Alışılmadık Bir Kameranın Gizli Özelliklerinin Kilidini Açmak


2012’de teknoloji web siteleri Lytro ile ilgili haberlerle doluydu: yenilikçi özellikleri sayesinde fotoğrafçılıkta devrim yaratacak bir fotoğraf makinesi. ışık alanı teknoloji. Sensörün önündeki bir dizi mikro mercek, kullanıcının bir noktadan bir sahnenin 3 boyutlu görüntüsünü yakalamasına izin vererek kullanıcının derinlik bilgilerini çıkarmasına ve bir görüntünün odağını yakaladıktan sonra bile değiştirmesine olanak tanır.

Ancak teknolojinin ticari bir başarısızlık olduğu ortaya çıktı ve şirket belirsizliğe gömüldü. Lytro kameralar artık ikinci el pazarında 20 $ gibi düşük bir fiyata alınabiliyor. [ea] ışık alanı fotoğrafçılığını araştırmaya başladığında öğrendi. Hâlâ eskisi gibi çalışıyorlar, ancak beraberindeki PC yazılımı artık kesinlikle yaşını göstermeye başladığından, [ea] karar verilmiş kameranın aygıt yazılımını tersine mühendislikle işlemek için böylece kendi uygulamasını yazabilirdi.

[ea] kameranın donanımını inceleyerek başladı. Ana CPU’nun, çeşitli ucuz kamera cihazlarında kullanılanlara benzer bir MIPS işlemci olduğu ortaya çıktı, yanında bir seri bağlantı noktası için doldurulmamış bir soket ve bir dizi JTAG test noktası gibi görünüyordu. Seri bağlantı noktası bir önyükleme dizisi ve bir komut istemi gönderiyordu, ancak herhangi bir girdiye yanıt vermiyor gibiydi.

Üstte lehimlenmiş bir konektöre sahip bir Lytro kameraDaha derin kazmak, [ea] kameranın donanım yazılımını sökmeye başladı. “Fotoğraf çek”, “sil”, “yeniden başlat” gibi bilinen kamera işlevleriyle ve belgelenmemiş birkaç işlevle düzgün bir şekilde eşlenen komutların bir listesini bulmayı başardı. Komut yorumlayıcısı ayrıca, kameranın seri numarasının “lütfen” kelimesiyle birlikte bir SHA-1 hash işlevi aracılığıyla iletilmesiyle oluşturulan belirli bir giriş dizesini de kontrol ediyor gibiydi – bu, seri arayüzün kilidini açmak için kullanılan anahtar kelimeydi.

Artık komutları doğrudan kameranın CPU’suna gönderebiliyor, [ea] yazdı bir Python kitaplığı ve bir dizi araç kamerayı uzaktan çalıştırmak ve birkaç yeni özelliği etkinleştirmek için. Lytro artık örneğin bir web kamerası olarak işlev görebilir veya yakınlaştırma ve odak mekanizmaları üzerinde tam kontrolle uzaktan çalıştırılabilir. Tüm bu işlevlere yerleşik WiFi arabirimi aracılığıyla erişilebilir, bu nedenle CPU’nun seri bağlantı noktasına kablo lehimlemeye gerek yoktur.

Düşük seviyeli işlevler artık açıkken, Lytro’nun teknolojisinde hala hangi gizli potansiyelin olduğunu merak ediyoruz. Belki de bu kameralar, Google’ın 2018’de sunduğu araştırmaya benzer şekilde, daha gelişmiş 3D yakalama sistemleri yapmak için yeniden kullanılabilir. Işık alanı teknolojisi hakkında bir başlangıç ​​bilgisine ihtiyacınız varsa, Alex Hornstein’ın 2018 Supercon’daki sunumuna göz atın.Kaynak : https://hackaday.com/2023/01/25/unlocking-hidden-features-of-an-unusual-camera/

Yorum yapın