Alman Zolar, artan güneş enerjisi talebi üzerine 105 milyon dolar aldı – Teknolojik Haberler


Berlin merkezli Zolar artan temiz enerji talebini karşılamak için küçük güneş enerjisi sistemleri için tedarikçi ağını genişletmek için C Serisi fonda 100 milyon € (~ 105 milyon $) topladı.

Almanya, büyük ölçüde Rus gaz ithalatına bağımlı kaldığı için Ukrayna’daki savaşın tetiklediği enerji krizine özellikle maruz kalıyor – yani buradaki tüketiciler artan gaz faturalarıyla karşı karşıya.

Ülkenin siyasi liderleri, Putin rejimine para göndermeyi durdurmak için alternatif enerji kaynaklarına hızla geçmenin yollarını bulmak için büyük baskı altında kalırken, Alman ev sahipleri ortalıkta dolaşmıyor gibi görünüyor: Zolar, güneş enerjisi sistemleri kurma konusundaki araştırmaların dört kattan fazla arttığını söylüyor. bu yıl — yükselen enerji fiyatlarının ardından.

C Serisi turu, ABD’li yatırımcı Energy Impact Partners (EIP) tarafından yönetiliyor; ve Singapur’un egemen servet fonu GIC. Inven Capital, Heartcore Capital, Statkraft Ventures ve Pirate Impact Capital gibi mevcut yatırımcılar da katıldı.

Girişimin amacı, güneş enerjisine erişimi demokratikleştirmek ve tüketiciler için karmaşıklığı azaltmaktır – ev sahiplerine özelleştirilmiş güneş enerjisi kurulumlarını çevrimiçi olarak satın almaları veya küçük bir aylık ücret karşılığında kiralamaları için daha kolay bir yol sağlayan sektörde benzersiz bir çevrimiçi yapılandırıcı sunarak .

2016 yılında kurulan işletme, bu zamdan önce 59 milyon € toplamıştı. Crunchbase. Küçük güneş enerjisi tesisatçılarından oluşan ağı da yakın zamanda eko-odaklı arama motoru Ecosia’nın desteğiyle 23 milyon dolardan yararlandı. Almanya’nın fosil yakıtlardan uzaklaşmasını hızlandırmak için ağaç dikmek.

Şimdi 100 milyon € ekleyin – ve Zolar, daha fazla tüketicinin temiz enerjiye geçiş yapmasına yardımcı olmak için iyi bir konumda görünüyor.

Alman evlerinden gelen güneş için “benzeri görülmemiş” olarak tanımladığı talebi karşılamak için Zolar, güneş enerjisi kurulum kapasitesini artırmak için şu anda 500 yerel zanaat işletmesinden oluşan Craftship Partner Network’ünü 2025 yılına kadar 3.000’e çıkaracağını söylüyor.

Ayrıca, C Serisi fonları, yenilenebilir sektörün beceri açığını gidermek ve enerji dönüşümü talebini karşılamak için nitelikli hızlı bir süreçte çalışanları eğitmek için bu yıl bir eğitim merkezi açmak için kullanmayı planlıyor.

Yatırım, yeni dijital enerji ürünlerinin piyasaya sürülmesini de finanse edecek – Zolar, uygulamasının bir elektrikli arabayı şarj etmek için en iyi zamanı tanımasını ve bunu otomatik olarak yapmaya başlamasını sağlayacak bir akıllı kontrol özelliği örneğini veriyor.

Bir basın bülteninde, “Diğerlerinin yanı sıra, şirketin uygulaması bir enerji yönetim sistemi ve dinamik bir elektrik tarifesi içerecek şekilde genişletilecek” diyor. “Uygulama, ev sahiplerinin enerji bağımsızlığını ve maliyet tasarruflarını en üst düzeye çıkarırken güneş enerjisi kaynağını akıllıca kontrol edecek.”

CEO ve kurucu Alex Melzer yaptığı açıklamada şunları ekledi: “Amacımız, 2030 yılına kadar Avrupa’da 10 milyon haneye güneş enerjisi sistemi veya yenilenebilir enerji sağlamak. İklim krizi, enerji güvenliği sorunları ve artan fosil yakıt maliyetleri, şu anlama geliyor: çok hızlı hareket etmeliyiz. Tamamen dijital bir deneyim sunarak ve güneş enerjisine başlamayı ve kullanmayı mümkün olduğunca kolaylaştırarak, insanların çevreci olmalarına, enerjiden bağımsız olmalarına ve maliyetten tasarruf etmelerine yardımcı oluyoruz.”

“Almanya’da tek ve iki ailelik evlerde 16 milyon çatı var. Bunların 14 milyondan fazlası hala güneş enerjisi sistemine sahip değil. Bu evlere güneş panelleri koymak, Almanya’nın kömür, gaz ve petrolden bağımsızlığını sağlayacak” dedi.

Zolar’ın yatırımcıları, diğer destekleyici açıklamalarda, artan güneş enerjisi talebinin, insanlığın iklim kriziyle mücadele etmesine ve sürdürülebilir bir gelecek şansına sahip olmasına yardımcı olmada oynayabileceği rolün altını çizdi.

EIP’deki Avrupa yönetici ortağı Matthias Dill şunları söyledi: “Yeşil enerjiye olan talep, dünyanın net sıfır geleceğe yönelik çabalarında hızla artacaktır. İklim teknolojisi, net sıfır sera gazı emisyonuna geçişi hızlandıran modern ekonomiyi yönlendirecek. yatırımımız zolar sürdürülebilir bir geleceğe giden yolu kararlı bir şekilde sürdüren dünya çapındaki girişimleri destekleme misyonumuzun bir parçasıdır.”

“Z’ye yaptığımız yatırımolar GIC’nin yeşil inovasyonu ve temiz enerji geçişini desteklediğinin bir kanıtıdır. Önümüzdeki on yıllarda iklim değişikliği, karbon geçişini hızlandıran yatırımları belirleyecek. Zolar GIC’de Private Equity’nin baş yatırım sorumlusu Choo Yong Cheen, ev sahiplerinin küresel karbondan arındırma çabaları için hayati önem taşıyan karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltmalarına yardımcı oluyor” dedi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/19/zolar-series-c-solar-demand/

Yorum yapın