Activision Blizzard, mobil oyunlardan PC ve konsolların toplamından daha fazla para kazanıyor


Kısaca: Activision Blizzard, platform hiyerarşisi için kasvetli bir geleceğin resmini çizen üç aylık mali raporunu geçen hafta yayınladı. Sorunlu şirketin geliri, düşen PC ve konsol satışları sayesinde yıldan yıla düştü ve şimdi mobil oyunlar gelirinin yarısını oluşturuyor.

Bugünlerde Activision Blizzard, gerçekten Activision Blizzard King olarak adlandırılmalıdır. King’i duymadıysan, affedilirsin. Candy Crush, Farm Heroes, Bubble Witch ve daha pek çok şeyin yapımcısı. Ama aynı zamanda bir para yazıcısı. Kral yaptı Geçen çeyrekte Activision Blizzard için 685 milyon dolar, iki isim sırasıyla sadece 600 ve 296 milyon dolar kazandı.

Activision, 360 milyon dolarla konsol pazarında en çok kazanan oldu. PC’den 100 milyon dolar ve mobil satışlardan 135 milyon dolar gelir elde etti, bunun iyi bir kısmı her zaman yeşil kalan Call of Duty Mobile’dan gelirdi. Üzücü bir durum olan 2021’deki CoD Vanguard’dan daha iyi gidiyor gibi görünüyor.

Blizzard, 100 milyon doların üzerinde hasılat elde eden popüler olmayan ancak kârlı Diablo Immortal’ı Haziran ayının başında piyasaya sürdü. World of Warcraft ve Overwatch gibi PC oyunlarından 229 milyon dolar daha kazanmayı başardı, ancak konsollarda yalnızca 19 milyon dolarlık bir değer kazandı.

Eğer sen Toplam bu rakamlar, Activision Blizzard’ın son çeyrek gelirinin küçük bir çoğunluğunu oluşturan mobil geliri elde edersiniz – %50,5 veya 831 milyon dolar. Yıldan yıla konsol ve PC gelirleri neredeyse yarıya inerek sırasıyla 376 $ (%23) ve 332 milyon $ (%20) seviyelerine düştü. Diğer gelir kaynakları, özellikle canlı etkinlikler ve e-spor yayınları, şirketin gelirinin (100 milyon $) yaklaşık yüzde altısını oluşturuyordu.

Açıkçası, yayıncı mobil oyunlara öncelik veriyor, ancak konsol ve PC oyunları bu yıl şirketin kârlılığında geri dönüş yapacak. Kanatlarda bekleyen üç devasa para üreticisi var: Overwatch 2, CoD Modern Warfare 2 ve World of Warcraft için Dragonflight genişlemesi.

Activision Blizzard’ın geleneksel oyun ortamları için üretilen oyunlarının yakın geleceği hakkında endişelenmenize gerek yok, özellikle de Microsoft’un şirketi satın alması ilerledikçe. Ancak yatırımlarını mobil sektöre odaklamaya devam ettikçe, yeni ve iddialı PC ve konsol serileri geliştirme olasılığı yavaş yavaş ortadan kalkıyor.Kaynak : https://www.techspot.com/news/95544-activision-blizzard-makes-more-money-mobile-games-than.html

Yorum yapın