ACM – Teknolojik Haberler, Apple’ın Hollanda flört uygulamaları için sunduğu ödeme seçeneklerinin uyumlu olduğunu söylüyor


Hollanda’nın rekabet düzenleyicisi, nihayet Apple’ın piyasadaki flört uygulamalarının alternatif ödeme teknolojilerini kullanmasına izin verme tavizlerinden memnun.

Cuma günü geç saatlerde Tüketiciler ve Piyasalar Kurumu (ACM), Apple’ın rekabet emirlerine uyma yaklaşımına yüksek düzeyde dikkat çeken çok aylı destan hakkında bir güncelleme yaptı ve teknoloji devinin dayattığı haksız koşulları değiştirdiğini söyledi. flört uygulamalarının uygulama içi satın alımları işlemek için Apple dışı ödeme teknolojisini kullanmasına izin vermek için düzenleyici tarafından sipariş.

“Yakın zamana kadar, flört uygulamalarının müşterileri yalnızca Apple’ın uyguladığı ödeme yöntemini kullanarak ödeme yapabiliyordu. ACM’nin görüşüne göre, Apple bu uygulamalarla hakim konumunu kötüye kullandı, ”diye yazdı ACM güncellemede. “Artık flört uygulaması sağlayıcıları, müşterilerinin farklı şekillerde ödeme yapmasına izin verebilir.”

ACM, Ocak ayından bu yana Apple’a, emrine uymadığı için toplam 50 milyon € tutarında bir dizi para cezası verdi ve Apple’ın endişelerini gidermezse daha fazla ceza verebileceği konusunda uyardı.

Watchdog, Apple’ın daha önceki tavizleri nasıl uyguladığıyla ilgili sorunlar bulduktan ve uyguladığı koşulları “mantıksız” olarak değerlendirdikten ve aynı zamanda onu geliştiriciler için “gereksiz bir engel” oluşturmakla suçladıktan sonra, Apple’ın Mart ayında yaptığı gözden geçirilmiş bir teklifi düşünüyordu. flört uygulamaları

Düzenleyici, “Apple artık kurallara uyuyor” diye ekledi. “Bu nedenle ACM’nin artık periyodik ceza ödemelerine tabi yeni bir emir vermesine gerek yok. Geçtiğimiz birkaç ay içinde ACM, Apple’ın emre uyduğuna ilişkin değerlendirmesinden önce flört uygulaması sağlayıcılarından ve bağımsız uzmanlardan bilgi topladı.”

ACM yönetim kurulu başkanı Martijn Snoep yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Herkesin dijital ekonominin avantajlarından yararlanmasını istiyoruz. Dijital ekonomide, güçlü şirketlerin piyasayı adil ve açık tutma konusunda özel bir sorumluluğu var. Apple bu sorumluluktan kaçındı ve flört uygulaması sağlayıcıları karşısındaki hakim konumunu kötüye kullandı. Apple’ın nihayet koşullarını Avrupa ve Hollanda rekabet kurallarına uygun hale getirmesinden memnunuz. Bu, uygulama sağlayıcılarına rekabet etmek için daha fazla fırsat sunar. Tüketiciler de eninde sonunda bunun faydasını görecekler.”

Apple’ın ACM’yi tatmin etmek için imtiyazını tam olarak nasıl revize ettiğine dair ayrıntılar hemen belli değil – ancak, orijinal teklifindeki bir dizi ince ayar arasında, Apple daha önce, flört uygulamalarının düzenleyicinin aşırı külfetli kabul ettiği ayrı bir ikili dosya derlemesi gereksinimini kaldırmıştı.

İçinde belgeler Hollanda’da flört uygulamaları dağıtan geliştiriciler için Apple, aşağıdakilerden birini yapabileceklerini onaylar:

  1. Apple’ın uygulama içi satın alma sistemini kullanmaya devam edin,
  2. uygulama içinde bir üçüncü taraf ödeme sistemi kullanın,
  3. kullanıcıları bir satın alma işlemini tamamlamaları için geliştiricinin web sitesine yönlendiren bir uygulama içi bağlantı ekleyin veya
  4. uygulama içinde bir üçüncü taraf ödeme sistemi kullanın ve kullanıcıları bir satın alma işlemini tamamlamaları için geliştiricinin web sitesine yönlendiren bir bağlantı ekleyin.

“Apple’ın uygulama içi satın alma sistemini kullanmaya devam etmek isteyen flört uygulamaları geliştiricileri bunu yapabilir ve başka bir işlem yapılması gerekmez. Farklı bir ödeme sistemi kullanmak isteyenlerin StoreKit Harici Satın Alma Yetkisini veya StoreKit Harici Satın Alma Bağlantı Yetkisini veya her ikisini birden talep etmeleri gerekecek,” diye yazıyor Apple.

“ACM düzenine uygun yetkiler yalnızca şu adresteki flört uygulamaları için geçerlidir. Uygulama mağazası ve bu yetkilere uygun olarak dağıtılan uygulamalar yalnızca Hollanda vitrinindeki bir iOS ve/veya iPadOS uygulamasında kullanılmalıdır. Apple, yetkilendirmenin hüküm ve koşullarına uyduğundan emin olmak için gönderilen her flört uygulamasını inceler. Uygulama mağazası Gözden Geçirme Yönergeleri ve Apple Geliştirici Programı Lisans Sözleşmesi” diye ekler.

ACM’nin Apple’a verdiği orijinal sipariş Ağustos 2021’e kadar uzanıyor, ancak Apple’ın yasal işlemi sonrasında mahkeme mührü altında kaldığı için tüm ayrıntılar hala açıklanmadı – bu karara itiraz etti ve siparişin bir kısmını o zamana kadar askıya almayı başardı (devam ediyor) ) Tam siparişe karşı itiraz prosedürü tamamlanır. Mahkeme, ACM’nin kararın bir bölümünü yayınlamasına ve Apple’a uyumsuzluk nedeniyle periyodik ceza ödemelerine izin vermesine rağmen.

Yorum için Apple ile iletişime geçildi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/13/apple-dutch-dating-apps-payment-order-compliance/

Yorum yapın