ABB’nin Kuzey Amerika’daki EV şarj cihazlarına güç sağlamak için ChargeLab’ın yazılım katmanı – Teknolojik Haberler


ChargeLabFilolar ve ticari müşteriler için elektrikli araç şarj ekipmanlarını çalıştırmak ve optimize etmek için yazılım geliştiren Toronto merkezli bir girişim, 15 milyon dolarlık A Serisi tur topladı. Tur King River Capital tarafından yönetildi ve özellikle stratejik yatırımcı ABB E-Mobility’nin katılımını içeriyor. bir yan ürün elektrikli mobiliteye ve şarj istasyonları inşa etmeye odaklanan teknoloji şirketi ABB’nin

ChargeLab’ın kurucusu ve CEO’su Zak Lefevre’ye göre, ChargeLab’ın ABB ile yaptığı ticari anlaşmanın bir parçası olarak, iki şirket filolar, çok aileli binalar ve diğer ticari EV şarj kullanım durumları için bir paket donanım ve yazılım çözümü piyasaya sürecek. ABB ile olan ortaklık, ChargeLab’a kurumsal yazılımını geliştirmek ve ölçeklendirmek için ihtiyaç duyduğu kaynakları kesinlikle sağlayacak olsa da, Lefevre, ABB’nin ChargeLab’a olan ilgisinin, şirketin Kuzey Amerika’da kullanıma hazır daha iyi bir yazılıma olan ihtiyacından kaynaklandığını kaydetti.

“Gerçek şu ki, ABB internete bağlanma yeteneğine sahip bir cihaza sahip, ancak onu bağlamak, yönetmek, faturalandırma ve ödeme yapmak, programlama ve güç yönetimi ve benzeri şeyler için bu arka uç hizmetleri oluşturmadılar, ” Lefevre Teknolojik Haberler’a söyledi. “Yani, herkesin cihazlarını buluta bağlanmaya hazır hale getirdiği bir geçiş aşamasındayız, ancak bu büyük donanım şirketleri, tüm ikinci derece sonuçların ve şarj cihazlarının diğer tüm sistemlerin ne olacağını düşünmek zorunda değiller. ister bir park yönetim sistemi olsun, isterse şebekeye talep yanıt sistemi olsun, fişe takmanız gerekiyor.”

ChargeLab’ın temel ürünü, EV sürücüleri için uygulamalar, filo yöneticileri için gösterge panoları ve üçüncü taraf sistem entegrasyonu için açık API’ler sağlayan bulut tabanlı şarj istasyonu yönetim sistemi. Şirkete göre, uçta ve bulutta çalışan donanımdan bağımsız yazılım, şarj cihazlarının otomatik olarak izlenmesi, fiyatlandırma ve erişim kurallarının yönetimi, ödeme işleme ve elektrik yükü dengeleme gibi yetenekler de içeriyor.

Girişimin en son finansman turu da dahil Construct Capital, Root Ventures, Highline Beta, Third Sphere ve Maple VC gibi mevcut yatırımcılar, şirketin, şarj cihazlarını bağlamaya ve bunları bulutta kontrol etmeye yönelik çekirdek aşamadaki çözümünden daha gelişmiş kilometre taşlarına geçmesine yardımcı olacak.

“Bu SOC 2 uyumlu olacak mı? Yüz binlerce cihazda ölçeklenebilir olacak mı?” dedi Lefevre. “ABB, dünyanın en büyük filolarına ve en büyük kuruluşlarına satış yapıyor. ABB ile bir araya gelip bu ihtiyaçları karşılayabilecek miyiz?”

(SOC 2, Amerikan CPA Enstitüsü tarafından geliştirilen ve kuruluşların müşteri verilerini nasıl yönetmesi gerektiğini belirten gönüllü bir uyumluluk standardıdır.)

Teknolojik Haberler’a, kurucu ortak ve baş teknoloji sorumlusu Ehsan Mokhtari, ChargeLab’ın yazılımının şarj cihazlarının üzerine yerleştirildiğini ve bu şarj cihazlarının yalnızca güvenli değil, aynı zamanda verimli ve arka uçta kusursuz çalışmasını sağlamaya yardımcı olduğunu söyledi.

“Ve bu, şeylerin güvenlik tarafına bağlanıyor. EV şarj cihazları, bağlı oldukları için siber güvenlik saldırılarının hedefi olacak, bu yüzden çok aktifiz ve onun önündeyiz, ”dedi Mokhtari. “ChargeLab şirketi içinde InfoSec ekibini ve bu şarj cihazları için çevrimdışı davranışı ve kendi kendini iyileştirmeyi ele almak için gelişmiş teknikleri zaten kurduk. Bu nedenle, ürünler geliştirmek ve bunları ortaklarımızla birlikte pazara sunmak bizim için gerçekten en önemli şey.”

ABB’nin yanı sıra ChargeLab aşağıdakilerle çalışır: Phihong, United Chargers, Siemens ve Tritium gibi EV şarj cihazı üreticileri. Girişimin teknolojisi ayrıca Girardin Energy, TurnOnGreen ve EVStart gibi ağları şarj ederek beyaz etiketli. Lefevre, ChargeLab’ın yazılımının şu anda Kuzey Amerika’daki binlerce cihazın içinde, ancak henüz 10.000 şarj cihazı işaretini geçmedi. Bununla birlikte Lefevre, EV şarj endüstrisinin katlanarak büyüdüğünü ve bunun da pazar fırsatının çok büyük olduğu anlamına geldiğini söylüyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/19/chargelabs-software-layer-to-power-abbs-ev-chargers-in-north-america/

Yorum yapın