Afresh, AI ile gıda israfını azaltmak için 115 milyon dolarlık fon topladıPerşembe günü, market operatörlerinin gıda israfını azaltmasına yardımcı olmak için yapay zeka kullanan bir girişim olan Afresh Technologies Inc. ilan edildi 115 milyon dolarlık bir finansman turunu kapattığını söyledi.

B Serisi turu, Spark Capital tarafından yönetildi. Whole Foods’un eski genel müdür yardımcısı Walter Robb da dahil olmak üzere yarım düzineden fazla destekçi de katıldı. Yatırım, Afresh’in toplam dış finansmanını 148 milyon $’a getiriyor.

2017 yılında kurulan Afresh, market işletmecilerinin taze gıda satışlarını takip etmelerini sağlayan bir yazılım platformu sağlar. Girişimin platformu ayrıca gelecekteki müşteri talebini tahmin etme yeteneğine de sahiptir. Tedarik zinciri ekipleri, tedarikçilerden tedarik ettikleri taze gıda miktarını gıda israfını en aza indirecek şekilde optimize etmek için Afresh tarafından sağlanan verilere başvurabilir.

Afresh’e göre platformu, tedarikçi siparişlerinin nasıl optimize edileceğine dair öneriler oluşturmak için yapay zeka kullanarak tedarik zinciri ekiplerinin çalışmalarını kolaylaştırıyor. Kullanıcılar, tedarikçi siparişlerini doğrudan platformun arayüzü üzerinden verebilir. Daha fazla önlem için Afresh, bir bakkal işletmecisinin perakende satış noktalarındaki gıda atıklarını karşılaştırmayı ve iyileştirme alanlarını belirlemeyi mümkün kılan bir analitik aracı geliştirdi.

Şirket, platformunu benimseyen mağazaların gıda israfını ortalama %25 oranında azalttığını söylüyor. Ayrıca girişim, şirketlerin taze ürün işletme marjlarını %40 veya daha fazla artırmak için platformunu kullanabileceğini iddia ediyor.

Afresh, iş kullanıcılarının, kullanımı basit olacak şekilde tasarlanmış bir iPad uygulaması aracılığıyla özellik setine erişmelerini sağlar. Başlangıç, bilgi teknolojisi ekiplerinin çalışmalarını basitleştirmenin yanı sıra platformunu dağıtma ve çalıştırmayla ilgili bazı görevleri otomatikleştirmeyi vaat ediyor.

Afresh’in kurucu ortağı ve CEO’su Matt Schwartz, “Gıda, her şeyden çok insanların ve gezegenimizin sağlığını şekillendiriyor” dedi. “Gıda israfını ortadan kaldırmak ve besleyici gıdaları daha erişilebilir kılmak amacıyla Afresh’i kurduk.”

Afresh, platformunun 40 eyalette 3.000’den fazla mağazada kullanıldığını söylüyor. Ayrıca, girişimin kurulu tabanı hızla büyüyor. Albertsons Cos. Inc., şu anda Afresh’in platformunu 2.300’den fazla perakende noktasında kullanıma sunuyor ve girişim, erişimini yıl sonuna kadar ABD marketlerinin %10’una genişletmeyi hedefliyor.

Afresh, pazardaki varlığını daha da büyütmek için yeni kapatılan 115 milyon dolarlık finansman turunu kullanacak. Girişim, çabanın bir parçası olarak daha fazla işçi çalıştırmayı, uluslararası alanda genişlemeyi ve yazılım platformunu yeni kullanım durumlarına genişletmeyi planlıyor.

Spark Capital Genel Ortağı Will Reed, “Afresh’in sağladığı dönüştürücü sonuçlar yalnızca bakkalların kârlılığında görülmekle kalmıyor, aynı zamanda gıda israfının azaltılması yoluyla gezegenimiz üzerindeki etkiyi de genişletiyor” dedi.

Resim: Yenile

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/08/05/afresh-raises-115m-funding-reduce-food-waste-ai/

Yorum yapın