Akıllı şehir, sürekli gerçekleşmeyen bir ütopyadır.


Kentsel algılama ağlarının hem erken hem de şimdiki vizyonları ve ürettikleri verilerden yapılabilecek kullanım hakkında ilginç olan şey, bunların Constant’ın bu tür teknolojilerin ne getireceğine dair kavramına ne kadar yakın ve yine de ne kadar uzak olduklarıdır. Yeni Babylon’un teknolojik görüntüleri, akıllı bir şehir vizyonuydu olumsuzluk Otopark ve alışverişten sağlık hizmetlerine ve kamu hizmeti izlemeye kadar her şey yoluyla gelir akışlarını artırmak için büyük ölçekli veri çıkarma ile işaretlenmiştir. New Babylon kesinlikle antikapitalistti; yaygın ve bilinçli teknolojilerin bir gün bizi emeğin ağır yükünden kurtaracağı inancıyla şekillendi.

Savaş ve sensörler

Şubat 2022’den bu yana Mariupol, Kharkiv, Izium, Kherson ve Kyiv’den yayınlanan kıyamet haberleri, IBM’in akıllı şehirciliğinden uzak görünüyor. Ne de olsa, akıllı sensörler ve gelişmiş makine öğrenimi algoritmaları, Ukrayna şehir merkezlerine yağan güdümsüz “aptal bombaların” kaba kuvvetiyle boy ölçüşemez. Ancak bu için için yanan şehirlerden gelen korkunç görüntüler, bize tarihsel olarak, bu sensör ağlarının ve sistemlerinin kendilerinin savaş bağlamından türediğini de hatırlatmalıdır.

Constant’ın bilmediği, yeni oyuncu şehri mümkün kılmak için hayal ettiği “ortam” teknolojileri, aslında vizyonunun şekillendiği dönemde – ABD Savunma Bakanlığı’ndaki Soğuk Savaş kaynaklı araştırmalardan – ortaya çıkıyordu. Bu çalışma, Vietnam Savaşı sırasında, Ho Chi Minh Yolu boyunca kuzeyden güneye akan tedarik zincirlerini durdurmak için ABD Ordusu’nun yaklaşık 20.000 pille çalışan kablosuz akustik sensörü düşürmesi ve General William Westmoreland’ın vizyonunu ilerletmesiyle doruk noktasına ulaştı. her türden 24 saate yakın gerçek veya neredeyse gerçek zamanlı gözetim.” Aslında, ABD İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı’nın (DARPA) daha sonra “ağ merkezli savaş” olarak adlandıracağı şey, diğer seçkin ABD üniversitelerinin yanı sıra MIT ve Carnegie Mellon’da dağıtık kablosuz ağ geliştirme araştırmalarını desteklemek için yapılan milyarlarca dolarlık finansmanın sonucuydu. sensör ağları—şimdi ordunun en akıllı teknolojisi için “daha ​​fazla ölümcül” güç sağlayan teknolojiler.

Ukrayna şehrinin uydu görüntüsü
Akıllı sensör ağları, Ukrayna şehir merkezlerine yağan bombalar gibi güdümsüz “aptal bombaların” kaba kuvvetiyle boy ölçüşemez.

MAXAR TEKNOLOJİLERİ

“ABD ordusunun yeteneklerini ve teknik üstünlüğünü koruyan ve geliştiren teknolojilerin geliştirilmesini katalize etmekten” (bir kongre raporunun belirttiği gibi) sorumlu ünlü kuruluş DARPA tarafından orijinal olarak geliştirilen teknolojilerin, başarılı bir şekilde yeniden amaçlandığı iyi bilinmektedir. sivil kullanım ARPANET sonunda İnternet olurken, Siri, dinamik rastgele erişimli bellek (DRAM) ve mikro sabit disk gibi teknolojiler artık günlük yaşamın özellikleri haline geldi. Daha az bilinen şey, DARPA tarafından finanse edilen teknolojilerin de akıllı şehirde sona erdiğidir: GPS, akıllı aydınlatma sistemleri ve enerji şebekeleri için ağ ağları ve tehditleri tespit edebilen genetik olarak yeniden yapılandırılmış bitkiler de dahil olmak üzere kimyasal, biyolojik ve radyolojik sensörler. Akıllı şehirler ve askeri araştırmalar arasındaki bu bağlantı bugün oldukça aktif. Örneğin, CASCADE adlı yeni bir DARPA araştırma programı (Karmaşık Uyarlanabilir Sistem Bileşimi ve Tasarım Ortamı) kablosuz ağlar üzerinden bağlantılar sayesinde “veri ve kaynakları gerçek zamanlı olarak paylaşan” “insanlı ve insansız hava araçları” ile akıllı şehirlerin “kritik altyapı sistemleri” – “su, enerji, ulaşım, iletişim ve siber” ile açıkça karşılaştırıyor. ” Her ikisinin de karmaşık dinamik sistemlerin matematiksel tekniklerini uyguladığını belirtiyor. Bir DARPA tweet’i bu bağlantıyı daha kışkırtıcı bir şekilde ortaya koyuyor: “Akıllı şehirler ve hava savaşının ortak noktası nedir? Karmaşık, uyarlanabilir ağlara duyulan ihtiyaç.”

Bu vizyonların her ikisi de (algılayıcılarla donatılmış savaş alanı ve dağıtılmış algılama ve büyük veri madenciliği teknolojilerinin mümkün kıldığı aletli, birbirine bağlı, akıllı şehir) merkezi bir bileşenden yoksun görünüyor: ister her zaman feda edilmesi gereken ilk şeyler olan insan bedenleri. savaş alanında veya akıllı teknolojilerin veri çıkarma makinelerinde.

Algılayıcı ağlarla donatılan alanlar ve ortamlar, artık bir alanın üzerinde ve içinde hareket eden çevresel değişiklikleri (ışık, sıcaklık, nem, ses veya hareket) algılayabilir. Bu anlamda ağlar bedenlere benzer bir şeydir, çünkü çevrelerindeki değişen çevresel koşulların -ölçme, ayrım yapma ve bu değişikliklere tepki verme- farkındadırlar. Ama ya gerçek insanlar? Akıllı şehirde bizim için uygun veri depoları olarak hizmet etmekten başka bir rolümüz var mı? 1980 kitabında Günlük Yaşam PratiğiCizvit sosyal tarihçi Michel de Certeau, yukarıdan gelen gücün “göksel gözüne” direnişin, “aşağıda” yaşayan “şehrin sıradan uygulayıcıları” tarafından karşılanması gerektiğini öne sürdü.

Verilerin onu yaratan insanlardan daha önemli olduğunu varsaydığımızda, çeşitli insan bedenlerinin bugünün ve geleceğin “akıllı şehrine” getirebileceklerinin kapsamını ve potansiyelini azaltırız. Ancak gerçek “akıllı” şehir, yalnızca Cisco veya Amazon gibiler için gelir akışları üreten mal akışlarından ve bilgi ağlarından oluşmaz. Zekilik, zengin, karmaşık ve hatta kırılgan kimlikleri nihayetinde şehri olduğu gibi yapan farklı cinsiyet, kültür ve sınıflardan oluşan çeşitli insan bedenlerinden gelir.

Chris Salter, Zürih Sanat Üniversitesi’nde bir sanatçı ve sürükleyici sanatlar profesörüdür. En yeni kitabı, Algılama Makineleri: Sensörler Günlük Hayatımızı Nasıl Şekillendiriyor?MIT Press tarafından yeni yayınlandı.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/06/24/1053969/smart-city-unrealized-utopia/

Yorum yapın