AI, IoT’yi nasıl değiştiriyor?


IoT, son on yılda iş dünyasında istikrarlı bir şekilde benimsendi. İşletmeler, yeni bir iş ve tüketici teknolojisi çağını başlatan IoT cihazları ve veri yetenekleri kullanılarak oluşturulmuş veya optimize edilmiştir. Yapay zeka ve makine öğrenimindeki gelişmeler, nesnelerin yapay zekasını veya AIoT’yi kullanan IoT cihazlarının olanaklarını açığa çıkarırken, şimdi bir sonraki dalga üzerimizde.

AIoT’yi benimseyen ve yatırım yapan tüketiciler, işletmeler, ekonomiler ve endüstriler, AIoT’nin gücünden yararlanabilir ve rekabet avantajları elde edebilir. IoT verileri toplar ve yapay zeka, akıllı davranışı simüle etmek ve minimum insan müdahalesiyle karar verme süreçlerini desteklemek için bunları analiz eder.

IoT neden yapay zekaya ihtiyaç duyar?

IoT, cihazların birbirleriyle iletişim kurmasına ve bu içgörülere göre hareket etmesine olanak tanır. Bu cihazlar yalnızca sağladıkları veriler kadar iyidir. Karar vermede faydalı olması için verilerin toplanması, saklanması, işlenmesi ve analiz edilmesi gerekir.

Bu, organizasyonlar için bir zorluk yaratır. IoT’nin benimsenmesi arttıkça, işletmeler verileri verimli bir şekilde işlemek ve gerçek dünyadaki karar verme ve içgörüler için kullanmak için mücadele ediyor.

Bunun nedeni iki sorundur: bulut ve veri aktarımı. Bulut, IoT cihazlarından gelen tüm verileri işlemek için orantılı olarak ölçeklenemez ve IoT cihazlarından buluta veri aktarımı bant genişliği sınırlıdır. İletişim ağının boyutu ve karmaşıklığı ne olursa olsun, IoT cihazları tarafından toplanan verilerin hacmi, gecikmeye ve tıkanıklığa neden olur.

Çeşitli IoT uygulamaları, otonom arabalar gibi hızlı, gerçek zamanlı karar vermeye dayanır. Otonom araçların etkili ve güvenli olması için verileri işlemesi ve anlık kararlar alması gerekir (tıpkı bir insan gibi). Gecikme, güvenilmez bağlantı ve düşük bant genişliği ile sınırlandırılamazlar.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3663017/how-ai-is-changing-iot.html#tk.rss_all

Yorum yapın