Almanya OPPO ve OnePlus akıllı telefon satışlarını yasakladı, diğer AB ülkeleri de aynı şeyi yapabilir – Technology News, Firstpost


Görünüşe göre tüm dünyadaki Çinli akıllı telefon üreticileri oldukça zor zamanlar geçiriyor. Çinli akıllı telefon üreticilerinin peşinden giden tek ülke Hindistan değil uygunsuz iş davranışı için. Almanya, bazı Çinli akıllı telefon üreticilerinin takip ettiği şüpheli uygulamaların peşinden giden en son ülke.

Almanya OPPO ve OnePlus akıllı telefon satışlarını yasakladı, diğer AB ülkeleri de aynı şeyi yapabilir

Oppo ve OnePlus, bir Alman mahkemesi tarafından ülkede 5G akıllı telefonlarını satmaları yasaklandı. Uzmanlar, yakında Avrupa Birliği’ndeki diğer ülkelerin de benzer bir yasak getireceğine inanıyor.

Alman mahkemesinin Oppo ve OnePlus’a getirdiği yasağın nedeninin yapacak bir şeyi yok kara para aklama veya fonların zimmete geçirilmesi ileancak Nokia ve Çinli akıllı telefon üreticileri arasında bir patent anlaşmazlığı.

En önde gelen erken cep telefonu üreticilerinden biri olan Finlandiyalı teknoloji devi Nokia, cephaneliğinde 5G teknolojisiyle ilgili tonlarca patente sahip ve bu, bir dizi Çinli akıllı telefon üreticisi için büyük bir baş ağrısına dönüşüyor.

Bu yılın Temmuz ayında, Almanya Mannheim Bölge Mahkemesi Nokia lehine karar verdi ve Oppo ve OnePlus’ın akıllı telefonlarında kullandıkları 5G teknolojisi için geçerli lisansları olmadığına karar verdi.

Mahkeme daha sonra her iki tarafı da lisans ücretleri konusunda anlaşmaya varmaya karar verdi, aksi takdirde Oppo akıllı telefonlara satış yasağı uygulamak zorunda kalacaktı. Tam olarak da öyle oldu!

Oppo ve OnePlus’ın bir lisans anlaşmasına varamamasının nedenlerinden biri, her iki akıllı telefon üreticisinin de çalışmak için ölçek ekonomilerine güvenmeleri olabilir, yani sattıkları cihazların her birinde çok az bir marj tutuyorlar. , ancak sattıkları çok sayıda cihazla iyi para kazanmayı umuyoruz.

Bir lisans anlaşmasına gitselerdi, bu akıllı telefon üreticilerinin ikisi de sattıkları cihaz başına yaklaşık 2,50 Euro ödemek zorunda kalacaktı. Kağıt üzerinde kulağa o kadar da kötü gelmeyebilir, ancak hem Oppo hem de OnePlus’ın Avrupa’da ne kadar düşük bir kar marjı ile çalıştığını düşündüğünüzde, ücret karlarından önemli bir pay alırdı.

Bu kararın ardından, Oppo ve OnePlus’ın ana şirketi BBK Electronics’in diğer üreticilerinin de benzer bir sorunla karşılaşma olasılığı çok yüksek. BBK Electronics’in portföyündeki diğer akıllı telefon markaları arasında Vivo, iQOO, Realme vb.

Nokia’nın İngiltere, Hollanda, İspanya, Fransa, Finlandiya ve İsveç’te BBK grubuna karşı daha fazla dava açması nedeniyle bu, Oppo, OnePlus, Vivo, Realme markaları için Eurotrip’in sonu anlamına gelebilir.

Kaynak : https://www.firstpost.com/tech/news-analysis/germany-bans-oppo-and-oneplus-smartphone-sales-over-5g-patent-violations-other-eu-countries-might-follow-11037311.html

Yorum yapın