Akıllı hoparlörler çağında, bazen Bluetooth hala kraldır


Okyanus kenarında ıslak kumun üzerinde oturan bir JBL Flip 6 Bluetooth hoparlör.

Zak Khan / Android Otoritesi

2022’de ev ses sistemi için alışveriş yapıyorsanız, akıllı hoparlörlere yönelik doğal bir çekim olabilir. Ses ve yayın kontrolleri doğal olarak kullanışlıdır – artık Sonos’un bile kendi sesli asistanı vardır – ve Amazon ve Google gibi şirketler düşük maliyetli hoparlörler sunar. sizi akıllı ev ekosistemlerinin kapısına götürmek için ağırlıklarının üzerinde yumruk atın. Evet, birçok audiophile hoparlör hala akıllı işlevleri atlıyor, ancak Bang & Olufsen gibi prestijli etiketler bile AirPlay ve Google Cast gibi teknolojiler uyguluyor.

Bununla birlikte, akıllı hoparlörlerin dezavantajları vardır ve bazen basit bir Bluetooth hoparlör daha iyi bir seçenek olabilir. İşte neden.

Sound Guys’ın seçtikleri: Satın alabileceğiniz en iyi Bluetooth hoparlörler

Bluetooth sadeliği

UE'nin Megaboom 3 Bluetooth hoparlörü

Akıllı bir hoparlörde çalmaya başlamak, ne kadar iyi işbirliği yaptığına bağlı olarak bazen küçük bir güçlük olabilir. İşe yaradığında dahiyanedir – bir şarkı istemek ve onu hemen duymak sihir gibi gelir ve Spotify gibi bir uygulama aracılığıyla yayın yapmak, çok odalı ses gibi bazı benzersiz özellikleri etkinleştirebilir.

Uygulamalar bazen akıllı hoparlörleri algılamada başarısız olabilir ve güvenilir bir bağlantınız olduğunda bile, bir çıkış seçip bir bağlantı kurmak genellikle birkaç dakika sürer. Bu arada sesli komutlar, aksanınız ve müzik seçiminizden etkilenen bir isabetli teklif olabilir. Örneğin İskoç aksanları herkesin bildiği gibi zor asistanların anlaması için ve yabancı bir isme sahip bir sanatçı veya şarkı istemekte iyi şanslar. Nachtmahr dinlemek istersem, artık yüksek sesle sorma zahmetine bile girmiyorum – doğrudan Spotify uygulamasına geçiyorum.

Bir hoparlörü açın, bir uygulamada sesi başlatın ve bom, dinliyorsunuz.

Bluetooth hoparlörlerin eşleştirilmesi gerekir ve çoğu zaman aynı anda yalnızca bir cihazla eşleştirilebilir, ancak ödünleşim basitliktir. Bir hoparlörü açın, bir uygulamada sesi başlatın ve bom, dinliyorsunuz. Belirli uygulamalarla sınırlı değilsiniz ve Amazon Alexa veya Google Asistan gibi bir platform için ayarları yapılandırmanız gerekmiyor.

Bu, özellikle çocuk veya yaşlı bir ebeveyn gibi teknoloji konusunda daha az bilgili biri için bir hoparlör satın alıyorsanız kullanışlı olabilir. Ancak biz teknoloji gazetecileri bile bazen hızlı bir duş veya arka bahçede yemek için müzik açıp açmadığımızı söylemek isteriz.

Sosyal ortamlarda daha fazla kontrol

UE Hyperboom taşınabilir bluetooth hoparlörünün bir resmi.

Adam Molina / Android Otoritesi

Sıklıkla göz ardı edilen bir gerçek, öyle görünüyor ki, akıllı hoparlörler yalnızca yalnız yaşıyorsanız veya müziğinizi ele geçirmeyeceğine güvenebileceğiniz insanlarla yaşıyorsanız harikadır. Müzik servisleri sizi genellikle aynı anda bir cihazda akışla sınırladığından, bir çocuk, oda arkadaşı veya evinizdeki herhangi birinin sesli bir komutla dinlemenizi kesmesi kolaydır – tıpkı oğlumun yanlışlıkla spor salonu müziğimi durdurması gibi. Elmo’nun yatakta geri döndüğünü duyabilmesi için telefon etti. Bazen ayrı ses profillerine ayrı müzik hesapları atayabilirsiniz, ancak herkes bunun nasıl yapılacağını bilmiyor ve herkes ekstra hesap oluşturmaya istekli veya yetenekli değil.

Görmek: Amazon Alexa ses profilleri nasıl kurulur

Ses korumaları olsun ya da olmasın, kullanmak veya sessiz tutmak istediğinizde birisinin bir konuşmacıya yayın yapması sorunu vardır. Oyuncu seçiminin daha az sorunlu olduğunu gördüm – kasıtlı bir niyet ve konuşmacı ile aynı Wi-Fi ağında bir cihaz gerektiriyor – yine de endişe verici.

Akıllı hoparlörler yalnızca yalnız yaşıyorsanız veya müziğinizi ele geçirmeyeceğine güvenebileceğiniz kişilerle yaşıyorsanız harikadır.

Tüm bu endişeler Bluetooth ile ortadan kalkıyor. Elbette, yeniden eşleştirme veya çoklu cihaz bağlantıları (hoparlörler tarafından desteklendiğinde) yoluyla kötüye kullanım potansiyeli vardır, ancak engeller, Bluetooth hoparlörlerini erişimi sınırlamak için daha iyi hale getirmek için yeterince yüksektir.

taşınabilirlik

sonos, hoparlör ve telefon kullanarak yaşam tarzı açık çimlerde dolaşıyor

Tüm Bluetooth hoparlörler taşınabilir pille çalışan modeller olmasa da, çoğu öyledir. Bu, onları hem evin içinde hem de dışında daha esnek hale getirme eğilimindedir. Amazon Echo veya Sonos One gibi tipik bir akıllı hoparlörünüz varsa, onu yalnızca Wi-Fi ve priz bulunan her yerde kullanabilirsiniz. Bluetooth tabanlı JBL Charge ise tam tersine, bir atölyede veya banyoda olduğu gibi plajda da çalışır.

En önemlisi, “akıllı” işlevler Wi-Fi olmadığında neredeyse her zaman ortadan kalkar. Alexa, Siri ve Google Asistan gibi asistanlar internet bağlantısı olmadan iyi veya hiç çalışmayacaktır. Sonos’un yeni ses teknolojisi bu sınırlamayı aşıyor, ancak o zaman bile, bir telefona veya tablete bağlı şirketin Bluetooth özellikli Move veya Roam ürünlerine sahipseniz, müziği yalnızca Wi-Fi’den kontrol edebilirsiniz. (Sonos, daha önce Wi-Fi aracılığıyla bir hoparlör kurmadığınız sürece Bluetooth kullanmanıza izin vermez, unutmamalıyız.)

Gittiğiniz yerde Wi-Fi olsa bile, Bluetooth hoparlörler seyahat için daha uygun olabilir. Wi-Fi’ye bağlı ürünlerin, her yeni yönlendiriciye manuel olarak bağlanması gerekir; bu, değerinden daha fazla sorun olabilir. Telefonunuzu, bağlı veri sınırlarına girme riskiyle bir erişim noktası olarak kullanabilirsiniz.

Bluetooth’un tuzakları

Anker Soundcore Flare yukarıdan aşağıya resmedilmiştir, böylece logo ve LED ışıklar açıkça görülebilir.

Bir Bluetooth hoparlörde tetiği çekmeden önce, dezavantajları hatırlamakta fayda var. En büyüğü, açıkçası, bu akıllı işlevleri kaçırabilirsiniz. Sesli komutlarla ilgilenmeseniz bile, akıllı teknoloji ile stereo ve çok odalı grupları oluşturmak ve kontrol etmek çok daha kolay. Bluetooth hoparlörlü herhangi bir gruplandırma işlevi, var oldukları yerde markaya özel olma eğilimindedir. Ve hiçbir akıllı, akıllı ev otomasyonlarına entegrasyon olmaması ve muhtemelen gecikme olmadan bir medya aktarıcısına bağlanmanın hiçbir yolu olmadığı anlamına gelir.

Bluetooth hoparlörlerin basit ses çıkışı, duyduğunuz anlamına gelir her şey telefonunuzdan veya tabletinizden çıkıyor. Buna arayüz sesleri ve geçiş yaptığınız herhangi bir uygulamanın sesleri dahildir, böylece arka planda müziği bozmadan oyunlar veya YouTube gibi şeyleri yükleyemezsiniz. Telefon görüşmeleri, siz kapatana veya sesini kapatana kadar sesi tamamen durdurur.

Wi-Fi, kayıpsız ses ve Dolby Atmos gibi formatlar için daha fazla bant genişliği sunduğundan, bazı durumlarda akıllı hoparlörlerden daha iyi ses kalitesi elde edebilirsiniz. Özellikle seçici bir müzik tutkunuysanız, akıllı hoparlörler evde dinlemenin yolu olabilir. En son Bluetooth kodekleri şaşırtıcı derecede iyi ses sağlıyor, aklınızda bulundurun ve kayıpsız biçimlerin nüanslarını duymak için çok para harcamanız gerekiyor.

Daha derin kaz: Bluetooth kodekleri 101

Son konu menzildir. Bluetooth 5.x cihazları teorik olarak 800 fit’e (240 metre) kadar bir bağlantı tutabilir, ancak duvarlar ve diğer faktörler nedeniyle genellikle pratikte bundan daha azdır. Bluetooth 4.x resmi olarak 33 fit (10 metre) ile öne çıkıyor. Bu, genellikle bir hoparlörü ve ses kaynağını yakın mesafede tutmanız gerektiği anlamına gelir; bu, partiler ve açık hava etkinlikleri gibi durumlarda elverişsiz olabilir.

Akıllı hoparlörleri mi, Bluetooth hoparlörleri mi yoksa ikisinin karışımını mı tercih edersiniz?

29 oy

Bluetooth hoparlörler için gelecekteki beklentiler nelerdir?

Bose Taşınabilir Akıllı Hoparlör

Akıllı teknolojinin yerçekimine rağmen, Bluetooth hoparlörler burada kalacak gibi görünüyor. Öncelikle basitlik ve taşınabilirlik olmak üzere belirli ilgi alanlarına hizmet ederler ve Bluetooth’un kendisinde yapılan yükseltmeler onları alakalı tutar. Büyük piller taşınabilir seçeneklerin maliyetini şişirebilse de, Bluetooth’un bazen daha ucuz olmasının zararı olmaz.

Temel bir değişiklik, özelliklerini eşit hale getirene kadar her iki hoparlör türünün de yan yana yaşamasını bekleyin. Sonos tarzı çevrimdışı asistanların daha fazla markaya yayıldığını veya ses ve yayın erişiminin daha rafine olduğu bir günü hayal etmek zor değil. Şu an için ihtiyaçlarınıza en uygun formatı seçerek kendinizi güvende hissedebilirsiniz.

Bir sonraki: Bu, herhangi bir Google akıllı hoparlöründe değiştirdiğim ilk ayardırKaynak : https://www.androidauthority.com/bluetooth-speaker-vs-smart-speaker-3186110/

Yorum yapın