ABD ilk ticari nükleer küçük modüler reaktörü onayladı • The Register


ABD Nükleer Düzenleme Komisyonu (NRC), nükleer küçük modüler reaktörlerin (SMR’ler) inşasına izin veren kuralları kesinleştirdi – ilk kez bir tasarım ticarileştirme için onaylandı.

NRC tarafından onaylanan reaktör tasarımı, tek başına 50 MW güç üretebilen ve dörtlü, altılı veya 12’li gruplar halinde birbirine zincirlenebilen modüler hafif su reaktörleri üreten NuScale’den geliyor.

Daha önce bildirmiştik onay NuScale’in VOYGR SMR’si NRC tarafından geçen yılın Ağustos ayında yayınlandı, ancak o sırada ne zaman olduğu belli değildi. son kural görünürdü. NRC sadece geçen yıl personeli bir kuralı yazılı hale getirmeye yönlendirdiğini söyledi.

NRC’nin Ağustos ayında yaptığı açıklamalara göre, NuScale’in SMR’leri ABD’de kullanım için onaylanan yedinci oldu, ancak bu nihai karar, bunların inşaat ve işletme için kamu hizmetleri tarafından onay alan ilk tasarım olduğu anlamına geliyor. Yeni kural 21 Şubat’ta yürürlüğe girecek ve bu tarihten sonra NuScale SMR’lerin inşası ve işletilmesi için ticari başvurular başlayabilecek.

Nuscale’in pazarlama ve iletişimden sorumlu Başkan Yardımcısı Diane Hughes, onayın VOYGR SMR’yi “müşteriler için kısa vadede konuşlandırılabilir bir çözüm” haline getirdiğini söyledi.

İlk VOYGR tesisi, Enerji Bakanlığı’nın Idaho Ulusal Laboratuvarı’nda 2029’da açılacak ve altı modülden oluşacak. Karbonsuz Güç Projesi olarak adlandırılan tesisin bir parçası olarak, mevcut 50 MW yerine 77 MW üretmek için yükseltilmiş VOYGR SMR’leri kullanacak.

Hughes, yükseltilmiş tasarımın onaylanmasının, sertifikalı tasarımla aynı onay sürecinden geçtiğini söyledi.

Daha iyi, daha küçük, daha güvenli bir reaktör

SMR’ler bir olmuştur Sıcak konu bir süre konuşma ve tasarımlar büyük ölçüde değişir. Bazıları tercih ediyor erimiş tuz ama NuScale’in VOYGR reaktörlerinde durum böyle değil – hepsi su soğutmalı ama NRC’nin kuralına göre yine de daha güvenli.

Kurala göre, NuScale’in tasarımı “önemli güvenlik işlevlerini gerçekleştirmek için türünün ilk örneği birkaç yaklaşımı kullanır ve bu da [emergency diesel generators]kaza sonrası soğutma sıvısı enjeksiyonu için pompaların çekirdeğe su enjekte etmesine gerek yok ve kontrol odası personeline daha az ihtiyaç duyuluyor.”

Bu iyileştirmelere rağmen, bir geçen yıldan ders çalışmak SMR’lerin tasarımının zorunlu olarak daha fazla – 35 kata kadar daha fazla – nükleer atık üretecekleri anlamına geldiğini ve üretilen atığın daha uçucu olacağını ve bunun işlenmesini çok daha büyük bir risk haline getirdiğini buldu.

Kanadalı SMR üreticisi Terrestrial Energy’nin CEO’su gibi Hughes da geçen yıl onunla konuştuğumuzda gazetenin vardığı sonuçlara katılmamıştı.

Ne olursa olsun, nükleer enerji Dünyanın tek umutlarından biri 2050 yılına kadar karbon nötrlüğe ulaşmak için Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) geçen yıl belirledi. IEA, nükleer enerjiyi yenilenebilir enerjiye geçiş devam ederken fosil yakıtların geçici bir ikamesi olarak görüyor.

SMR’ler yakıt sağlamak için de gerekli olabilir sürdürülebilir veri merkezi büyümesi, yakın zamanda bulunan başka bir çalışma. Bilgi işlem hacmi ve talepler daha fazla enerji tüketmeye devam ederken, veri merkezleri fosil yakıtları tüketmeye devam edecek ve SMR önümüzdeki ay hazır olacakken yıllarca uzaktaki yenilenebilir projeleri bekleyecek. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2023/01/24/us_nuclear_reactor_approval/

Yorum yapın