ABD Donanması, korsanlık davasını kaybettikten sonra Alman şirketine 154.400 $ ödüyor


Kısaca: Federal İddialar Mahkemesi’ne göre ABD Donanması bir korsandır. Ama bu, Karasakal tarzı korsanlığın kurukafa ve çapraz kemikleri değil. Askeri şube, yazılım telif hakkı ihlali nedeniyle açtığı davayı kaybetti ve geliştiriciye 154.400 $ ödemesi gerekiyor. Ancak bu Donanma için kötü bir haber değil: davayı açan şirket başlangıçta 600 milyon dolar istedi.

Alman şirketi Bitmanagement Software, 2016’da Donanmaya karşı federal bir dava açtı. Şikayet, Donanmanın 2011 ve 2012’de sınırlı ve deneysel olarak 3D sanal gerçeklik yazılımı BS Contact Geo’yu lisanslamayı kabul ettiğini iddia etti. Donanma sistemlerine test ve entegrasyon için bilgisayarlar.

Donanma yazılımdan o kadar etkilenmişti ki, geliştiricinin 2013’te büyük ölçekli dağıtım için ek lisanslar satın almayı planladığına inanmasına neden olduğu iddia edildi. Müzakereler 2013 ile 2015 yılları arasında yapıldı ve bu sırada Bitmanagement, BS’deki kopya koruma yazılımını devre dışı bıraktı. Donanmanın isteği üzerine Geo ile iletişime geçin.

Bitmanagement, Donanmanın yalnızca 38 lisans için ödeme yapmasına rağmen en az 558.466 makineye BS Contact Geo kurduğunu söylüyor. Kopya sayısını takip eden Flexwrap yazılımı 2014 yılında devre dışı bırakıldı, dolayısıyla gerçek kopya sayısı daha da yüksek olabilirdi.

O sırada her bir yazılım parçasının lisans ücreti yaklaşık 1.067 ABD dolarına mal olduğundan, Bitmanagement yazılımının kullanımı için kendisine 596 milyon ABD doları borçlu olduğunu hissetti ve bu da hükümete karşı bir dava açılmasına yol açtı. Donanmanın yanıtı, satın aldığı lisansların ekstra ücret ödemeden ek kopyaların yapılmasına izin verdiğini iddia eden ayrı bir mahkeme davasıydı. Davaya göre Donanma, BS Contact Geo yazılımını tüm bilgisayarlarından kaldırdı ve dava açıldıktan sonra “daha sonra envanter amacıyla yazılımı 34 koltuğa yeniden yükledi”.

Kayıt yazar Bitmanagement’in orijinal davası Eylül 2019’da reddedildi, ancak Federal Devre tarafından Şubat 2021’de yeniden canlandırıldı. Donanma, eşzamanlı kullanıcıları izlemek ve kaç ek lisansın uygulanacağına karar vermek için asla bir Flexera lisans yönetimi uygulaması kullanmadığı için telif hakkı ihlalinden sorumlu bulundu. lisans şartlarında öngörüldüğü şekilde gerekli olacaktır.

Daha da önemlisi, Pricewaterhouse Coopers’ın Yeminli Mali Müşaviri (CPA) olan David Kennedy, belirlenen lisans başına fiyatın 1.067 $ değil, 200 $ olduğunu. Bu nedenle, yargıç Bitmanagement’e 154.400 $ ödül verdi. Donanma ayrıca belirsiz bir tarihte “gecikmiş tazminat” ödemek zorunda kalacak.Kaynak : https://www.techspot.com/news/96765-us-navy-pays-german-company-154400-over-piracy.html

Yorum yapın