Akıllı telefon sonsuza dek arkamızda mı? İşte verilerin gösterdiği şey –


En İyi Akıllı Telefonlar 2 Yıl Sonu 2021 1

Robert Triggs / Android Otoritesi

TL; DR

  • Akıllı telefon satışları sekiz yılda ikinci kez 100 milyonun altına düştü.
  • Piyasa 2016-17’de zirveye ulaştı.
  • Ekonomik yavaşlama, yükselen enflasyon ve Ukrayna krizi bu düşüşün sebeplerinden bazıları.

Küresel akıllı telefon satışları sekiz yılda ikinci kez 100 milyon birimin altına düştü. Counterpoint Research tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2020’de pandeminin vurduğu günden bu yana en kötü satış oldu.

Akıllı telefon satışları Mayıs 2022’de 96 milyon adede ulaştı. Bu, Nisan ayına göre %4’lük bir düşüş ve geçen yılın Mayıs ayına göre kayda değer %10’luk bir düşüş.

Bu düşüşe ne sebep oluyor? Görünüşe göre akıllı telefon pazarı, küresel çip sıkıntısı ve arz kısıtlamalarını yavaş yavaş ortaya çıkarsa da, artan enflasyon nedeniyle talep düşüşüyle ​​karşı karşıya. Çin’in ekonomik yavaşlamasıve Ukrayna krizi.

Akıllı telefon sonsuza dek arkamızda mı?

2016-2017’yi hatırlıyor musunuz? Apple, zamanının kurallarını değiştiren ilk iPhone SE’yi piyasaya sürdü. LG hala V20 gibi iki ekranlı telefonlar yapıyordu. Samsung, Galaxy Note 7 felaketini yaşadı. Motorola, modüler Moto Z’yi tanıttı. Akıllı telefon pazarının zirvede olduğu zamandı. 2016’da küresel akıllı telefon satışları büyük bir rakama ulaştı 1,5 milyar birim.

2022’ye hızlı bir şekilde ilerleyin ve akıllı telefon üreticileri, insanlar daha az telefon satın aldığı için envanter birikimi ile mücadele ediyor. Counterpoint, bunun da akıllı telefon üreticilerinin sevkiyatlarının azalmasına ve sipariş kesintilerine yol açtığını belirtiyor.

Küresel akıllı telefon gönderileri 2011 2021 kontrpuan 1

Bununla birlikte, 2022’nin ikinci yarısı için işler umut verici görünüyor. Counterpoint’in araştırması, Haziran ayında başlayan yeni lansmanların ve promosyon dönemlerinin akıllı telefon pazarının kayıp kazançlarını geri kazanmasına yardımcı olacağını gösteriyor.

“Mayıs sonunda Çin hükümeti büyük ölçekli ekonomik istikrar önlemleri için bir toplantı düzenledi. Hükümetin ikinci yarıda ekonomiyi canlandırmak için daha agresif politikalar uygulaması bekleniyor. Ayrıca, Samsung liderliğindeki yeni katlanabilir akıllı telefon lansmanlarının premium segmentteki talebi canlandırabileceğine inanıyoruz” dedi Counterpoint Research Kıdemli Analisti Liz Lee.

Araştırma firması hala akıllı telefon pazarının çekmek 2021’e kıyasla bu yıl %3 arttı.

Araştırma Direktörü Tarun Pathak, “Özellikle gelişmiş ekonomilerde bir akıllı telefona olan talep, onu isteğe bağlı bir satın alma haline getiren değişim tarafından yönlendiriliyor. Enflasyonist baskılar, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere zorunlu olmayan satın alımları erteleyen insanlar ile dünya çapında kötümser tüketici duyarlılığına yol açıyor.”

Özetle, endüstrinin önceki zirvelere dönmesi için ekonomik toparlanmayı beklemesi ve pandemi ve arz kısıtlamaları gibi diğer istikrarsızlaştırıcı faktörlerin üstesinden gelmesi gerekecek.Kaynak : https://www.androidauthority.com/smartphone-sales-peak-3182499/

Yorum yapın