ABD Basını, Üniversite TikTok Yasaklarının Aptalca Bir Performans Olduğunu Anlamaya Başladı


dan performans saçmalığı borç

TikTok’u yasaklamaya yönelik siyasi baskının, hiçbirinin tüketici gizliliği ve güvenliği ile hiçbir ilgisi olmayan birkaç şey yapmak için tasarlanmış aptalca bir performans olduğunu birkaç kez not ettik. Ayrıca, TikTok’un üniversite yasaklarının bu aptalca performansın aptalca bir uzantısı olduğunu ve anlamlı bir şey başarmadığını da not ettik.

Biraz zaman aldı ama basın ve bazı okullar sonunda bunu çözüyor gibi görünüyor.

Örneğin, Washington Post geçen Cuma günü kanıtların nasıl olduğunu vurgulayan bir yazı kaleme aldı. TikTok’u üniversite kampüslerinde yasaklamayı haklı çıkarmak büyük ölçüde mevcut değil. Çin’in TikTok’u herhangi bir ölçekte etkilemek için kullandığına dair hiçbir kanıt yok ve TikTok, ABD’deki tutarlı ve anlamlı gizlilik gözetimi eksikliğimizi istismar eden binlerce uluslararası şirket ve hizmetten yalnızca biri.

O zaman yasağın tam anlamıyla pek bir şey yapmama sorunu var. Çoğu öğrenci için bu tür yasakları aşmak, telefonlarını Wi-Fi’den hücresele geçirmek kadar basit:

Ancak Gamble’ın öğrencileri, sadece telefonlarının veri planlarına atlayarak TikTok’ta istedikleri kadar kaydırma yapabileceklerini çabucak anladılar. “Temelde gözlerini yuvarlıyorlar” dedi. “’Ne? Yasak olduğunu bilmiyordum. Bütün gün bunun üzerindeydim.’”

Akademisyenler, özellikle medya çalışmaları profesörüyseniz, yasakların eğitime nasıl zarar verdiğini de not ediyor. Ayrıca, bu tür yasakların, Amerikalıların açık pazarlar ve ifade özgürlüğü hakkında sahip olduklarını iddia ettikleri değerlerin çoğuna ters düştüğüne de hemen dikkat çekiyorlar:

Georgia Teknoloji Enstitüsü profesörü ve kurucu ortağı Milton Mueller, “Bu, ABD’nin internete karşı Çin tavrını benimsemesidir: Görmenizi istemediğimiz şeyleri engelleyeceğiz çünkü her şey bir ulusal güvenlik tehdididir” dedi. İnternet Yönetişim Projesi. “Bu gerçekten tehlikeli bir tutum – sadece Amerikan değerleri için ifade özgürlüğü için değil, tüm bu açık ve birbirine bağlı internet fikri için.”

Oklahoma Üniversitesi gibi bazı üniversiteler de bu yasakların ciddi olmayan kişiler tarafından sıfır kalorili bir performans olduğunu anlamaya başladılar. Karl Herchenroeder tarafından vurgulanan Communications Daily’de.

WAPO’nun bunu çözdüğünü görmek güzel, ancak genel olarak TikTok’un basında yer alması korkunçtu. Tehlike iddiaları, bu ahlaki paniği tıklamalar için şüphe duymadan beslemek için tekrarlanırken, kırk yıllık karşı gizlilik yasasına ve yetkin düzenleyici gözetime sahip bir parti olan GOP’un bunun tüketici gizliliği ve ulusal güvenlikle ilgili olduğunu iddia etmesine izin veriyor.

Peki GOP’u TikTok’u yasaklamak için gerçekten motive eden şey nedir?

Birincisi, yasaklar genellikle yabancı düşmanı bir tabanı kışkırtmak ve GOP’un “Çin hakkında bir şeyler yaptığı” izlenimini vermek için tasarlandı. Ancak yaygın yolsuzluğu veya mahremiyet ihlallerini umursamayan taraf, Çin’i engellemek için pek anlamlı bir şey yapmıyor. Aslında, adtech, telekom ve uygulama şirketlerinin çok az gözetimle başıboş çalışmasına izin vermek, bu tür herhangi bir hedefe aykırıdır.

İkincisi, yasaklar kamuoyunu ve basını tüketici mahremiyeti ve güvenliği konularında süregelen başarısızlığımızdan uzaklaştırıyor. TikTok’u yasaklamak, ancak adtech ve veri toplama alanı olan her şey için isteğe bağlı ücretsiz sorumluluk hakkında hiçbir şey yapmamak aslında hiçbir şeyi düzeltmez. Çin, aynı verileri, veri toplama konusunda çok az gerçek gözetimle karşı karşıya kalan diğer uluslararası şirketler evreninden elde edebilir.

Üç, yasak gerçekten sadece parayla ilgili. Trump, TikTok’un parçalanıp Oracle ve Walmart’a satılması önerisiyle oyunu ele verdi. Bu kayırmacı anlaşma suya düştü, ancak bu ahlaki paniğin ya TikTok’un rakiplerine yardım etmek (Facebook lobicileri bu cephede çok aktif) ya da modern tarihin en popüler uygulamasının GOP müttefiklerine satışını zorlamak için tasarlandığı oldukça açık. Bu noktada deli gibi göründükleri tüm gözetleme ve etkileme çabalarına girişeceklerdir.

Bunun çoğu, Amerika’daki en popüler uygulama tarafından kazanılan muazzam parayı gören ve bu parayı kendileri için isteyen insanlara geliyor. Bu amaca doğru ilerlemek için ulusal güvenlik endişelerini başarıyla kullandılar ve ben onların sadece ısınmaya başladıklarından şüpheleniyorum. Genellikle, performansı yetişkin politikasından ayırt etmekte zorlanan “her iki tarafın” basında çıkan haberlerinin yardımıyla.

Filed Under: yasaklar, Çin, üniversiteler

şirketler: tiktok

Kaynak : https://www.techdirt.com/2023/01/24/u-s-press-starts-to-figure-out-college-tiktok-bans-are-a-dumb-performance/

Yorum yapın