Accel, belirli rakiplerin ivme kaybetmesiyle birlikte 4 milyar dolarlık yeni bir geç aşama fonu piyasaya sürüyor – Teknolojik Haberler


39 yaşındaki girişim şirketi Accel, büyük bir güç hamlesi yaptı. Basit bir yolla duyurdu Blog yazısı4 milyar dolarlık sermaye taahhüdüne sahip yeni, küresel, geç aşamadaki bir fonu kapattığını açıkladı.

Geçen hafta kapanan fon, herhangi bir piyasada kayda değer olacaktır. Çok para. Ama bir anda iki Accel en şiddetli rakipler — SoftBank ve Tiger Global Management — düşük BaşkentSan Francisco, Palo Alto, Londra ve Bangalore’deki ofislerinde yaklaşık 100 yatırımcı (ve toplamda 200 çalışan) istihdam eden firma için özellikle tatlı bir an olmalı.

Gerçekten de, piyasanın yıllarca süren büyük bir düzeltme değil de bir sıfırlama sürecinden geçtiğini varsayarsak, Accel’in zamanlaması bundan daha iyi olamazdı. Tek soru, bu baharda piyasa koşulları değiştikçe emellerini küçültüp düşürmemesi gerektiğiydi. (Yorum yapmak için bugün erken saatlerde Accel’e ulaştık ancak bir sözcü bizi firmanın blog gönderisine yönlendirdi.)

Accel’in piyasadaki çalkantıların ortasında yatırımcılarına ilk kez para vermesi olmayacaktı. 2001’de Accel, o zamanlar şimdiye kadarki en büyük fonu olan 1.4 milyar dolarlık bir aracı artırdı ve 2002’de fon büyüklüğünü 950 milyon dolara düşürmek için – ilk kez 2000 baharında soğuyan – geri dönemedi ve sınırlı hüsrana uğradı. ortaklar veya LP’ler, devam etti kokuşmuş.

LP’lerin daha sonra olanları göz önünde bulundurarak geri çekilmeleri pek olası görünmüyor. Accel, 1.4 milyar dolarlık fonu kesmeden önce, onu 700 milyon dolarlık iki fona bölmeyi önerdi: biri planlandığı gibi yatırım yapmak için ve ikincisi, 700 dolarlık fon ile 2004’te yatırıma başlamak için. Bu fikre karşı oy veren LP’ler – ve çoğunluğu yaptı – hala kendilerini kandırıyorlar.

Bunlardan biri, o sırada Princeton’ın bağış fonunun yatırımcısı olan Chris Douvos. 2001 fonu üzerindeki karışıklıktan sonra, Accel’in bir sonraki fonunu devretti ve bunun içinden Accel, Facebook’un 2004’teki 12.7 milyon dolarlık A Serisi turunu yönetti. Tüm zamanların en iyi performans gösteren girişim fonlarından biri oldu (ah). Bu sırada Douvos, Accel’e erişimini kaybetti. (“Diyelim ki hızlı aramalarında değilim” diye şaka yaptı 2016’da bu muhabire.)

Yine de, Accel’in getirilerinin en az bir puan yükselttiği takdirde ne kadar daha iyi olabileceğini merak etmemek elde değil. biraz daha az, özellikle de yıllardır çok agresif bir şekilde bağış topladığı göz önüne alındığında.

Daha geçen yıl, 650 milyon dolarlık erken aşamadaki bir ABD fonu (15’inci), yine 650 milyon dolar ile kapanan yedinci erken aşamadaki bir Avrupa ve İsrail fonu ve 1,75 milyar dolarlık küresel “büyüme aşaması” genelinde 3 milyar dolarlık fon sağladı. ” fonu Qualtrics ve 1Password gibi olgun bir şirketin daha önce önyüklendiği ve Accel’in büyük bir sermaye infüzyonu ile kadranlarını çevirmeye yardımcı olduğu şirketleri desteklemek için tasarlandı. (Buna karşılık, Accel’in yeni 4 milyar dolarlık küresel “geç aşama” fonu, önceki girişim turlarını kapatan şirketlere para yatırmayı amaçlıyor.)

Her iki durumda da, bunlar tarihsel standartlara göre çok büyük risk fonları ve hızla dağıtılıyorlar. (Accel, önceki küresel geç aşama fonunu 2,3 ​​milyar dolar ile sadece bir buçuk yıl önce, Aralık 2020’de kapattı.)

Adil olmak gerekirse, Accel bazı büyük getiriler gördü. Sahip olduğu Slack’in %24’ü 2019’da doğrudan listelendiği sırada ve bildirildiğine göre geri döndü 4,6 milyar dolar sadece bu bahiste sınırlı ortaklarına. Accel’in de sahibi %20 Crowdstrike’ın şirket 2019’da geleneksel bir halka arz gerçekleştirdiğinde ve teknoloji hisseleri depolandığında bile, Crowdstrike’ın piyasa değeri şu anda 38 milyar dolar. Genel varlıkları daha geniş piyasa koşullarından olumsuz etkilenmiş olsa bile, yatırımcıların bu baharda neden Accel’in arkasında toplandığını anlamak kolay.

Accel’in kaynak yaratma cephesinde aşırıya kaçmaya başlayıp başlamadığına veya tüm bu sermayenin firmanın önümüzdeki yıllarda hakim olmasını sağlayacağına gelince, sadece zamanın cevaplayabileceği sorulardan biri. Bu arada ilginç olan, firmanın son yıllarda ne kadar entegre büyüdüğü.

Accel’in Londra ekibi (2000’de kuruldu) ve Hindistan ekibi (2008’de kuruldu) bir bakıma franchise sahibi gibi hareket ediyor ve kendi erken aşamadaki fonlarını artırmaktan sorumluyken (Hindistan ekibi Mart’ta 650 milyon dolarlık yedinci fonu açıkladı), Accel’in küresel geç dönem fonları topluluk malıdır.

Bu, her ekibin, geç aşamadaki yatırımlar yapmak için firmanın en yeni fonundan yararlanabileceği anlamına gelir; her biri kendi getirilerini üretmekten de sorumlu olacaklar.

Dev şirketlerin artık her yerde ortaya çıktığı bir dünyada, bu çok mantıklı. Örneğin, Flipkart 2018’de Walmart’a 16 milyar dolara satıldığında, bu satıştan elde edilen kar sadece Accel’in LP’lerine değil, Accel için çalışan herkese de fayda sağladı.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/accel-new-4-billion-fund/

Yorum yapın