AB, kripto tutan bankalara sınır koymaya çalışıyor


Avrupa Birliği milletvekilleri, son birkaç aydır sektördeki kaosun kanıtladığı gibi daha katı düzenlemelere duyulan ihtiyacı gerekçe göstererek, kripto varlıkları tutan bankalara “yasaklayıcı” sermaye gereksinimleri getiren bir yasa tasarısı lehinde oy kullandılar.

İlgili makaleye bakın: Haftalık Piyasa Özeti: Bitcoin, Şubat 2021’den bu yana en iyi haftalık performansında %21’in üzerinde arttı. Boğa koşusu mu yoksa boğa tuzağı mı?

Hızlı gerçekler

  • Tasarı aynaları politika Bank for International Settlements Basel Komitesi tarafından önerilen, desteklenmeyen kripto varlıklarını mümkün olan en yüksek risk seviyesinde sınıflandıracak ve desteklenmeyen kripto para birimleri tutan bankalara %2 sermaye limiti koyacak.
  • Avrupa Parlamentosu’nun merkez sağ Alman üyesi Markus Ferber yaptığı açıklamada, “Bankaların kriptoda tuttukları her avro için kendi sermayelerinden bir avro tutmaları gerekecek” dedi.
  • Ferber, “Bu tür yasaklayıcı sermaye gereksinimleri, kripto dünyasındaki istikrarsızlığın finansal sisteme yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır” diye ekledi.
  • Avrupa Parlamentosu’nun nihai halini onaylaması halinde tasarının Ocak 2025’te uygulanması bekleniyor.
  • Avrupa’da Finansal Piyasalar Birliği dedim teklifin kripto varlıklarını tanımlamadığı ve bu nedenle tokenize edilmiş menkul kıymetlere de uygulanabileceği.

İlgili makaleye bakın: ECB’den Christine Lagarde: FTX’in çöküşünün ardından daha fazla kripto düzenlemesi ‘mutlak gereklilik’Kaynak : https://forkast.news/headlines/eu-looks-to-place-limit-banks-holding-crypto/

Yorum yapın