AB, mobil cihazların USB-C şarj bağlantı noktası içermesini zorunlu kılacakAvrupa Birliği milletvekilleri bugün kabul akıllı telefon üreticilerinin cihazlarını 2024 sonbaharından itibaren USB-C desteğiyle göndermelerini gerektirecek yeni kurallar hakkında.

Kurallar diğer elektronik türleri için de geçerli olacaktır. Kablolu kablo ile şarj edilebilen tüm tabletler, e-okuyucular, kulakiçi kulaklıklar, dijital kameralar, kulaklıklar ve kulaklıklar, el tipi video oyun konsolları ve taşınabilir hoparlörler bir USB-C şarj portu ile donatılmalıdır.

Dizüstü bilgisayar üreticilerinin de USB-C desteği sunması gerekiyor, ancak bunu yapmak için daha fazla zamanları var. Yeni kuralların yürürlüğe girmesinden sonraki 40 ay içinde dizüstü bilgisayarların bir USB-C şarj bağlantı noktasıyla donatılması gerekecek.

AB’nin yeni cihaz şarj gereksinimleri, iPhone’larına henüz USB-C desteği eklememiş olan Apple Inc. için özellikle önemli bir gelişmeyi temsil edebilir. Apple bunun yerine Lightning adlı tescilli bir şarj teknolojisi kullanır.

Son raporlar belirtmek Apple, Lightning teknolojisini USB-C ile değiştirmek için şimdiden çalışıyor. USB-C şarj desteğine sahip iPhone’ların 2023 gibi erken bir tarihte piyasaya sürülebileceğine inanılıyor. MacBook dizüstü bilgisayarları ve bazı iPad’leri de dahil olmak üzere bir dizi başka Apple ürünü bu teknolojiyi zaten destekliyor.

Avrupa Parlamentosu raportörü Alex Agius Saliba, “Bugün ortak şarj cihazını Avrupa’da gerçeğe dönüştürdük” dedi. “Avrupalı ​​tüketiciler, her yeni cihazla birlikte birden fazla şarj cihazının yığılmasıyla uzun süre hüsrana uğradı. Artık tüm taşınabilir elektronik cihazları için tek bir şarj cihazı kullanabilecekler.”

Elektronik üreticilerinin USB-C desteğini sunmanın yanı sıra bir dizi başka gereksinimi de karşılaması gerekecek. Şirketlerin, tüketicilere şarj cihazı olan veya olmayan yeni bir donanım ürünü satın alma olanağı vermeleri beklenecektir. Ek olarak, tüketicilere, mevcut bir şarj cihazını yeni bir cihazla kullanıp kullanamayacaklarını belirlemelerine yardımcı olabilecek “yeni cihazların şarj özellikleri hakkında net bilgilere” erişim hakkı verilmelidir.

Yeni kuralların bir diğer odak noktası şarj hızıdır. USB-C, cihazları şarj etmeyi mümkün kılar önemli ölçüde daha hızlı USB standardının önceki sürümlerinden farklıdır, ancak pratikte hızlar değişebilir. AB, donanım üreticilerinden kullanıcıların “cihazlarını herhangi bir uyumlu şarj cihazıyla aynı hızda şarj edebilmelerini” sağlamasını isteyecek.

Cihaz şarj cihazlarının her yıl yaklaşık 11.000 ton elektronik atık oluşturduğu tahmin ediliyor. Yeni kurallar, tüketicilerin USB-C şarj cihazlarını cihazlar arasında yeniden kullanmasını sağlayarak elektronik israfı azaltmaya yardımcı olacak. Bu süreçte, AB’deki tüketicilerin gereksiz alışverişlerde yılda 250 milyon Euro’ya kadar tasarruf edeceği tahmin ediliyor.

Görüntüler: Sıçramayı kaldır

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/06/07/eu-require-mobile-devices-include-usb-c-charging-port/

Yorum yapın