988 Akıl Sağlığı Yardım Hattı: Nedir ve Sizin İçin Ne İfade Eder


Ne oluyor

Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattı, Temmuz ayında yeni bir sayı alıyor. Tek yapmanız gereken krize müdahale için 988’i aramak.

neden önemli

İntihar gençler arasında ikinci önde gelen ölüm nedenidir.

senin için ne anlama geliyor

988, intiharı önleme ve akıl sağlığı krizi kaynaklarıyla bağlantı kurmak için arayabileceğiniz, hatırlaması kolay bir numaradır.

Yeni bir üç basamaklı ruh sağlığı intiharı ve kriz yaşam çizgisi başlayacak 16 Temmuz’da. 988 getirecek ruh sağlığı kaynakları 10 haneli sayıyı değiştirerek Amerikalılara Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattı 2005 yılında kurulmuştur. 10 haneli sayı aktif olmaya devam edecektir; 988, bir akıl sağlığı krizi sırasında yardım almayı kolaylaştıran, çok ihtiyaç duyulan bir güncellemedir.

Sağlık yetkilileri, basit numara değişikliğinin yerel kriz merkezlerine yapılan çağrı hacmini önemli ölçüde artırmasını bekliyor. Yani erişilebilirlikte bir adım olması amaçlanan şey, halihazırda yeterince finanse edilmeyen kriz merkezlerini istemeden de olsa aşırı yükleyebilir.

Rand Şirketi 180 sağlık görevlisiyle anket yapıldı 988 Temmuz’da kullanıma hazır olup olmadığını ölçmek için. Bulgular şunları içerir:

  • Yetkililerin yalnızca %16’sı bütçelerini 988 operasyonu içerecek şekilde ayarladıklarını bildirdi.
  • %85’i kendi bölgelerinde faaliyet gösteren ruh sağlığı merkezlerine sahip olduğunu bildirmiştir. Ancak yarısından azı Lifeline ağının bir parçasıydı.
  • Merkezlerin %48’i yalnızca kısa vadeli “kriz stabilizasyonu” hizmetlerine sahiptir.
  • Merkezlerin sadece %28’inde ruh sağlığı olayları için sevk edilmeye hazır acil bakım üniteleri bulunmaktadır.

Rapor, yaklaşan sayı değişikliğinin kriz merkezleri için artan kaynaklara dönüşmediğini gösteriyor.

988 nedir ve işe yarıyor mu?

Temmuz geldiğinde 988’i çevirdiğinizde, bağlanacak Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattı, ülke çapında 200 kriz merkezinden oluşan bir ağ. 911’e eşdeğerdir ve sizi yardımcı olabilecek eğitimli ruh sağlığı uzmanlarına bağlayacaktır. 988, 911’in sahip olduğu tüm kaynaklara sahip olmayacak. Acil durum kaynaklarına ihtiyaç duyulursa, ağ 911 sevk görevlileriyle yakın iletişim kuracaktır. Madde Bağımlılığı ve Ruh Sağlığı Hizmetleri İdaresi’ne göre, sadece Mevcut Yaşam Hattı aramalarının %2’si 911’den acil destek gerektirir.

Lifeline’ı aradığınızda ne olur:

  • Aradığınızda alan kodunuza göre size en yakın kriz merkezine yönlendirileceksiniz.
  • Bağlantı kurulduktan sonra, eğitimli ruh sağlığı uzmanı dinleyecek ve destek ve kaynaklar sağlayarak sorunu çözmeye yardımcı olacaktır.
  • Yerel merkeziniz müsait değilse, bir yedekleme konumuna bağlanacaksınız.

Bu kaynak için sayı değişikliği şuna benzemeyebilir: o büyük bir anlaşma, ancak 10 basamaklı sayıyı çevrimiçi bulma veya hatırlama engelini kaldırmak, onu insanlar için daha erişilebilir hale getirecektir.

Yaşam hattı ve diğer yardım hatları iş. Araştırmalar gösteriyor ki, yardım hatları insanlara yardım etmede etkili intihar düşünceleri yaşayan veya akıl sağlığı krizi geçirenler. İnsanların %66’sı dedi ki ki sohbete müdahale özelliği Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattı tarafından sunulan yararlıdır.

Peki 988 ile ilgili sorun nedir?

988’in işlevi ve amacı açısından herhangi bir sorun yok. Ancak, bu girişimi desteklemek için para ve kaynaklar yetersizdir. Kongre 2020’de 988’i yetkilendirdi; ancak, personel ve altyapı (telefon hattı ve internet bağlantısı) gibi önemli şeylerin finansmanı eyaletlere bırakıldı. Çoğu eyalet henüz bunun için para ayırmadı.

Washington, DC'deki Capitol binasının görüntüsü

Çoğu eyalet henüz 988 operasyon için fon ayırmadı.

sb10066698qn-001/Getty Images

Sadece 13 eyalette mevzuat var 988’in finansmanını ele alıyor. Birçok eyalet, federal görev karşısında mevzuatta ilerleme kaydetmedi. Başkan Joe Biden’ın 2022 bütçe talebi Lifeline için fon içerir. Ancak, göre SAMHSA raporu, yerel merkezlerin hazırlanmasına yardımcı olmak için gereken tahmini 560 milyon doları ve 988 yardım hattını finanse etmek için yıllık 110 milyon doları desteklemek için federal ve eyalet kaynaklarına ihtiyaç var.

Ruh sağlığı sistemimiz zaten yetersiz finanse edilen ve yetersiz kaynaklara sahip. Buradaki endişe, yerel merkezlerin çağrı talebine ayak uyduramayacak olmasıdır. Yerel kaynaklara aşina olmayan başka bir kriz merkezine yönlendirilmek, hızlı yardım için sorunludur. 911’i aramak, durumu doğru bir şekilde ele almak için kalifiye birine bağlanamayacağınız için zihinsel sağlık acil durumları için yeterli bir vekil değildir. Akıl sağlığı olayları söz konusu olduğunda, dakikalar önemlidir.

988 için sırada ne var?

988 yardım hattı, merkezlerin çağrı akışına hazır olup olmadığına bakılmaksızın 16 Temmuz’da hizmete girecek. Olası yol tümseklerine rağmen, 988 iyi bir şey ve ABD’de büyüyen akıl sağlığı krizini ele almak için yadsınamaz bir adım. Önümüzdeki aylarda bir büyüme ve adaptasyon dönemi beklemeliyiz.

Merkezlerin yaygın erişilebilirliğin getirdiği zorluğa hazırlanmalarına yardımcı olmak için devlet ve yerel kuruluşlardan önemli ölçüde zaman ve kaynaklara ihtiyaç vardır. Umarım, 988 sadece başlangıçtır.

Bu makalede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır ve sağlık veya tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Tıbbi bir durum veya sağlık hedefleri hakkında sahip olabileceğiniz herhangi bir soruyla ilgili olarak her zaman bir doktora veya başka bir kalifiye sağlık kuruluşuna danışın.Kaynak : https://www.cnet.com/health/mental/988-mental-health-hotline/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın