AI, bulut mimarlarının yerini alabilir mi?


Bu blogda birkaç kez bahsettiğim gibi, kariyerimin başından beri yapay zeka ile çalışıyorum ve bu konuda eğitim veriyorum. Bu, bulut bilişime olan ilgimi büyük ölçüde artırdı çünkü yapay zeka, “bulut” ortaya çıkana kadar ekonomik olarak uygun veya erişilebilir değildi.

AI ve uygulamalarına olan ilgi yaklaşık beş yıl önce arttı. Sonra pandemi oldu ve bazı bütçeler hızlı bulut geçişlerine kaydı. Artık her şey normale döndüğüne göre yapay zeka geri döndü. Çoğu kuruluş yapay zekanın temel olanaklarını kavrar ve teknolojiyi kendi işleri için silah haline getirmenin yollarını arar.

Teknoloji yol boyunca çok daha etkileyici hale geldi. Örneğin üretken yapay zeka, aşağıdakiler gibi üretken yapay zeka hizmetlerinin ortaya çıkmasıyla doktora tezlerinden erişilebilir ve ücretsiz bir gerçekliğe geçti. ChatGPT.

Üretken yapay zeka, girdi verilerine ve öğrenilen kalıplara dayalı olarak metin, resim veya ses gibi yeni ve benzersiz çıktılar üreten bir tür yapay zekadır. Bu, metin oluşturma, görüntü sentezi ve müzik besteleme gibi görevleri içerebilir.

Etkileyici bir yanıtla sonuçlanan bir sohbet robotu veya bir API aracılığıyla çok çeşitli girdiler yapılabilir. Yanıtlar o kadar etkileyici ki, AI’nın işçileri değiştirdiği hakkında hikayeler yazan gazetecilerden gelen telefonlara cevap veriyorum. Bu son 20 yıldır duyduğum bir soru ama şimdi modern bir bükülme var. Kolejler ve üniversiteler, üniversite öğrencilerinin ChatGPT veya benzer hizmetleri kendileri için yazı yazmak üzere kullanmalarıyla ilgili yeni endişelere sahip. AI, intihal tespit sistemlerinin intihal olmadığı için hızlı bir şekilde tanımlayamadığı çıktılar oluşturur.

AI etik ve önyargı endişeleri, belirli öğrenme verisi türlerinden kaynaklanabilir. Bu önyargılar, belirli insan gruplarına kredi vermeyi reddeden otomatik bir model gibi istenmeyen olumsuz sonuçlara yol açacak mı?

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3686113/can-ai-replace-cloud-architects.html#tk.rss_all

Yorum yapın