Adalet Bakanlığı ve sekiz eyalet Google’a reklam teknolojisi işini bitirmesi için dava açtıABD Adalet Bakanlığı ve sekiz eyalet bugün dosyalanmış Google LLC’ye karşı, arama devinin reklamcılık teknolojisi işini sona erdirmeyi amaçlayan bir antitröst davası.

Davaya katılan eyaletler Virginia, California, Colorado, Connecticut, New Jersey, New York, Rhode Island ve Tennessee’dir. Dava, Google’ın reklamcılık teknolojisi işinde antitröst incelemesiyle karşı karşıya kalabileceğine dair aylarca süren raporları takip ediyor.

Google bugün yaptığı açıklamada, “DOJ, yeniliği yavaşlatacak, reklam ücretlerini artıracak ve binlerce küçük işletme ve yayıncının büyümesini zorlaştıracak kusurlu bir argümanı ikiye katlıyor” dedi.

Arama ve reklam devi, yayıncıların web sitelerinde reklam alanı satmalarını sağlayan bir bulut hizmeti sağlar. Ayrıca Alphabet Inc. birimi, markaların yayıncıların reklam alanını satın almak için kullanabilecekleri ikinci bir hizmet sunmaktadır. Bu tür reklam işlemleri genellikle, markaların teklif vererek reklam alanı için rekabet etmesini sağlayan çevrimiçi bir açık artırma olan AdX adlı üçüncü bir Google platformundan da geçer.

Adalet Bakanlığı, Google’ın pazar rekabetine zarar vermek için hem satıcı hem de alıcı taraf reklam araçlarının ana sağlayıcısı konumunu kullandığını iddia ediyor. Bugünkü antitröst davasına göre, piyasaya giriş engellerini “yapay olarak yüksek seviyelere” çıkarmış durumda. Dava, şirketin uygulamalarının rakiplerinin reklam teknolojisi endüstrisinden çıkmasına neden olduğunu ve bazı durumlarda onları katılmaktan caydırdığını savunuyor.

Adalet Bakanlığı ayrıca Google’ın ticari uygulamalarının bu süreçte yayıncılara ve reklamverenlere zarar verdiğini iddia ediyor. Dava, “Zararı açık: web sitesi oluşturucuları, sınırsız rekabet baskısının fiyatları disipline edebileceği ve daha yenilikçi reklam teknolojisi araçlarına yol açabileceği bir pazarda kazanacaklarından daha az kazanıyor ve reklamverenler daha fazla ödüyor” diyor.

Takım elbise takip ediyor yıllık raporlar Google, reklam işinde antitröst incelemesine maruz kalabilir. Geçen Haziran, bildirildi şirketin satış tarafı reklam teknolojisi araçlarının bir kısmını ayrı bir Alphabet Inc. birimine taşıyarak antitröst endişelerini gidermeyi teklif ettiği. Birkaç hafta sonra, kaynaklar söyledi Bloomberg Adalet Bakanlığı’nın teklifi reddetmesi ve dava açması bekleniyordu.

Google’ın yayıncıların reklam alanı satmak için kullandıkları satış tarafı araçları, kısmen 2008’de DoubleClick Inc.’i satın alarak elde ettiği teknolojiye dayanmaktadır. DoubleClick, 1998’de halka açılan ve daha sonra Google tarafından satın alınan ilk reklam yayınlama yazılımı sağlayıcısıydı. iki özel sermaye şirketi, Hellman & Friedman ve JMI Equity, 1.1 milyar dolara. Google, şirketi satın almak için 3,1 milyar dolar ödedi.

“Google’ın planı basit ama etkiliydi: bir dizi satın alma yoluyla gerçek veya potansiyel reklam teknolojisi rakiplerini etkisiz hale getirmek veya ortadan kaldırmak; ve daha fazla yayıncıyı ve reklamvereni ürünlerini kullanmaya zorlamak ve rakip ürünleri etkin bir şekilde kullanma yeteneklerini kesintiye uğratmak için dijital reklamcılık pazarlarındaki hakimiyetini kullanıyor” diyor.

Dava, Google’ın Google Reklam Yöneticisi olarak bilinen satış tarafı reklam platformunu devre dışı bırakmasını istiyor. Adalet Bakanlığı, markaların yayıncıların reklam alanı için teklif verdiği Google açık artırma platformu AdX’in de elden çıkarılmasını istiyor. Ayrıca dava, reklam teknolojisi pazarında “herhangi bir rekabete aykırı zararı gidermek için gereken herhangi bir ek yapısal rahatlama” talep ediyor.

Daha önce Adalet Bakanlığı getirilmiş arama pazarındaki ticari uygulamaları nedeniyle Google’a karşı bir antitröst davası daha. Dava, arama motorlarını cihazlarına önceden yüklemek için mobil cihaz üreticileriyle anlaşmalar imzalayarak pazar rekabetine zarar vermekle suçlanıyor. Bu dava eylülde yargılanacak.

Fotoğraf: Google

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Services ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha pek çok aydın ve uzmanın yer aldığı topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2023/01/24/justice-department-eight-states-sue-google-break-ad-tech-business/

Yorum yapın