AI destekli video konferans platformu Headroom 9 milyon dolar artırdı – Teknolojik Haberler


tavan boşluğuToplantıları görünürde daha verimli hale getirmek için yapay zeka destekli yazılımlar geliştiren bir girişim olan , bugün Equal Opportunity Ventures liderliğindeki Gradient Ventures, LDV Capital, AME Cloud Ventures ve Morado Ventures’ın katılımıyla 9 milyon dolarlık fon sağladığını duyurdu. CEO Julian Green, gelirin ürün geliştirmeye ve şirketin işgücünü genişletmeye harcanacağını söyledi.

Pandemi sırasında sanal toplantılar, hem işyerinin içinde hem de dışında fiili işbirliği ve bağlantı kurma yöntemi haline geldi. Momentum yavaşlamıyor. 2020 IDC’si bildiri Kuzey Amerika işletmelerinin %90’ının buna daha fazla harcama yapması muhtemeldir ve video konferans pazarının 2021’de 9,7 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Ancak Teknolojik Haberler ile yaptığı bir röportajda Green, günümüzde çoğu şirket için var olan video konferansın küçük, odaklanmış toplantı gruplarının mahremiyetinin yerini alamayacağını savundu. O işaret etti Harvard Business Review anketiüst düzey yöneticilerin %65’inin toplantıların kendilerini işlerini tamamlamaktan alıkoyduğunu hissettiğini, %64’ünün ise “derin düşünme” pahasına geldiklerini söylediğini ortaya koydu.

Green, e-posta yoluyla, “Eski video konferans oyuncuları, istemci tabanlı mesajlaşma mimarilerinden gerçek zamanlı iletişim akışlarında düşük gecikmeli, donanım hızlandırmalı, bulut tabanlı gerçek zamanlı AI’ya olan yıkıcı değişim boyunca yenilik yapmak için mücadele ediyor” dedi. “Yapay zeka özellikleri (örneğin, altyazılar, gürültü engelleme) yavaş bir şekilde kullanıma sunuldu, ancak hepsi AI özelliklerinin kullanıcılar ve sanal toplantıların geleceği tarafından talep edildiğini kabul etse de.”

Green, Andrew Rabinovich’in yanı sıra Headroom’u başlattı. Maksimum Baş Mesafesi) 2020’de video konferans endüstrisindeki olağanüstü engelleyiciler olarak algıladığı şeyleri ele almak için. Green daha önce Google’ın deneysel X bölümünün direktörüydü ve çevrimiçi bir iç tasarım platformu olan Houzz’un kurucu ortağıydı. Rabinovich, iyi finanse edilen artırılmış gerçeklik girişimi Magic Leap’te AI başkanıydı ve ondan önce bilgisayar vizyonuna odaklanan bir Google yazılım mühendisiydi.

“[We] Green, toplantıları akıllı hale getirerek ve toplantı bilgilerini faydalı hale getirerek uzaktan çalışmayı mümkün kılmak istedi” dedi. “Headroom, insanların katılmak, not almak ve toplantıların özetlerini göndermek için bir araya getirdiği parçalanmış video konferans ve toplantı araçlarıyla rekabet ediyor… Paylaşılabilir bir kurumsal toplantı hafızasına sahip olmak, kurumsal üretkenlik ve çalışan üzerinde büyük bir engel olan toplantı tekrarını ve tekrarı azaltır mutluluk.”

Headroom, katılımcılar, notlar ve konular için arama filtreleriyle toplantılardan sonra dizine eklenebilen otomatik dökümler ve toplantı özetleri gibi özellikleri güçlendirmek için yapay zekayı kullanır. Platform, tam toplantı tekrarları ve önemli anlar ve eylem öğeleriyle otomatik olarak oluşturulan vurgu makaralarının yanı sıra, AI destekli yükseltme ve katılımcıların toplantılar sırasında kullanabilecekleri “beğenme” ve “dalga” gibi hızlı tepkiler sunar.

Ancak Headroom ile ilgili daha benzersiz şeylerden biri, kapsamlı analitik yetenekleridir. Uygulama, çeşitli katılımcıların video, ses ve metinlerini analiz ederek “gerçek zamanlı toplantı enerjisini” ölçmeye çalışır. Hatta göz hareketlerini, el ve kafa duruşlarını takip ederek bir kişinin konuşmalarındaki duyguyu anlamaya çalışır.

tavan boşluğu

Resim Kredisi: tavan boşluğu

Biraz distopik geliyor mu? Belki. Bunu bir an için bir kenara bırakırsak, duygu analizini en iyi ihtimalle kusurlu bir bilim yapan önyargı meselesi var. Örneğin, Araştırma duygu analizi algoritmaları geliştirmek için kullanılan bazı veri kümelerinin, “Siyah” gibi sözcükleri olumsuz duygularla ilişkilendirdiğini göstermiştir. Sonuç, siyah bir kişinin konuşmasını sorunlu tanımlayıcılarla (örneğin, “üzgün”) işaretleme olasılığı beyaz bir kişininkinden daha yüksek olan sistemlerdir.

Savunuculuk grupları genellikle duygu takibi konusunda iyimser değildir. Zoom bunu satış eğitimi için bir özellik olarak tanıttığında, 28 insan hakları kuruluşu yazdı şirkete yazılımı durdurmasını isteyen ve “ayrımcı, manipülatif” olarak nitelendirdiği açık bir mektup [and] potansiyel olarak tehlikeli” – ve bunun ses kalıpları ve beden dili gibi belirteçlerin tüm insanlar için aynı olduğu şeklindeki hatalı varsayıma dayandığına dikkat çekiyor.

Gizlilik cephesinde Green, yalnızca toplantı arkadaşları veya uygun izinlere sahip olanlar gibi analitik verilere erişim izni verilen kişilerin Headroom aracılığıyla erişebileceğini söyledi. (Veriler bulutta saklanır; Headroom takip ettiğini söylüyor, ancak henüz yok, SOC 2 Tip II sertifikasyon.) Toplantı düzenleyicileri, toplantı bilgilerini davet ettikleri kişiler arasında daha fazla kısıtlamayı seçebilir ve – belki de en önemlisi – herhangi bir kullanıcı, verilerinin “her biçimde” silinmesini talep edebilir.

Green, önyargıyla mücadelenin Headroom için de geniş kapsamlı olsa da devam eden bir çalışma alanı olduğunu söyledi. Headroom’un duygu analizi teknolojileri hakkında çok az bilgi verirken, platformun toplantı özetleri de dahil olmak üzere çeşitli algoritmalarını geliştirmek için toplantı katılımcılarından gelen geri bildirimleri kullanma çabalarının altını çizdi.

“[Headroom quantifies] Green, “Gerçek zamanlı kelime paylaşımı ile katılımcı katılımı, tüm katılımcılara daha eşit ve çeşitli toplantılar sağlamak için katılım şansı vermek için bilgi işlem ve göz izlemeyi etkiliyor” dedi. “Headroom’un gerçek zamanlı toplantı anlayışına yaklaşımı, çok modlu yapay zekaya dayanıyor… Modelimiz, nüansları ortadan kaldırmak ve konuşmalardaki önemli anları yakalamak için endüktif önyargıdan yararlanıyor.”

Headroom’un politikaları, her olası kullanıcının korkularını gidermeyebilir. Ancak şirkete yönelik en büyük tehdidin, en azından şu anda, Microsoft Teams, Google Meet ve Zoom gibi ünlü rakipler olduğu iddia edilebilir. Nvidia şapkasını iki yıl önce ringe attı. maxin, gürültü engelleme ve yüz yeniden aydınlatma gibi özellikler sunmak için AI’dan yoğun bir şekilde yararlanır. Spektrumun diğer ucunda, yeni başlayanlar gibi ateşböcekleri.ai ve Read.ai Toplantı dökümlerini ve diğer “akıllı” özellikleri yönlendirmek için mevcut video konferans platformlarıyla entegre olan eklenti yaklaşımını benimsiyorlar.

tavan boşluğu

Resim Kredisi: tavan boşluğu

Kâr yerine büyümeye odaklanan San Francisco merkezli Headroom, lansmanından bu yana ücretsiz ve kullanım veya depolama sınırı olmadan kaldı. Green, şu anda yaklaşık 5.000 kullanıcısı olduğunu söylüyor – Zoom’un yüz milyonlarca kullanıcısının çok altında. Ancak (1) Headroom’un mutlaka Zoom gibi platformlarla rekabet etmeye çalışmadığını, küçük ve orta ölçekli işletme nişlerine odaklanmayı tercih ettiğini ve (2) platformun ilk günleri olduğunu vurguluyor.

“Küresel salgın, uzaktan çalışma ve şimdi bir hibrit iş gücü bize toplantılarda yanlış olan her şeyi gösterdi. Şirketinizin işe dönüş politikası ne olursa olsun, uzak ekiplerin daha iyi toplantılara ve toplantı bilgilerini arama, inceleme ve paylaşma yeteneğine ihtiyacı vardır,” dedi Green. Headroom ekibi baştan sona deney yaptı [the pandemic] toplantıların uzak ekipler için nasıl daha iyi hale getirilebileceğine ilişkindir ve sanal, karma, yüz yüze, eşzamanlı ve eşzamansız olarak esnektir. Yeni norm hibrit iş gücü olduğundan, Headroom insanların nerede ve nasıl çalıştığına göre gelişen bir platform sunmaya devam edecek.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/25/ai-powered-videoconferencing-platform-headroom-raises-9m/

Yorum yapın