ABD, dijital reklam tekeline sahip olduğunu iddia ederek Google’a resmi olarak dava açtı • Teknolojik Haberler


ABD Adalet Bakanlığı, arama devinin dijital reklam pazarında tekel kontrolüne sahip olduğunu iddia ederek antitröst sorunları nedeniyle Google’a dava açtı. DOJ’a şikayetinde New York, California, Colorado ve daha fazlası dahil olmak üzere sekiz eyalet katıldı. Bu eylem, 2021’in sonlarında ortaya çıktı ve bir süredir üzerinde çalışıldığı açık.

DOJ, argümanını, Google’ın dijital reklam pazarını kendi ürünlerini haksız yere kayıracak şekilde tasarlama konusunda algıladığı kötü niyete dayandırıyor. Şikayetten:

Bir endüstri devi olan Google, dijital reklamcılığı kolaylaştırmak için yayıncılar, reklamcılar ve komisyoncular tarafından kullanılan geniş bir yüksek teknoloji araçları yelpazesinin kontrolünü ele geçirmek için sistematik bir kampanya yürüterek reklam teknolojisi endüstrisindeki meşru rekabeti bozdu. Dijital reklam pazarının tüm yönlerine dahil olan Google, dijital reklam teknolojileri üzerindeki hakimiyetine yönelik her türlü tehdidi ortadan kaldırmak veya ciddi şekilde azaltmak için rekabete aykırı, dışlayıcı ve yasa dışı yöntemler kullanmıştır.

Google, Meta, Amazon ve Microsoft gibi güçlü rakiplere atıfta bulunarak, dijital reklam pazarının sağlıklı ve rekabetçi olduğunu sık sık yineledi. Şirketin ayrıca TikTok ve Instacart gibi platformlardan artan rekabete işaret etmesi muhtemel. Alphabet ve Meta’nın sahip olduğu önemli pazar payını azaltmak yakın tarihin çoğu için.Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/u-s-officially-sues-google-claiming-it-has-a-digital-ad-monopoly/

Yorum yapın