ABD, Venezüellalı doktoru kötü şöhretli fidye yazılımı üreticisi olarak adlandırıyor ve utandırıyor – Teknolojik Haberler


ABD, ünlü Thanos fidye yazılımının arkasındaki sözde beyni olarak Venezüellalı bir kardiyolog seçti.

Buna göre ABD Adalet Bakanlığı55 yaşındaki Moises Luis Zagala Gonzalez, kullanıcılarının kendi fidye yazılımı türevlerini oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanıyan bir hizmet olarak fidye yazılımı (RaaS) işlemi olan Thanos yazılımını oluşturdu ve dağıttı.

İddiaya göre Zagala, 2019’dan başlayarak fidye yazılım araçlarını siber suçlulara satıp kiraladı ve hatta iddianameye göre siber suçlulara araçların nasıl kullanılacağını öğretti, tehdit aktörlerine fidye notu tasarlama, kurban bilgisayarlardan şifreleri çalma ve bir bitcoin oluşturma konusunda koçluk yaptı. fidye ödemeleri için adres. İddianamede, “Zagala, yazılımıyla birlikte kapsamlı müşteri hizmetleri sağlıyor ve müşterilerine yazılımını kurbanlarına karşı en etkili şekilde nasıl kullanacakları konusunda danışmanlık yapıyor” deniyor. FBI, Thanos aracının en az 38 kopyasının satıldığını söyledi.

Zagala ayrıca müşterilerinin araçlarını fidye yazılımı saldırılarında nasıl kullandığını kamuoyuna açık bir şekilde tartıştı, hatta Thanos’un İran devlet destekli bir bilgisayar korsanlığı grubu tarafından İsrail şirketlerine saldırmak için kullanılmasıyla ilgili haberlere bağlantılar yayınladı. Bağlantılı biri raporlar ABD Siber Komutanlığı’nın bu yılın başlarında İran istihbaratıyla bağlantı kurduğu MuddyWater hack grubu tarafından fidye yazılımının nasıl kullanıldığını ayrıntılı olarak anlattı.

“İddia edildiği gibi, çok görevli doktor hastaları tedavi etti, siber aracını yarattı ve ölümden sonra adlandırdı, fidye yazılımı saldırıları yürütmek için araçları sattığı küresel bir fidye yazılımı ekosisteminden yararlandı, saldırganları kurbanları nasıl zorlayacakları konusunda eğitti ve ardından övündü. ABD’nin davanın açıldığı doğu New York avukatı Breon Peace, “İran hükümetiyle bağlantılı kötü niyetli aktörler de dahil olmak üzere başarılı saldırılar hakkında” dedi.

Thanos’u yaratmanın yanı sıra Zagala, kurbanların kötü amaçlı yazılımı kaç kez kaldırmaya çalıştığını takip eden bir “Kıyamet sayacı” içeren bir fidye yazılımı aracı olan “Jigsaw v. 2″yi oluşturmakla suçlanıyor. DOJ’a göre Zagala, “Kullanıcı fidye yazılımını çok fazla kez öldürürse, o zaman tüm sabit sürücüyü silmek için ödeme yapmayacağı açıktır,” diye yazdı ve bir kurban sistemlerini her yeniden başlattığında 1.000 dosyanın silineceğini de sözlerine ekledi. .

Zagala’nın ürünleri siber suçlular arasında büyük saygı gördü ve Zagala’nın inceleme talep ettiği ürünlerdi. DOJ, ürünleri için etkinliklerini lanse eden birkaç inceleme bulduğunu söyledi. Bir yorumcu, Zagala’nın ürünlerini “yaklaşık 3.000 bilgisayardan oluşan bir ağa bulaşmak” için kullandıklarını söyledi ve başka bir kullanıcı, fidye yazılımı araçlarını bir ay kullandıktan sonra Rusça olarak “iyi kâr” elde ettiklerini yazdı.

FBI, PayPal hesabı yasa dışı kazanç elde etmek için kullanılan bir akrabayla görüştükten sonra Zagala’yı teşhis edebildi.

Venezüella’da kalan Zagala, ABD’de adalete teslim edilirse bilgisayara izinsiz giriş teşebbüsleri ve komplo suçlamaları nedeniyle on yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. İddianame, Adalet Bakanlığı’nın son yıllarda ABD yetki alanı dışında olan siber saldırganları “adlandırma ve utandırma” çabalarının bir parçası.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/17/venezuelan-doctor-thanos-ransomware/

Yorum yapın