Airbus, ‘uzun, ince’ rotaları hedefleyen yeni bir uçakla uçuyor • The Register


Avrupalı ​​havacılık devi bu hafta, dünya havayollarının yeni rotalar açmasına izin verebileceğini düşündüğü yeni bir “uzun, ince” yolcu uçağını başarıyla uçurdu.

Uçak “A321XLR” olarak adlandırılıyor ve tek koridorlu, twinjet, A320 ailesinin en yeni üyesi.

“XLR” ismin önemli bir parçasıdır çünkü “Ekstra Uzun Menzil” anlamına gelir – kesin olmak gerekirse 4.700 nm (8.700 km) – uçağın New York gibi 11 saatlik atlamalarla Roma, Londra’ya uçabileceği anlamına gelen bir yetenek Delhi’ye veya Sidney’den Tokyo’ya.

Bugün bu tür rotalara genellikle geniş gövdeli uçaklar hizmet vermektedir. A321XLR, kısa pistleri kullanabilen ve Airbus’ın yolculara geniş gövdeli bir iç mekanın tüm konforlarını sunduğunda ısrar ettiği, yakıt tüketen tek koridor 200 kişilik bir koltukta bunları mümkün kılacak.

Airbus, A321XLR’nin bu tür rotalarda kullanılmasının geniş gövdelerden daha ucuz olabileceğini öne sürüyor. Uçak üreticisi ayrıca A321XLR’nin menzilinin küçük şehirler arasında uzun mesafeli uçuşlara izin verebileceğini ve büyük merkez havalimanlarında sevilmeyen duraklamaları ortadan kaldırabileceğini öne sürüyor.

Bu tür uzun mesafeli rotalar bazen “ince” olarak tanımlanır – mütevazı yolcu talebi için havacılık jargonu. Uzun ve ince rotalar günümüzde çok azdır.

Airbus bunu değiştirmek istiyor ve havayollarının bu fikre duyduğu coşkuyu kanıtlamak için defterlerinde A321XLR için 515 ön sipariş var.

Bu da bizi ilk A321XLR’nin gökyüzüne çıktığı Çarşamba gününe getiriyor ve, Airbus’a göreçeşitli testler yaparak dört saat 35 dakika havada kaldı.

Uçağın güvenli bir şekilde geri dönmesi, bu testlerin kabul edilebilir derecede iyi gittiğini ve planlanan 2024 ticari çıkışının erişilebilir durumda olduğunu gösteriyor.

2018 yılında Kayıt Sadece dokuz saatlik uçuş süresine ve 7.400 km menzile sahip olan A321LR’nin ilk çıkışını kapsıyordu. okuyucular ifade uçağın yaratabileceği düşük ücretlere duyulan hayranlık ve küçük bir uçakta bu kadar çok zaman geçirme konusundaki endişelerin bir karışımı.

A321XLR’nin uzatılmış menzili, arkadaşlığı kırılma noktasına kadar uzatıyor mu? Yorumlara basmaktan ve bize bildirmekten çekinmeyin. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/17/airbus_a321xlr_first_flight/

Yorum yapın