ABD Rusya, Çin ve İran’a Karşı Dezenfo Kampanyası Koydu: Çalışma


Araştırmacılar, ABD'nin Facebook ve Twitter'da Rusya, Çin ve İran'a Karşı Dezenfo Kampanyası Düzenlediğini başlıklı makalenin görseli

Fotoğraf: Ronald Martinez (Getty Resimleri)

Hepimiz duymaya alıştık yabancı kaynaklı dezenformasyon ama Amerika’nın kendi gizli nüfuz operasyonlarını nadiren duyuyoruz. Ancak Çarşamba günü, sosyal medya araştırmacıları, Rusya, Çin ve İran’daki web kullanıcılarını hedef alan uzun süredir devam eden bir ABD dezenformasyon çabası gibi görünen şeyin ayrıntılarını açıkladılar.

Temmuz ve Ağustos aylarında Twitter ve Meta, platformlarında orijinal olmayan içerik yayan, birbiriyle örtüşen iki sahte hesap grubunu ortaya çıkardıklarını duyurdular. Şirketler ağları indirdi ancak daha sonra verilerin bölümlerini akademik araştırmacılarla paylaştı. Çarşamba günü, Stanford İnternet Gözlemevi ve sosyal medya analiz firması Graphika yayınlanan veriler üzerinde ortak bir çalışma, kampanyaların bir ABD etki ağının tüm işaretlerini taşıdığını ortaya çıkardı.

İnternet Gözlemevi’nde görevli ve makaleyi yayınlayan araştırma ekibinin bir üyesi olan Shelby Grossman, çalışmanın “gizli, ABD yanlısı bir etki operasyonunun” şimdiye kadarki en yoğun analizlerinden biri olduğunu söyledi. Ayrıca, kampanyaların Amerika’nın düşmanları tarafından başlatılan etki kampanyalarına çok benzediğini kaydetti.

“Kremlin yanlısı çorap kuklalarını analiz etmeye çok alıştığımız için kukla çorap hesaplarına bakmak biraz komikti, bu yüzden hesapların zıt anlatıyı ittiğini görmek garipti” dedi. “anlatılanlar [in pro-Kremlin influence ops] genellikle ‘Amerikalılar Suriye’de sivilleri öldürüyor’ gibiler ama burada anlatı ‘Rusya Suriye’de sivilleri öldürüyor’ idi. Aynı anlatıydı ama sadece uygun isimleri değiştirerek. ”

Rusya, Çin ve İran’daki çevrimiçi topluluklarda “ABD yanlısı” anlatıları yayan propaganda, sahte profillerden yararlandı ve on yılın daha iyi bir bölümünde faaliyetlerini sürdürmüş olabilir. Twitter, Mart 2012 ile Şubat 2022 arasında 146 sahte hesap tarafından yaklaşık 299.566 tweet gönderildiğini söylüyor. Bu arada, araştırmacılarla paylaşılan Meta veri kümesinde “2017’den Temmuz 2022’ye kadar aktif olan 39 Facebook profili, 16 sayfa, iki grup ve 26 Instagram hesabı, ” diyor rapor.

Kampanyalar için belirli bir atıf mevcut olmasa da (bu sahte hesapları oluşturan kişi veya kuruluşların adlarını bilmiyoruz), Twitter, etkinliğin “varsayılan menşe ülkelerinin” ABD ve Büyük Britanya olduğunu söyledi. Rapora göre Meta, “menşe ülkesinin” ABD olduğunu iddia ediyor.

Kampanyaların içeriğine gelince, beklediğiniz şeylerle ilgili. Stanford/Graphika raporunda şunlar belirtiliyor:

Bu kampanyalar, Rusya, Çin ve İran da dahil olmak üzere muhalif ülkelerle birlikte ABD ve müttefiklerinin çıkarlarını destekleyen anlatıları tutarlı bir şekilde geliştirdi. Hesaplar, Rusya’yı özellikle masum sivillerin ölümü ve askerlerinin bu yıl Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Kremlin’in “emperyal hırsları”nı gerçekleştirmek için işlediği diğer vahşet nedeniyle ağır bir şekilde eleştirdi. Bu ve diğer anlatıları desteklemek için, hesaplar bazen Amerika’nın Sesi ve Özgür Avrupa Radyosu gibi ABD hükümeti tarafından finanse edilen medya kuruluşlarından haber makaleleri ve ABD ordusu tarafından desteklenen web sitelerine bağlantılar paylaştı.

Grossman ayrıca, propagandayı dağıtmak için kullanılan yöntemlerde özellikle benzersiz hiçbir şey olmadığını kaydetti. “’Ah, bu etki operasyonu ABD’de başladı, kesinlikle özel olacak’ diye düşünürdünüz, ancak durum gerçekten böyle değildi” dedi. “Operasyon, AI tarafından oluşturulan profil fotoğrafları gibi tekrar tekrar gördüğümüz taktikleri kullandı, memes, politik karikatürler – bu ağ hakkında teknik olarak ilginç bir şey yoktu.”

Araştırmacıların bulgularına ilişkin raporun tamamını şu adresten okuyabilirsiniz: burada.Kaynak : https://gizmodo.com/facebook-twitter-us-disinformation-russia-china-iran-1849452348

Yorum yapın