Ada cenneti vergiden muaf ‘Dijital Göçebe Vizesi’ni düşünüyor • Kayıt


Endonezya hükümeti, yabancı işçilerin beş yıl boyunca vergiden muaf tropik cennet Bali’de yaşamasına ve çalışmasına izin verecek bir “dijital göçebe vizesi” oluşturma fikrini bir kez daha gündeme getirdi.

Fikir, COVID-19 pandemisinden önce ortaya atıldı, ancak sınırlar kapandığında ve herhangi bir dijital göçebenin ortaya çıkma olasılığı sıfıra düştüğünde anlaşılır bir şekilde rafa kaldırıldı.

Ancak son röportajlarda Endonezya Turizm ve Yaratıcı Ekonomi Bakanı Sandiaga Uno, vizenin yeniden çizim tahtasına döndüğünü söyledi.

Uno’nun planı, vizeyi kabul edenlerin Endonezya dışındaki bir kuruluşta çalışması şartıyla, beş yıllık bir kalış süresine izin veren bir vizedir. Vize sahipleri, Endonezya’dan ziyade, ödeme aldıkları yargı bölgesinde vergi ödeyeceklerdir.

Takımada milleti için bunun içinde ne var? Nakit dijital göçebeler günlük harcamalarına harcıyorlar, işte bu.

Bali’nin turizm endüstrisi Endonezya ekonomisine büyük katkı sağlıyor ve pandemi sırasında büyük bir darbe aldı. Uzun vadeli sakinleri adaya cezbetmek, yerel işçilere yıllarca gelir sağlayacaktır.

Uzaktan çalışmaya yönelik daha rahat tavırlardan yararlanıp bu vizeye başvurmalı mısınız?

Bali kesinlikle çok güzeldir, kıskanılacak bir iklime (yağmur mevsimi dışında), mükemmel sörfe, mükemmel yemeklere ve Batılı ülkelere kıyasla mütevazı bir yaşam maliyetine sahiptir.

Olumsuz tarafı, adanın saat dilimi, Avrupa veya Kuzey Amerika’daki meslektaşlarla gündüz işbirliği için en uygun değildir. Yukarıda belirtilen yerel ayarlarla karşılaştırmak için bir standardın sağlık hizmeti önemliyse, özele gitmeniz gerekir. İnternet hızları genellikle mütevazıdır. Yollar zorlu.

Ve 2017 ile 2019 yılları arasında birkaç kez patlayan ve hava trafiğini birkaç günlüğüne bozan aktif yanardağları kim unutabilir? Yoksa sık sık depremler mi?

Bir tehlike daha: Avustralyalı turistler. Muhabiriniz Bali’yi en son ziyaret ettiğinde, yerliler ayık, medeni ve gömlek giydiğim gerekçesiyle Avustralyalı olduğuma inanmayı reddettiler. Bali’de birkaç haftadan fazla kalanların çoğu bu nedenle turist şeritlerinden kaçınır.

Bunun dışında olsa da… ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/27/indonesia_digital_nomad_visa/

Yorum yapın