Ağır Hız Aşırtma Yapılmış Bir Pi Pico İle PAL Video Oluşturma


RP2040’ı başka bir arabirim süper gücüyle kutsayan başka bir hack olmadan ancak bir hafta geçiyor. Bu sefer mütevazilerin sırası PAL standart bileşik video arabirimi. Çoğumuzun en azından belirli bir modelden aşina olacağı gibi, Faz Alternatif Hattı (arkadaşlara PAL) standardı esas olarak Avrupa’da (Fransa değil, Rusya, Çin ve diğerleri gibi SECAM kullandılar) ve Avustralasya’da kullanıldı ve dan biraz farklı fazla ABD’dekiler daha önceki NTSC standardını sevgiyle hatırlayabilirler. Neyse, [Fred] RP2040’ın gerekli miktarda işlem homurtusunu çıkarabilmesi için bir yığın hız aşırtmaya (312 MHz’e kadar, yaklaşık %241 stok fazlası) ihtiyacı olduğundan, bu hack’in korkaklara göre olmadığını vurguluyor. Bu, başka bir PIO hack’inden çok daha fazlası.

RP2040’ın çift çekirdeği gerçekten buraya itiliyor. Yazılım, çeşitli durağan görüntüleri ve video demolarını bir çerçeve arabelleğine dönüştüren ilk çekirdekle birlikte yüksek ve düşük düzeyli işlevlere bölünmüştür. İkinci çekirdek paralel olarak çalışır ve çerçeve arabelleğini, daha sonra DMA tarafından emilen ve PIO aracılığıyla dış dünyaya itilen PAL kodlu bir sinyale biçimlendirmenin tüm ayrıntılarıyla ilgilenir. Kodu daha da hızlandırmak için birkaç fırsat olabilir, ancak [Fred] açıkça, sadece çalışmasını sağlamak için orada çok büyük miktarda iş yaptı. PIO kodunun kendisi çok basittir, ancak verileri PIO üzerinden mümkün olan en hızlı şekilde iletmek için çoklu zincirleme DMA kanallarının nasıl kullanılacağına dair iyi bir örnek olarak öğreticidir.

Pico PCB’nin ötesinde, gereken tek ekstra donanım, lehimsiz bir devre tahtası üzerinde uygulanan bir direnç merdiveni DAC idi. [Fred] doğru DAC direnç değerlerini elde etmek için birkaç adım gerekliydi, ilk sürüm küçük bir prototipleme PCB’si üzerine inşa edildi, ancak ne yazık ki tepe voltajı yalnızca 1 V idi, bu nedenle ikinci bir sürüm (dolayısıyla devre tahtası) oluşturmak gerekliydi. doğru 1,25 V’a getirin.

Küçük donanımlarla ilgili video korsanlıklarını birçok kez ele aldık, hatta çeşitli standartların bazı ayrıntılarına bile girdik. NTSC neden bu kadar garip? Ama zaman ilerledikçe, video standartları şu an bulunduğumuz yere ulaşmak için büyük değişikliklerden geçtik.

Adafruit aracılığıyla.

Kaynak : https://hackaday.com/2023/01/24/generating-pal-video-with-a-heavily-overclocked-pi-pico/

Yorum yapın