Adalet Bakanlığı, Google’a reklamlarıyla ilgili antitröst ihlalleri nedeniyle yeniden dava açtı


Adalet Bakanlığı ve sekiz eyalet Google’a dava açmak şirketi dijital reklam işinde, rakiplerine zarar vermek için pazardaki hakimiyetini kullanmakla ve reklam alıcılarını ve satıcılarını ürünlerini başka bir şirketin sunabileceğinden daha az elverişli koşullarda kullanmaya zorlamakla suçladı. Bu arada, takım elbise diyor ki, Google zirveden sağlıklı bir yüzde alıyor – en az yüzde 30.

Başsavcı Merrick Garland, davayı açıklayan bir basın toplantısında, “Web sitesi yaratıcıları daha az kazanıyor ve reklamcılar daha fazla ödüyor” dedi.

DOJ’a göre bu, dijital reklamcılığa güvenen web sitelerinin bu reklamlardan normalde elde edeceklerinden daha az gelir elde etmesi anlamına geliyor, bu da tekliflerini finanse etmek için daha az para anlamına geliyor. Reklamverenler gereğinden fazla ödeme yapar ve bu maliyetler genellikle müşteriye yansıtılır.

DOJ, Google’ı dijital reklam kolunun bazı kısımlarını satmaya veya devre dışı bırakmaya zorlamak istiyor, böylece artık reklam teknolojisi yığınının her tarafı üzerinde kontrole sahip olmayacak: alıcı tarafı, satıcı tarafı ve ortadaki borsa. Google yaklaşık kazandı Dünya çapında 169 milyar dolarlık dijital reklam 2022’de, ancak bu gelirin büyük çoğunluğu (ve Google’ın geliri, dönem) arama reklamları, işletmelerin kendileriyle alakalı olabilecek kullanıcı aramalarına yerleştirdiği reklamlardır. Bu takım, Google’ın arama ağı reklam imparatorluğunu değil, işinin, reklamları Google’ın mülkleri dışındaki internetteki web sitelerine yerleştiren bölümünü hedefliyor. Bu, Google’ın gelirindeki çok daha küçük ama yine de önemli bir pay.

Nadir bir hareketle DOJ, Google’ın rekabete aykırı şişirilmiş reklam fiyatlarının, çeşitli ajansları ve hizmetleri tanıtmak için 2019’dan beri satın aldığı 100 milyon dolarlık görüntülü reklamlar yoluyla hükümete mal olduğunu söyleyerek hükümetten parasal tazminat talep ediyor. Evet, federal hükümet onun da Google’ın kötü reklam davranışının kurbanı olduğunu söylüyor.

Dava, geçen yıl hisselerinin yaklaşık yüzde 25’ini kaybeden ve işten çıkarma sürecinde olan Google için nispeten kötü bir zamanda geldi. 12.000 kişi, bu da işgücünün yaklaşık yüzde 6’sına tekabül ediyor. DOJ davası kesinlikle Google’ın sıkıntılarına istenmeyen bir ektir. Ancak bunun gibi davaların mahkeme sisteminden geçmesi yıllar alıyor ve Adalet Bakanlığı’nın kazanacağının garantisi yok.

Google için daha acil bir tehdit, hükümetle ek bir mücadelenin, aynı zamanda hükümete karşı geri adım atan bir şirket için başka bir dikkat dağıtıcı olması. yeni düzenlemeler ve diğer bazı alanlarda filizlenen rekabetçi tehditlerle mücadele etmek. YouTube, “Şort” TikTok’a ayak uydurmak için. Microsoft, Google’ın kendi yapay zeka çabalarına rakip olan bir şirket olan OpenAI’ye milyarlarca dolar akıtıyor ve Microsoft’un arama motoru Bing’i desteklemek için ChatGPT sohbet robotunu kullanmakla tehdit ediyor. Bu arada, Google ve mülkleri de dahil olmak üzere, genel olarak reklam harcamaları düştü. Google’ın reklam işi eskisi kadar ağır darbe almadı diğerleri gibiancak toplam geliri büyümemek daha önce olduğu kadar.

Google'ın New York City ofisi, belirgin bir kırmızı

Google’ın New York City ofisindeki çıkış.
Eduardo Munoz Alvarez/VIEW press via Corbis/Getty Images

DOJ’un Google’ın dijital reklam işine karşı davasını hazırladığı bildiriliyor yıllarca, Biden yönetiminden önce bile. Bu son dava, Google’ın halihazırda karşı karşıya olduğu diğer dört hükümet antitröst davasına da katılıyor. bir DOJ kıyafeti Ekim 2020’den itibaren arama motoru ve arama reklamı işiyle ilgili ve aynı yılın Aralık ayında 38 eyalet başsavcısı tarafından yine arama işiyle ilgili olarak açılan bir dava. Temmuz 2021’de 37 eyalet başsavcısı Google’a Play uygulama mağazası nedeniyle dava açtı ve 17 eyalet başsavcısı, DOJ’un şu anda getirdiği davaya benzer bir davada dijital reklamcılık işiyle ilgili dava açtı.

Google yaptığı açıklamada, “DOJ’un bugünkü davası, son derece rekabetçi reklam teknolojisi sektöründe kazananları ve kaybedenleri seçmeye çalışıyor” dedi. Global reklamlar başkan yardımcısı Dan Taylor dedim davanın reklamcılık endüstrisine ve yeniliğe yardımcı olmayacağına zarar vereceği ve hükümetin şirketleri tasfiye etmeye zorlayamayacağı 15 yıllık kazanımlar bir zamanlar düzenleyiciler tarafından onaylanan.

Google, kalabalık ve rekabetçi bir alanda olduğuna da dikkat çekti. Google, Meta ve giderek artan bir şekilde Amazon, ABD’deki dijital reklam pazarında en büyük paya sahipken, en büyük paya Google sahiptir. Diğer antitröst uygulama kurumu Federal Ticaret Komisyonu da Meta ve Microsoft’a rekabete aykırı olduğunu iddia ettiği satın almalar nedeniyle dava açtı.

Google tarafından finanse edilen bir Big Tech savunuculuk grubu olan İlerleme Odası, yaptığı açıklamada, davanın “ekonomik gerçeklikten koptuğunu” ve Google’ın dijital reklam pazar payının (tahmini 2022’de yaklaşık yüzde 29 olması, herhangi bir şirketin en büyük payını vermesi) “tüm zamanların en düşük seviyesindeydi.”

Yıllardır Big Tech’e sövüp sayan antitröst savunucuları bu hareketi alkışladı. Tech Oversight Project’in yönetici direktör yardımcısı Kyle Morse yaptığı açıklamada, “Google’ın çevrimiçi pazarda yıllarca süren suiistimalden haklı olarak sorumlu tutulduğunu” söyledi ve Google’ın rakiplerinin ders alıp kendi davranışlarını yeniden düşünmeleri gerektiğini ekledi. “Aksi takdirde sıra sende,” dedi Morse.

DOJ’un Google’a karşı Ekim 2020’de açılan diğer antitröst davasının Eylül 2023’te görülmesi planlanıyor. Google’ın hükümet sorunları muhtemelen önümüzdeki on yıla yayılacak ve bu noktada internete tamamen yeni bir şirket hakim olabilir.Kaynak : https://www.vox.com/recode/2023/1/24/23569609/google-antitrust-lawsuit-digital-ads

Yorum yapın