AB, Apple’a darbe olarak 2024 yılına kadar USB-C’yi ortak akıllı telefon şarj cihazı olarak görevlendirmeyi kabul ettiMakale işlemleri yüklenirken yer tutucu

Avrupa Birliği, kendi sınırları içinde satılan tüm yeni akıllı telefonların ve tabletlerin 2024 sonbaharına kadar ve dizüstü bilgisayarların 2026’ya kadar ortak bir şarj bağlantı noktasına sahip olmasını zorunlu kılacak ve yeni bir geçici anlaşma kapsamında Apple gibi teknoloji şirketlerini diğer akıllı telefonlarla aynı çizgide olmaya zorlayacak. Son yıllarda evrensel bir bağlantı noktasını yaygın olarak benimseyen üreticiler.

Avrupa Parlamentosu ve konsey müzakerecileri Salı günü yasa üzerinde anlaştılar. Beyan hareketin “AB’deki ürünleri daha sürdürülebilir hale getirmek, elektronik atıkları azaltmak ve tüketicilerin hayatlarını kolaylaştırmak” amacını taşıdığını belirtti.

Halen resmi olarak onaylanması gereken yasa, AB’de satılan tüm yeni akıllı telefonların, tabletlerin, e-okuyucuların ve taşınabilir hoparlörlerin – diğer küçük elektronik cihazların uzun bir listesinin yanı sıra – USB-C tipi şarj bağlantı noktasını kullanmasını gerektiriyor. Dizüstü bilgisayar gereksinimi 2026’nın başlarında yürürlüğe girecek.

Küçük, hap şeklindeki bağlantı noktası, birçok akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarın yanı sıra Apple’ın en yeni iPad’lerinde ve önceki nesil MacBook dizüstü bilgisayarlarından bazılarında zaten kullanılıyor.

Ancak, iPhone’larındaki tescilli “Yıldırım” bağlantı noktasına ve AirPods kulak içi kulaklıkları için şarj kutularına bağlı olduğu için bu yetki Apple’ı zor bir duruma sokuyor. Teknoloji haber sitesi The Verge, aranan Avrupa hukuku “Apple’ın Yıldırım limanına büyük bir darbe.”

Kaliforniya’nın çevre ve güvenlik standartlarının, farklı eyaletler için farklı ürünler yaratmanın lojistik zorluğu ve finansal pratikliği nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde sıklıkla değişikliklere yol açması gibi, Avrupa şarj limanı yasası, dünya çapında el tipi tüketici elektroniği için yaygın bir etkiye sahip olabilir.

Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomisi olan Almanya’da, tüketici araştırmasına göre en popüler üç akıllı telefonun tümü iPhone’dur. alan Kontrpuan, dördüncü ve beşinci USB-C bağlantı noktalarını kullanan Samsung Galaxy telefonları. Bloğun ikinci en büyük ekonomisi olan Fransa’da iPhone’lar akıllı telefon pazarında ilk dört sırada yer alıyor.

Apple ayrıca yakın zamanda tescilli “MagSafe” manyetik şarj cihazını MacBook Pro’ya geri getirdi ve Pazartesi günü daha ince MacBook Air dizüstü bilgisayarlarıyla aynı şeyi yapacağını duyurdu.

Post’un Yardım Masası, Apple’ın yeni MacBook’lar ve iOS 16 özellikleriyle ilgili duyurusunu kapsıyordu. Burada daha fazlasını okuyun.

Apple görünüşe göre baskıya hazırlanıyor: Bloomberg rapor edildi Geçen ay, yaklaşmakta olan Avrupa yasalarının ortasında şirket, tescilli bağlantı noktası yerine USB-C kullanan iPhone modellerini test etti.

Teknoloji eleştirmenleri, birçok cihaz üreticisinin USB-C bağlantı noktasına uymasına rağmen, Apple’ın benzersiz şarj ortamının tüketicileri çeşitli kablolar arasında sıkışıp bıraktığını belirterek, yıllarca Apple’ın tescilli bağlantı noktalarını koruma konusundaki ısrarından şikayet ettiler.

Ancak endüstri analisti Benedict Evans, bu hareketin, son derece ince cihazlara izin vermek için portlar yerine manyetik temaslı şarj cihazlarının kullanılması gibi şarj portlarının tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik yenilik çabalarını boğabileceğini söyledi. O yazdı Twitter’da, yalnızca manyetik şarj cihazlarının kullanılması gibi “bazı fikirleri” yasakladığını söylediği yasadan “anlamlı bir tüketici yararı görmenin zor” olduğunu söyledi.

Apple, Salı akşamı bir yorum talebine yanıt vermedi. Avrupa yasası Eylül ayında teklif edildiğinde, şirket bir açıklamada şunları söyledi: “Yalnızca bir tür bağlayıcıyı zorunlu kılan katı düzenlemenin inovasyonu teşvik etmek yerine onu boğmasından ve bunun da Avrupa’daki ve dünyadaki tüketicilere zarar vereceğinden endişe duyuyoruz.”

Apple, 2020’de iPhone’ları ile kablolu kulaklık ve priz sağlamayı bıraktığında, kesintinin çevresel nedenlerle olduğunu söyledi, ancak bazıları şirketin kârlılığı için daha iyi olduğuna dikkat çekti.

Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2022/06/08/eu-common-phone-charger-law-usbc-apple/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın