AB’nin USB-C yetkisi Apple ve kullanıcılar için ne anlama geliyor?


Avrupa Birliği (AB) bu hafta açıklayacağını duyurdu. çoğu tüketici elektroniği cihazı üreticisinin USB Type-C şarj standardını benimsemesini gerektirir 2024 sonbaharına kadar.

Benzeri görülmemiş yetkinin, popüler iPhone serisi de dahil olmak üzere ürünleri şirketin tescilli Lightning bağlayıcı protokolünü kullanan Apple’ı etkilemesi bekleniyor. Hareket, AB’de satılan iPhone’ların ve AirPod’ların daha yaygın USB-C bağlantı noktalarına ve kablo konektörlerine geçmesi gerekeceği anlamına geliyor.

Yönetmelik ayrıca, şarj ve veri aktarım kapasitelerini tanımlamak için cihazların açık bir şekilde etiketlenmesini şart koşuyor ve “kullanabilecekleri uyumlu bir şarj cihazı olmadığı için cihazlarını şarj edemeyen tüketicilerin karşılaştığı sıkıntıya değiniyor.

Alıcılar ayrıca şarj cihazı ile veya şarj cihazı olmadan yeni elektronik ekipman satın almak isteyip istemediklerini de seçebilecekler. Avrupa Parlamentosu yaptığı açıklamada.

USB-C iPhone

Başkan yardımcısı Ryan Reith’e göre, bir tüketicinin kablolu veya kablosuz bir cihaz satın alabilmesi, kullanıcılara kısa vadede para tasarrufu sağlayabilir, ancak Apple’a aynı seçeneği verebilir: Cihazlarıyla birlikte şarj cihazlarını ve kabloları göndermemek. Araştırma firması IDC’de Dünya Çapında Mobil Cihaz İzleyicilerin

Bazı analistler ve endüstri gözlemcileri Apple’ın tam da bunu yapmaya hazır olduğuna inansa da, bu Apple’ın tüm cihazlarını dünya çapında USB-C’ye geçireceği anlamına da gelmiyor.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.

Kaynak : https://www.computerworld.com/article/3663388/what-the-eus-usb-c-mandate-means-for-apple-and-for-users.html#tk.rss_all

Yorum yapın