ABD, AB gibi USB-C şarj standardını benimsemeli, senatörler ısrar ediyor • Kayıt


ABD, Senato Demokratlarından oluşan üçlü bir yol alırsa, AB’nin evrensel şarj yetkisine benzer bir yasa uygulayabilir.

İçinde mektup [PDF] Ticaret sekreteri Gina Raimondo’ya, Massachusetts’in iki senatörü Ed Markey ve Elizabeth Warren ile Bernie Sanders (I-VT) ile birlikte, şarj standartlarının çoğalmasının tüketiciler için dağınık bir durum yarattığını ve çevresel bir risk oluşturduğunu söylüyorlar.

Senatörler, “Özel şarj cihazları eskidikçe veya tüketiciler kullandıkları telefon veya cihazın markasını değiştirdikçe, eski şarj cihazları genellikle atılıyor” dedi. 2021’de atılan ve kullanılmayan şarj cihazlarının yılda 11.000 tondan fazla e-atık oluşturduğunu bildiren Avrupa Komisyonu’ndan alınan üç alıntı istatistikleri.

Senatörler, tüketicilerin de olumsuz etkilendiğini savundu. Yukarıda alıntılanan aynı AB raporu, ortalama bir tüketicinin üç cep telefonu şarj cihazına sahip olduğunu, ancak buna rağmen yaklaşık yüzde 40’ının doğru kabloya sahip olmama nedeniyle cihazlarını şarj edemediğini bildirdi.

AB’nin Lightning portlarının, Micro-USB, USB-A ve diğer standartların yaygınlaşmasına tepkisi basitçe şuydu: kapıyı kapat USB-C’yi benimsemeyen herkese tek pazarında. Komisyon üyeleri bu ayın başlarında bu politikayı yasaya oylamaya karar vererek teknoloji şirketlerine uyum sağlamaları için 24 ay verdi.

Bu tür yasalar Apple’ı diğerlerinden ayırmasa da, iMaker kesinlikle merkezi bir konudur. Yeni yasayı açıklayan bir basın toplantısında gazetecilere konuşan Malta Milletvekili Alex Agius Saliba, kuralın herkes için geçerli olduğunu söyledi ve Apple’a ismiyle seslendi.

Saliba, “Apple uymak zorunda” dedi.

Mayıs ayında, Apple analisti Ming-Chi Kuo, 2023’ün ikinci yarısından itibaren Apple’ın iPhone’larında kullanılan Lightning bağlantı noktasını terk edebileceğini tahmin etti. USB-C tercihi. Bunun, aktarım ve şarj oranlarını hızlandırabileceğini de sözlerine ekledi.

AB yasalarına göre, tüm elektronik cihazlar – kameralar, telefonlar, tabletler, kulaklıklar, hoparlörler ve benzerleri – güç sağlayabilen bir USB-C bağlantı noktasına sahip olmalıdır. Çoğu Android cihaz ve hatta daha yeni Apple iPad’ler USB-C ile birlikte gelirken, iPhone inatla Lightning Port’unu tutuyor.

“Teşvik ederiz [the Department of Commerce] senatörlerin mektubunda, gereksiz tüketici maliyetlerini ele almak, e-atıkları azaltmak ve yeni elektronik satın alma sürecine akıl ve kesinliği geri kazandırmak için kapsamlı bir strateji geliştirerek AB’nin liderliğini takip etmek” dedi.

Çoğu insanın birkaç USB-C kablosu için kablo örümcek ağlarını ve dağınık çekmeceleri atmaktan mutlu olacağını söylemek zor değil, ancak USB-C’nin kendisi bir standart olmayan karışıklık. Kablolar farklı watt kapasiteleri ve veri aktarım hızlarıyla gelir ve bazı USB-C kabloları veri değil, yalnızca güç sağlamak üzere tasarlanmıştır. Karışıklığı artırmak için, USB-C bağlantı noktaları yalnızca güç için yapılandırılabilir.

Ticaret Bakanlığı harekete geçerse, USB-C’nin yanlış kablonun hala yanlış kablo olduğu kafa karıştırıcı bir labirentin yeni bir ilavesi olmasını önlemek için çok kesin olması gerekecek, ancak eklenen gerçekle birlikte hepsi aynı görünüyor. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/17/usb_us_senate/

Yorum yapın