ABD Merkez Bankası’nın CBDC’lere olan ilgisi artıyor, diyor Crypto Council for Innovation’dan Jeng


Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, Terra/Luna stabilcoin projesinin milyarlarca dolarlık çöküşünün ardından giderek artan bir şekilde kripto para birimi endüstrisine odaklanıyor ve ABD, son aylarda piyasaya sürülen endüstri için düzenleme raylarını belirleyen iki ayrı fatura ile farklı değil.

Yine de, dünyanın en büyük ekonomisindeki finans yetkilileri, kripto para düzenlemesi ve inovasyonu söz konusu olduğunda Asya’daki meslektaşlarından öğrenebileceklerini söyledi, diyor Crypto Council for Innovation’ın baş düzenleyici yetkilisi ve genel danışmanı Linda Jeng. Yorumları Forkast’ın “Kripto Yükseliyor: CBDC’ler ve Kararlı Paralar: Asya Perspektifi” canlı yayın etkinliğinde bir panelde yaptı.

“ABD, bunu yapmak için ekonomik bir gerekçe olmadığı sürece düzenleme yapmama geleneğine sahiptir. Bu nedenle, genel olarak, ABD düzenleyicileri yeni gelişmekte olan bir pazara adım atmayacak,” dedi ve “Kripto nihayet çok fazla dikkat çekiyor, bu aslında politika yapıcılar ve düzenleyiciler için bir önem eşiğine ulaştığımız anlamına geliyor.”

CBDC, bir ülkenin merkez bankası tarafından verilen dijital bir para birimidir. Jeng, ABD Federal Rezervi’nin kongreden böyle bir proje üzerinde çalışmaya başlamasını istediğini ve henüz yeşil ışık yakılmamış olmasına rağmen, teknolojiyi denemeye devam ettiğini söyledi.

Bu deneyler, Boston Federal Rezerv Bankası’nın Hamilton Projesi’ni içeriyor. teknik inceleme bu yılın başlarında, blok zincirlerdeki verimin nasıl artırılacağını araştırıyor. Bununla birlikte, blok zincirleri tüm işlemleri kalıcı olarak kaydettiği için, bu tür projeler bireysel gizlilik ve daha geniş güvenlik sorunları ile ilgili endişeleri içerir.

Örneğin, Avustralyalı Senatör Andrew Bragg bu hafta, kullanıcı verilerinin toplanması da dahil olmak üzere ulusal güvenlikle ilgili endişeleri öne sürerek, Çin bankalarının Pekin’in CBDC’sini (e-CNY) Avustralya’da kullanmasını düzenleyen bir yasa çıkaracağını söyledi.

Federal Rezerv Yönetim Kurulu’nun eski bir üyesi olan Jeng, tüm CBDC’lerin eşit yaratılmadığını söyledi.

“Fed’in Amerikalılardan kişisel veri toplamakla ilgilenmediğini oldukça güvenle söyleyebilirim” dedi, “Bu sadece büyük bir sorumluluk değil, aynı zamanda Fed’in istemeyeceği bir yük.”

Jeng, Fed tarafından ihraç edilen bir CBDC’nin, özel olarak çıkarılan bir stabilcoin (ABD doları gibi gerçek dünya varlıkları tarafından desteklenen bir kripto para birimi) tarafından iltifat edilmeden önce büyük olasılıkla basit bir toptan para birimi olarak başlayacağını söyledi.

Gizliliğe ve ifade özgürlüğüne değer veren bir ülkede Jeng, böyle bir proje uygulanmadan önce daha fazla tartışılması gerektiğini söyledi.

“Amerikalıların verilerini kontrol etmek ve böylece dijital varlıklarını kontrol edebilmek için hangi haklara sahip olduklarını gerçekten netleştirmek önemli olurdu” dedi ve “bu, aslında üzerinde çok fazla zaman harcamadığımız bir alandır.”

Bu arada Jeng, blok zincirlerinin güçlü olduğunu ancak yine de farklı blok zincirlerinin birbirleriyle konuşması gibi sınırlamaları olduğunu söyledi.

“Şu anda mühendislerin kutsal kâsesi, onları nasıl birlikte çalışabilir hale getireceklerini bulmak,” dedi ve yakında oraya ulaşacaklarını düşündüğünü de sözlerine ekledi. “Ve bu gerçekleştiğinde, sorular ortaya çıkıyor, farklı ülkeler arasında sınır ötesi ödemeleri nasıl yapacağız, sürtüşmeleri nasıl azaltacağız, ticareti nasıl iyileştireceğiz?”

“Bunların hepsi beni gerçekten heyecanlandırıyor” dedi.Kaynak : https://forkast.news/fed-growing-interest-cbdc-jeng-crypto-council/

Yorum yapın