ABD ve Çin, iklim değişikliği konusunda birbirlerini işaret ediyor


neden önemli

Birkaç hafta önce haber bülteninde yazdığım gibi, COP27’deki en önemli tartışmalardan biri, daha zengin ülkelerin daha fakir, daha savunmasız uluslara iklim değişikliğinin etkilerini ödemesine yardım edip etmeme konusuydu. İklim felaketleri, özellikle Pakistan’da 1.000’den fazla insanı öldüren ve milyonlarca insanı yerinden eden yıkıcı selden sonra, bu yıl akla gelen ilk şeydi. Toplam maliyet tahminleri 40 milyar doları aştı.

İki haftalık müzakerelerin ardından COP27 delegeleri anlaşmaya vardı kayıp ve hasarın finansmanı üzerine….bir nevi. Bir fon olacak ama içinde ne kadar var ve nasıl çalışacak belli değil. Ayrıntılar, tahmin ettiğiniz gibi, başka bir BM iklim konferansında netleştirilecek – COP28’in gelecek yıl Dubai’de yapılması planlanıyor.

Kayıp ve hasar fonuna ödeme yapan ülkeler, iklim zararları için suçu kabul etmiyor veya sorumluluk kabul etmiyor. Ancak fonun oluşturulması ve iklim tahribatıyla ilgili tüm tartışmalar şu soruyu gündeme getirdi: Bizi bu karmaşaya kim soktu? Ve bunun bedelini kim ödemeli?

Çok eski olmayan tarih

Sera gazı emisyonları söz konusu olduğunda tarih önemlidir. İşte bununla ne demek istediğim:

  • Karbon dioksit de dahil olmak üzere bazı sera gazlarının uzun ömürleri vardır: çok reaktif değillerdir, bu nedenle salındıktan sonra uzun süre asılı kalırlar.
  • Isınma, atmosferdeki sera gazlarının konsantrasyonunun bir fonksiyonudur.
  • Dolayısıyla, iklim sorumluluğundan bahsederken, tarih boyunca toplam emisyonları dikkate almalıyız.

İklim bilimini ilk öğrendiğimde, bu mantık beni yere serdi. Çok sezgisel, ancak ulusal iklim sorumluluğu hakkındaki tartışmayı kafamda yeniden şekillendiriyor. Emisyonlar söz konusu olduğunda hepimizin konuşması gereken ülkenin Çin olduğunu her zaman duymuştum. Ne de olsa günümüzün en büyük iklim kirleticisi onlar.

Ancak toplam emisyonları topladığınızda, çok açık: ABD, şimdiye kadarki tüm emisyonların yaklaşık dörtte birinden sorumlu olan, açık ara en büyük toplam emisyon kaynağı. Sırada, toplamın yaklaşık %17’siyle AB var. Sonunda üçüncü sırada gelen Çin var.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/11/24/1063667/us-and-china-climate-change/

Yorum yapın