ABD senatörleri tescilli şarj cihazlarını yasaklamak istiyor


USB-C Şarj Fişi seçimi

Robert Triggs / Android Otoritesi

TL; DR

  • Üç ABD senatörü, ABD hükümetinden şirketlerin tescilli şarj cihazlarını kullanmasını engellemeye yönelik çalışmalarını resmen talep etti.
  • Talep, tüm teknoloji ürünleri için USB-C bağlantı noktaları gerektiren yeni kabul edilen AB yasalarına çok benziyor.
  • ABD bu yolda AB’yi takip ederse, Apple en çok zarar gören şirket olur.

Üç ABD senatörü – Edward J. Markey, Elizabeth Warren ve Bernie Sanders, hepsi Demokrat – Ticaret Bakanı Gina Raimondo’ya resmi bir talep gönderdiler. Mektupta, senatörler ABD’den Avrupa Birliği’nin geçtiğimiz günlerde kabul ettiği bir politikaya oldukça benzeyen bir politikayı yürürlüğe koymasını talep ediyor.

mektup (görebileceğiniz buradaaracılığıyla Sınır) ABD’nin tescilli şarj cihazları hakkında bir şeyler yapmasını talep ediyor. Markey, Warren ve Sanders, teknoloji endüstrisinin “tek tip şarj aksesuarı standartları oluşturmada” başarısız olduğunu savunuyor. Bu başarısızlık, “tüketiciler için pahalı ve sinir bozucudur ve elektronik atıkların çoğalmasına neden olur”.

Ayrıca bakınız: Önemli olan USB-C bağlantı noktası değil, onunla ne yaptığınızdır.

Yakın zamanda AB, tüm şirketleri 2024 yılına kadar tüm mobil ürünlerinde USB-C şarjı kullanmaya zorlayacak kapsamlı bir yasa çıkardı. ABD senatörlerinden gelen bu mektup açıkça bundan ilham alıyor – hatta senatörler doğrudan AB mevzuatından bahsediyor.

Ancak mektup, AB hukuku kadar zorlayıcı değil. Üç senatör, örneğin USB-C hakkında hiçbir şey söylemiyor. Bunun yerine, Ticaret Bakanı’ndan teknoloji endüstrisini e-atık sorunu hakkında bir şeyler yapmaya zorlamasını istiyorlar.

Senatörler de mektupta Apple’dan bahsetmiyor. Ancak Apple, tescilli şarj cihazlarına karşı herhangi bir mevzuattan en çok etkilenen şirket olacaktır. Lightning standardı, diğer birçok ürünün USB-C’ye geçmesine rağmen iPhone’larda görünmeye devam ediyor.

Elbette Apple’ın Lightning’i yalnızca Avrupa ürünlerinde USB-C ile değiştirmesi pek olası değil. AB yasası muhtemelen Apple’ı tüm ürünleri her yerde değiştirmeye zorlayacaktır. Bu ABD önerisi, ne olursa olsun hala doğru yönde atılmış bir adımdır.Kaynak : https://www.androidauthority.com/us-senators-proprietary-chargers-3177573/

Yorum yapın