ABD App Store’un oyun dışı uygulamalardan elde ettiği gelir ilk kez oyunların zirvesinde – Teknolojik Haberler


ABD uygulama ekonomisinde büyük bir değişim az önce gerçekleşti. Bu yılın ikinci çeyreğinde, ABD’de oyun dışı mobil uygulamalardaki tüketici harcamaları, Mayıs 2022’de ilk kez mobil oyunlardaki harcamaları geçti ve bu eğilim Haziran’da da devam etti. Bu, oyun dışı uygulamalardan elde edilen toplam geliri, mobil oyunlara harcanan 3,3 milyar dolara kıyasla, ABD App Store’da yaklaşık 3,4 milyar dolara ulaşarak çeyrek için daha da artırdı.

Mayıs ayındaki vardiyadan sonra, harcamaların %50,3’ü Haziran 2022’ye kadar oyun dışı uygulamalardan geliyordu. bir raporda yeni bulgular uygulama istihbarat firması Sensor Tower’dan. Karşılaştırıldığında, oyunlar sadece beş yıl önce ABD App Store’daki toplam harcamaların üçte ikisinden fazlasını oluşturuyordu.

Trend, ABD App Store ile sınırlıydı ve Google Play’de görülmedi. İkinci çeyrekte, ABD’de oyunlar Google Play’de 2,3 milyar doları, oyun dışı uygulamalar ise yaklaşık 1 milyar doları oluşturdu.

Resim Kredisi: Sensör Kulesi

ABD uygulama pazarındaki bu değişim, yeni rapordaki en önemli bulgudur ve Apple’ın daha geniş bir uygulama yelpazesinin büyük gelirler elde etmesine olanak tanıyan bir abonelik ekonomisi oluşturmayı ne kadar başarılı bir şekilde başardığını göstermektedir.

Yeni veriler de bunu destekliyor, çünkü abonelik gelirlerindeki büyümeden yalnızca en büyük oyuncuların faydalanmadığını gösteriyor. 2022’nin ikinci çeyreğinde 400 uygulama, ABD App Store’da 1 milyon dolardan fazla tüketici harcaması sağladı ve bu, 2016’nın aynı çeyreğine göre toplamın sekiz katı. 2022’nin ikinci çeyreğinde ABD tüketici harcamaları – bu, 2016’nın ikinci çeyreğinde 1 milyon doların üzerinde gelir elde eden oyun dışı uygulamaların sayısından daha fazla.

YouTube, HBO Max, TikTok, Tinder, Disney+, Hulu ve Bumble dahil olmak üzere birkaç oyun dışı uygulama da bu çeyrekte ABD tüketici harcamalarında 50 milyon doları aştı.

Resim Kredisi: Sensör Kulesi

Raporda, oyun dışı uygulamaların Haziran 2014’ten bu yana neredeyse iki kat daha hızlı büyüdüğü ve %40 bileşik yıllık büyüme oranıyla, oyunlar için %20’den daha az bir oranda büyüdüğü için, abonelikler buradaki en büyük gelir artışı faktörüdür.

Trend, mobil uygulama harcamalarının sadece birkaç yıl önce neye benzediğini önemli ölçüde tersine çeviriyor.

Örneğin, 2019’da ve 2020’nin başlarında, mobil oyun harcamalarındaki artış, oyun dışı harcamalardan sürekli olarak daha yüksekti. Oyun harcamaları daha sonra Covid-19 pandemisinin başlangıcında tekrar yükseldi. Ancak 2020’nin sonlarına doğru oyun dışı büyüme yetişti ve 2021’de fark açıldı.

Resim Kredisi: Sensör Kulesi

Oyun dışı oyunlar yeni hakimiyetlerinin tadını çıkarırken, bu son çeyrekte uygulama ekonomisi için her şey harika bir haber değil. Raporda ayrıca, pandeminin yarattığı ani artışın ardından ABD uygulama harcamalarının genel olarak ikinci çeyrekte ilk kez düştüğü tespit edildi.

Salgının başlangıcında (Nisan 2020 civarında), tüketici harcamalarındaki yıldan yıla büyüme, 2019’da yaklaşık %20-30’dan önümüzdeki 12 ay içinde %35-55’e sıçramıştı. Ancak Mayıs 2022’de, tüketicilerin dolarlarını restoranlarda yemek yeme ve seyahat gibi diğer mobil olmayan faaliyetlere kaydırmaya başlamasıyla ABD harcamaları ilk kez azaldı.

Pandemi zirvelerindeki bu düşüşe rağmen, 2022’nin ikinci çeyreğinde tüketici harcamaları 2019’un ikinci çeyreğine göre hala %71 arttı.

Çeyrekten elde edilen diğer önemli bulgularda, yaz seyahati, seyahat uygulamalarını ABD ve Birleşik Krallık’ta yüksek indirmeler kaydetmeye yönlendirdi ve bu pazarlardaki havayolu uygulaması indirmeleri, pandemi öncesi 2019’un ikinci çeyreğine kıyasla %30’un üzerinde arttı.

Bu arada, en iyi beş bilet uygulaması, tüketiciler konserlere, spor oyunlarına ve diğer etkinliklere döndükçe 2019’un ikinci çeyreğine göre %70’in üzerinde bir artışla 10 milyon indirme gördü.

Resim Kredisi: Sensör Kulesi

Dünya çapında uygulama indirmeleri de yavaşladı, çünkü yüklemeler ikinci çeyrekte bir önceki yıla göre %2,5 düşerek 35 milyara ulaştı. App Store indirmeleri %1,3 düşüşle 7,8 milyara, Google Play yüklemeleri ise %3 düşüşle 27,2 milyara düştü.

Dünya çapında en çok indirilen oyun dışı uygulama, son 10 çeyrekte 8 kez en üst sıralarda yer alan TikTok oldu. Bunu Instagram, Facebook, WhatsApp ve Snapchat izledi. TikTok (iOS’ta Çin’deki Douyin dahil) çeyrekte 187 milyon indirmeye ulaştı.

Dünya çapında en iyi mobil oyun, 80 milyondan fazla indirme ile Subway Surfers oldu – 2014’ten bu yana en yüksek toplamı ve oyun yapımcısı Sybo’nun Haziran 2022’de oyun devi Miniclip tarafından satın alınmasının ardından. İkinci ünvan, 70 milyon yükleme ile Garena Free Fire oldu. üst üste üçüncü çeyrek.

Çin, iOS oyun gelirlerine en çok katkıda bulunan ülkeydi. oyun onaylarında bir duraklama 2. Çeyrekte Çin App Store’da tüketici harcamalarının %65’i mobil oyunlarda yapılırken, 2022’nin ikinci çeyreğinde %35 oyun dışı uygulamalarda yapıldı – yüzdeler bir yıl öncesine göre Haziran 2021’de değişmedi. Japonya’nın App Store’u hâlâ iOS’ta en fazla üçüncü oyun gelirini oluşturuyor ve bu konumunu korudu, ancak oyunların payı toplam harcamanın Haziran 2021’deki %70’inden %68’e biraz düştü.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/14/u-s-app-store-revenue-from-non-game-apps-just-topped-games-for-the-first-time/

Yorum yapın