AB’nin yeni büyük teknoloji antitröst yasaları Apple’ı nasıl vuracak?AppleInsider, hedef kitlesi tarafından desteklenir ve uygun satın alma işlemlerinden bir Amazon Associate ve bağlı ortak olarak komisyon kazanabilir. Bu bağlı ortaklıklar, editoryal içeriğimizi etkilemez.

Büyük Teknolojiye odaklanan Dijital Piyasalar Yasası ve Dijital Hizmetler Yasası yakında Avrupa Birliği’ne geliyor. İşte Apple ve diğer Silikon Vadisi teknoloji devlerini nasıl etkileyecekleri.

Temmuz ayının başlarında, Avrupa Parlamentosu, AB’de bir dizi antitröst düzenlemesi getirecek olan iki yeni kapsamlı yasa paketini (Dijital Piyasalar Yasası ve Dijital Hizmetler Yasası) kabul etti. Düzenlemeler, Apple, Google, Meta ve Amazon gibi teknoloji devlerinin gücünü dizginlemek için özel olarak hazırlanmıştır.

Teknoloji şirketlerinin düzenlemelere nasıl uyacağını tam olarak belli olmasa da, uyumsuzluk için bazı katı davranışları ve cezaları özetliyorlar.

Dijital Piyasalar Yasası

Dijital Piyasalar Yasası (DMA), dijital hizmet “kapı bekçileri” için ek kısıtlamalar getirmeyi ve yeni çerçeveler zorunlu kılmayı amaçlayan bir tekliftir.

DMA, Apple’ı veya başka herhangi bir teknoloji devini açıkça isimlendirmese de, çok sayıda kullanıcıya sahip platformlara sahip olmaları ve işletilmeleri, Avrupa Birliği’ndeki yıllık gelirleri ve “yerleşik ve yerleşik olmaları” nedeniyle “kapı bekçileri” kategorisine girecekler. dayanıklı konum.” DMA, “kapı bekçileri” için yeni yükümlülüklerin yanı sıra yeni düzenlemelere uymamaları halinde verilecek cezaları ana hatlarıyla belirleyecektir.

Örneğin, DMA’nın bazı hükümleri Apple’ı aşağıdakileri yapmaya zorlayacaktır:

  • iPhone’da üçüncü taraf uygulama mağazalarına ve yandan yüklemeye izin verin
  • Geliştiricilerin üçüncü taraf ödeme platformlarını kullanmasına izin verin
  • Geliştiricilerin uygulamalarını doğrudan iMessage gibi kapı bekçisi hizmetleriyle entegre etmesine izin verin
  • Kullanıcıların varsayılan olarak Siri dışında bir sesli asistan ayarlamasına izin ver
  • Geliştiriciler ve rakiplerle performans ve pazarlama verilerini paylaşın
  • Geliştiricilerin “yakın alan iletişim teknolojisi, güvenli öğeler ve işlemciler” gibi donanım özelliklerine erişmesine izin verin, [and] kimlik doğrulama mekanizmaları

Ek olarak, DMA, geliştiricilerin kendi uygulamalarına veya ürünlerine ayrıcalıklı muamele yapmalarını yasaklayacaktır. Apple’ın durumunda bu, şirketin App Store’da Apple Music ve Apple Arcade gibi kendi hizmetlerini öne çıkarmasını yasaklamak anlamına gelebilir.

DMA'nın bir dizi Apple hizmetinde değişiklik yapması muhtemeldir.

DMA’nın bir dizi Apple hizmetinde değişiklik yapması muhtemeldir.

DMA, cihazlarında varsayılan hizmetleri zorunlu kılan ve uygulama geliştiricilerinin belirli tarayıcı motorlarını, hizmetlerini ve çerçevelerini kullanmasını gerektiren büyük teknoloji devlerine de kısıtlamalar getirecek. Yine, Apple’ın durumunda bu, WebKit’e dayalı olmayan iOS tarayıcılarına veya derin donanım ve yazılım entegrasyonlarına sahip üçüncü taraf telefon uygulamalarına dönüşebilir.

DMA kurallarını ihlal eden şirketler, yıllık küresel cirolarının %10’una kadar para cezasına çarptırılabilir.

Dijital Hizmetler Yasası

Dijital Hizmetler Yasası (DSA), teknoloji devlerinin işleyişine kısıtlamalar getirecek başka bir yasama paketidir. Bu durumda, DSA çevrimiçi içerik ve denetlemeye çok daha fazla odaklanır.

Özetle, DSA çevrimiçi platformlara ve teknoloji şirketlerine polis içeriği konusunda ek sorumluluklar getiriyor – hem raporlama hem de yasa dışı içeriği kaldırma dahil.

DSA hükümlerine göre, kademeli şirketler hakkında düzenlemeler uygulanacaktır. Avrupa çapında 45 milyondan fazla aktif kullanıcısı olanlar da dahil olmak üzere en büyük firmalar en büyük etkileri görecek. Apple bu kategoriye giriyor.

DSA, büyük platformların “yasadışı içeriğin yayılması, temel haklar üzerindeki olumsuz etkiler, demokratik süreçler ve kamu güvenliği üzerinde etkisi olan hizmetlerin manipülasyonu ve cinsiyete dayalı şiddet üzerindeki olumsuz etkiler, ve reşit olmayanlar ve kullanıcıların fiziksel veya zihinsel sağlıkları için ciddi sonuçlar.”

Çevrimiçi pazar yerleri de yeni şeffaflık kurallarına tabi olacak ve platformların, kullanıcıların geçmişlerine ve bilgilerine dayalı algoritma önerilerini devre dışı bırakmalarına izin vermesi gerekecek.

DSA'nın iCloud'daki yasa dışı içerik için potansiyel etkileri olabilir.

DSA’nın iCloud’daki yasa dışı içerik için potansiyel etkileri olabilir.

Ayrıca, DSA “karanlık kalıpları” veya kullanıcıları bir platforma abone olmaya veya uygulama içi satın almaya zorlayanlar gibi yanıltıcı kullanıcı arayüzlerini yasaklayacaktır.

Apple bir arama motoru veya sosyal medya platformu yapmadığından, iş modelinin çoğu temel unsurunun DSA kuralları kapsamında değişmeden kalması muhtemeldir. DSA’nın Meta ve Google gibi şirketler üzerinde büyük bir etkisi olması çok daha olasıdır.

DSA kurallarını ihlal eden şirketler, yıllık küresel cirolarının %6’sına kadar para cezasına çarptırılabilir.

Bu yasalar Apple’ı gerçekten ne zaman etkileyecek?

Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanmasına rağmen, yeni yasaların şimdi Avrupa Birliği Konseyi tarafından kabul edilmesi gerekecek. Ancak bu çoğunlukla bir formalitedir ve gerçekleşmesi neredeyse garantidir. sonbaharda.

Resmi olarak kabul edildikten sonra, iki yeni yasanın 2023’ün başlarında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Apple'ın uyum sağlamak için işini nasıl değiştireceği belli değil, ancak mümkün olduğunca az değiştirmeye çalışması muhtemel.

Apple’ın uyum sağlamak için işini nasıl değiştireceği belli değil, ancak mümkün olduğunca az değiştirmeye çalışması muhtemel.

Bu gerçekleşmeden önce, Apple ve diğerleri gibi şirketlerin düzenlemelerin önüne geçmek için değişiklikleri benimsemesi çok muhtemeldir. Bununla birlikte, şirketlerin temel iş modellerini mümkün olduğunca az değiştirmeye çalışacakları da muhtemeldir.

Yürütme de bir endişe kaynağıdır. Teknoloji devleri yeni yasalara tabi olacak olsa da, düzenleyicilerin sınırlı kaynakları yaptırımı engelleyebilir.

Örneğin, Avrupa Komisyonu yaklaşık 80 yetkiliden oluşan bir görev gücü kurmak için harekete geçti – bazı eleştirmenler çok az olduğunu söylüyor.

Akılda tutulması gereken bir diğer şey de, yasaların neden yalnızca Avrupa Birliği’ndeki ticari uygulamalar için geçerli olacağı, Kuzey Amerika ve Asya gibi diğer pazarlarda da yankı uyandıracak etkileri olacaktır. Örneğin, Avrupa Küresel Veri Koruma Yönetmeliği’nin (GDPR) etkisi, ABD’de bile web’de hissedilir.

Elbette, Apple’ın iş modellerini DMA ve DSA’ya uymak için gerçekte nasıl değiştireceğinin ayrıntıları görülecektir.Kaynak : https://appleinsider.com/articles/22/07/14/how-the-eus-new-big-tech-antitrust-laws-will-hit-apple?utm_medium=rss

Yorum yapın