ABD İstihbaratına Yönelik Yapay Zekanın Gücü ve Tuzakları


IC’nin AI’yı başarılı bir şekilde kullanmasının bir örneğinde, ABD, insan casuslarından sinyal istihbaratına kadar tüm diğer yolları tükettikten sonra, büyük bir Asya ülkesinde, aralarında seyahat eden bir otobüs bularak tanımlanamayan bir KİS araştırma ve geliştirme tesisi bulabildi. ve diğer bilinen tesisler. Arka planda isminin açıklanmaması anlayışıyla konuşan kıdemli bir ABD istihbarat yetkilisine göre, analistler bunu yapmak için ülkenin neredeyse her santimetrekaresinin görüntülerini aramak ve değerlendirmek için algoritmalar kullandılar.

Yapay zeka, sınırlı rasyonel analizler gerçekleştiren programlamayı hesaplayabilir, geri alabilir ve kullanabilirken, psikologlar tarafından şu şekilde tanımlanan insan zekasının daha duygusal veya bilinçsiz bileşenlerini düzgün bir şekilde incelemek için hesaptan yoksundur. sistem 1 düşünme.

Örneğin yapay zeka, yapılandırılmış mantıksal olmayan akış ve tekrarlayan içerik öğeleri içeren beyzbol hakkındaki gazete makalelerine benzer istihbarat raporları hazırlayabilir. Bununla birlikte, özetler, sonuçları haklı çıkaran veya gösteren mantıksal argümanlar veya akıl yürütme karmaşıklığı gerektirdiğinde, AI’nın eksik olduğu bulunmuştur. İstihbarat yetkilisi, istihbarat topluluğu yeteneği test ettiğinde, ürünün bir istihbarat brifingi gibi göründüğünü ancak bunun dışında saçma sapan olduğunu söyledi.

Bu tür algoritmik süreçler, hesaplamalı akıl yürütmeye karmaşıklık katmanları ekleyerek örtüşecek şekilde yapılabilir, ancak o zaman bile bu algoritmalar, özellikle dil söz konusu olduğunda, nefret söylemi gibi bağlamı insanlar kadar iyi yorumlayamaz.

Müşterilere yönelik şiddetten dezenformasyona kadar sanal tehditleri tanımlayan Pyrra Technologies’in baş teknoloji sorumlusu Eric Curwin, AI’nın kavrayışının yürümeye başlayan bir insanın kavrayışına daha benzer olabileceğini söylüyor. Curwin, “Örneğin, AI insan dilinin temellerini anlayabilir, ancak temel modeller belirli görevleri yerine getirmek için gizli veya bağlamsal bilgiye sahip değildir” diyor.

Curwin, “Analitik bir perspektiften bakıldığında, yapay zekanın niyeti yorumlamada zor bir zamanı var” diye ekliyor. “Bilgisayar bilimi değerli ve önemli bir alandır, ancak makinelerin davranışları yorumlamasını, anlamasını ve tahmin etmesini sağlamada büyük sıçramaları yapanlar sosyal hesaplama bilimcilerdir.”

Curwin, “insan sezgisinin veya bilişinin yerini almaya başlayabilecek modeller oluşturmak” için, “araştırmacılar öncelikle davranışı nasıl yorumlayacaklarını ve bu davranışı AI’nın öğrenebileceği bir şeye nasıl çevireceklerini anlamalı” diye açıklıyor.

Makine öğrenimi ve büyük veri analitiği, ne olabileceği veya olabileceği konusunda tahmine dayalı analizler sunsa da, analistlere bu sonuçlara nasıl veya neden ulaştığını açıklayamaz. bu opaklık AI muhakemesinde ve son derece büyük veri kümelerinden oluşan kaynakları incelemenin zorluğu, bu sonuçların gerçek veya algılanan sağlamlığını ve şeffaflığını etkileyebilir.

Akıl yürütme ve kaynak bulmada şeffaflık, analitik ticaret standartları İstihbarat topluluğu tarafından ve istihbarat topluluğu için üretilen ürünlerin Analitik nesnellik aynı zamanda kanunen gerekliABD hükümeti içinde kıvılcım çağrıları Güncelleme AI’nın artan yaygınlığı ışığında bu tür standartlar ve yasalar.

Tahmine dayalı yargılar için kullanıldığında makine öğrenimi ve algoritmalar da bazı istihbarat pratisyenleri tarafından bilimden çok sanat olarak kabul edilir. Yani, önyargılara, gürültüye eğilimlidirler ve sağlam olmayan ve ceza davasında bulunanlara benzer hatalara yol açan metodolojiler eşlik edebilir. adli bilimler ve sanatlar.Kaynak : https://www.wired.com/story/ai-machine-learning-us-intelligence-community/

Yorum yapın