ABD senatörleri, FTX yöneticilerini yasaların sonuna kadar sorumlu tutmaya çağırıyor


ABD Senatörleri Elizabeth Warren (D-Mass.) ve Sheldon Whitehouse (DR.I.) yazdı 23 Kasım’da ABD Adalet Bakanlığı’na, eski FTX CEO’su Sam-Bankman Fried’ın “ve suç ortağı FTX yöneticilerinin” yasaların sonuna kadar tutuklanması çağrısında bulundu.

İlgili makaleye bakın: ABD’li senatörler, Fidelity’yi FTX’in çökmesinden sonra BTC emeklilik planını bırakmaya çağırdı

Hızlı gerçekler

  • Senatörler, FTX’in hızlı çöküşünün sektörde şok dalgaları yarattığını ve çöküşün perakende yatırımcılar üzerindeki etkisinin daha da endişe verici olduğunu yazdı.
  • Dediler FTX sahte bir güvenlik ve meşruiyet duygusu yarattı ve yatırımcıları zahmetle kazandıkları paralarını maliyetli reklam yerleşimleri yoluyla borsaya yatırmaya teşvik etti ve ünlü ciroları.
  • Warren, Senato Bankacılık Komitesi’nin bir üyesidir ve Whitehouse, Senato Yargı Komitesi’nde yer almaktadır.
  • Bankman-Fried (SBF) endişeleri önemsizleştirmeye çalıştı likidite müşterilerin mevduatlarını başarısız bir şekilde çekmeye çalıştıklarında netleşen çöküşe giden günlerde.
  • Senatörler, FTX’in çöküşünün özensiz iş uygulamalarının bir sonucu olmadığını, ancak SBF ve diğer yöneticilerin kendilerini zenginleştirmek için kullandıkları kasıtlı ve hileli taktiklerden kaynaklanmış gibi göründüğünü eklediler.
  • Senatörler, durum ortaya çıktıkça, yeni gerçeklerin FTX müşterilerinin nasıl zarar gördüğüne ışık tutacağını ve kripto endüstrisinde FTX’in ötesine geçen sorunları ortaya çıkarabileceğini yazdı.
  • İlgili makaleye bakın: FTX’in ilk iflas duruşmasında avukat, ‘önemli miktarda’ kayıp, çalıntı varlık olduğunu söyledi

Kaynak : https://forkast.news/headlines/us-senators-hold-ftx-executives-accountable-doj/

Yorum yapın