ABD risk sermayesi performansı için durum • Teknolojik Haberler


yaygın olduğunu gördük Bu yıl küresel hisse senedi piyasalarında kayıplar. On yıl süren bir boğa koşusunun ardından, birçok risk sermayesi fonu, halka arz beklentileri ortadan kaldırılan veya önemli ölçüde ertelenen şirketlerin aşırı değerli hisselerini elinde bulundurduğunu gördü.

Varlık sınıfları arasındaki yaygın korelasyonun kanıtladığı gibi, piyasalar artık ürkek bir hal aldı. Şiddetli enflasyon gibi karamsarlığın tohumlarını eken yapısal faktörler kesinlikle vardır; faiz oranı artışlarında küresel bir eğilime öncülük eden şahin bir ABD Federal Rezervi; gelişen bir Avrupa enerji krizi; 70 yıl sonra Avrupa’da ilk kara savaşı; çeşitli tedarik zinciri kesintileri; devam eden küresel bir salgın; artan küresel ticaret gerilimleri ve yavaş yavaş çökmekte olan bir Çin kredi balonu.

Kamu piyasaları bu ters rüzgarların bazılarını fiyatlamış olsa da, bunların şiddeti ve süresi belirsizliğini koruyor. ABD teknoloji sektörü ile ilgili olarak, Nasdaq Bileşik Endeksi yıldan yıla keskin bir şekilde düştü, fiyat-kazanç katları altı yılın en düşük seviyelerinde ve girişim finansmanı önemli ölçüde yavaşladı. Büyük sermayeli halka açık teknoloji şirketi gelirleri ve kazançları genellikle bugüne kadar iyi bir seviyede kaldı, ancak Fed kaynaklı talep yıkımının bir sonucu olarak önümüzdeki çeyreklerde düşmesi bekleniyor.

Tüm bu mevcut ve yüksek profilli baskılara rağmen, görüşümüze göre teknoloji ve inovasyon süper döngüsü anlatısının değişmediği ve birçok şirketin büyümeye hazır olduğu yönünde. Özel teknoloji şirketleri temellere yeniden odaklanıyor ve değerlemeler makul seviyelere dönüyor.

Ayrıca, mevcut ekonomik koşulların, 2010-2014 döneminde devreye giren VC’lerde olduğu gibi, kuru toz tutan girişim sermayesi fonlarının önemli getiriler elde etmesi için eşsiz bir fırsat yarattığını düşünüyoruz.

FED’in verim inversiyonundan altın döneme doğal üç yıllık geçiş dönemini engellemesine rağmen, hala 2023/2024 rekoltelerinin gerçekten altın dönem statüsüne ulaşacağına inanıyoruz.

Sağlam bir yatırım süreci, çeşitli potansiyel sonuçların olasılığını değerlendirmek için hem makro eğilimleri hem de temel verileri analiz eder. Önümüzdeki 6-12 ay içinde ABD özel teknoloji sektörü için iki farklı potansiyel sonuç belirledik.

Senaryo 1: İyileşmeden önce ek ağrı

Birkaç hafta önce, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Federal Rezerv’in enflasyonu kontrol altına alma çabalarının, “hanelere ve işletmelere biraz acı verecek” “eğilim altı büyümenin sürekli bir dönemi” gerektireceğini tahmin etmişti.

Bu, önümüzdeki 12-24 ay boyunca daha düşük aralığa bağlı ABD hisse senedi fiyatı durgunluğu dönemi anlamına geliyor. Aşağıdaki olumsuz ekonomik ve jeopolitik gelişmelerin gerçekleşmesi halinde, yakın vadede böyle bir sonuç olasıdır:

Agresif Federal Rezerv

Kötüleşen ABD ekonomik koşulları karşısında aşırı şahin bir Federal Rezerv, kamu hisse senedi piyasalarında durgunluğu tetikleyebilir ve potansiyel olarak kamu hisse senedi fiyatlarında %20-25’lik bir düşüşe neden olabilir. Bu tür koşullar, fiyat-kazanç katlarını baskılamaya devam edecek ve üst düzey performansı olumsuz yönde etkileyecektir.

Ekonominin belirli kısımları güçlü kalırken, şimdi Fed Başkanı Powell’ın bir Paul Volker anı yaşadığı açık görünüyor: Sonuçları ne olursa olsun enflasyonun belini kırmaya tek fikirli bir odaklanma. “Yumuşak” bir iniş düzenlemek, giderek zorlaşan “umutlu” bir stratejiydi.

Kısa ve orta vadede daha fazla faiz artışı gördüğümüzü varsayarsak, ABD teknoloji sektörü için uzun vadeli karlılık beklentisi, belki de mantıksız bir şekilde, güçlü olmaya devam ediyor. Bastırılmış bir pazar, geleneksel tuğlaların gerektireceği ek altyapı ve tedarik zinciri artışları olmadan hızla ölçeklenebilmesi nedeniyle teknoloji sektörü (özellikle SaaS ve Bulut özellikli işletmeler) için muhtemelen ortalamanın üzerinde getirilere yol açacaktır. ve harç işletmeleri.

Ukrayna üzerinde yüksek jeopolitik gerilimler

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin üzerinden altı aydan fazla zaman geçti ve emtia fiyatlarındaki artışların ekonomik etkisi tüm Avrupa’ya yayılmaya başladı. Çatışmanın askeri sonucunu tahmin etmek için çok erken olsa da, Avrupa ve ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’nın bazı bölgelerini başarılı bir şekilde ilhak etmesini önlemek için ahlaki ve finansal olarak yatırım yaptığı açık.

Mevcut koşullar, en iyi durum senaryosu olarak bir çıkmaza işaret ediyor. Ukrayna çatışması, Batı’nın Rus ekonomisini strese sokmak ve böylece bölgeden çekilmeye zorlamak için yerel savaşçıları finanse ettiği, eğittiği ve silahlandırdığı uzun süreli bir yıpratma savaşı olan 1980’lerdeki Sovyet-Afgan Savaşı’na benziyor. Tehdit altında ve köşeye sıkıştırılmış bir Rusya, ya nükleer tehditler de dahil olmak üzere ya da Avrupa’nın enerji ve emtia kaynaklarına erişimini kısıtlama/ortadan kaldırma gibi son anda öfke nöbetlerine başvurabilir.

Tayvan çevresinde daha büyük jeopolitik gerilimlerKaynak : https://techcrunch.com/2022/09/23/the-case-for-us-venture-capital-outperformance/

Yorum yapın