8 yatırımcı, Roe sonrası bir dünyada üreme sağlığı girişimlerinin önünde neler olduğunu tartışıyor • Teknolojik Haberler


Biri ABD’nin hazırlaması gereken en acil mesele, belki de Roe v. Wade’in devrilmesinden sonra yüz yüze olduğu gelecek.

Ara seçimlere gelindiğinde, seçmenler adaylara ve dolayısıyla kürtaja erişim ve diğer insan hakları konularını dikte edecek önlemlere ağırlık verecek. Tüm bunlarda risk sermayesinin oynaması gereken rol daha açık hale geliyor: Daha fazla üreme sağlığı şirketini finanse etmek, ESG yatırımlarına sağlık hizmeti erişimini dahil etmek ve kadın çalışanlar için bir iş kurmak için en güvenli yerleri yeniden değerlendirmek için bir baskı var.

Teknolojik Haberler+, ileride neler olduğuna dair daha net bir resim elde etmek için sekiz yatırımcıyla anket yaptı ve onların, Roe sonrası bir dünyada girişimin rolünün ne olması gerektiğini düşündüklerini öğrendi. RareBreed Ventures’ın kurucusu McKeever Conwell, risk parası ve etik arasındaki zayıf ilişkiye dikkat çekti. Yatırımla ilgili olarak insan hakları konularını umursamayanlar olsa da, üreme sağlığına odaklanan girişimlerin finansmanını ikiye katlamak istediğini söyledi.

Unconventional Ventures’ın kurucusu Theodora Lau, daha fazla girişim yatırımcısının konularda siyasi duruş sergilemesi gerektiğine inandığını söyledi. “Sağlığa erişim bir haktır; siyaset değil” dedi. “Bunlar, rolümüz ne olursa olsun, hepimizi ilgilendirmesi gereken varoluşsal sorunlardır.”


Sektörlerindeki zorluklar hakkında en iyi profesyonelleri yokladığımız Teknolojik Haberler anketlerine dahil etmek için daha fazla ve daha çeşitli yatırımcıları arayarak merceğimizi genişletiyoruz.

Gelecekteki anketlere katılmak isteyen bir yatırımcıysanız, doldurun bu form.


“Mevzuatın gecikmeye devam ettiği yerlerde, teknolojinin mevcut ve gelecekteki yeniliklere şeffaflık getirmek ve bugün gördüğümüz risk türlerini azaltmak için proaktif bir duruş sergilemesi önemlidir.” Hessie Jones, ortak, MATR Ventures

Bu sırada, hessie jonesMATR Ventures’ın bir ortağı olan , yeni teknoloji geliştirmenin risklerini belirlemek için durum tespiti sürecinin daha derine inmesi gerektiğini söyledi. “Durum tespitinin, kurucu ‘niyetlerinin’ ötesine geçmesi gerekiyor. Kendimize şu soruyu sormalıyız: Bu teknolojinin mevcut amacının ötesinde başka kullanım durumları için kullanılma potansiyeli nedir? İnsanlar veya gruplar için yaklaşan risk nedir?”

Son olarak, konuştuğumuz hemen hemen herkes, Kasım ayında gelebilecek değişikliklere dikkat ediyor. Oy, dedi Lau. “Sesinle, hareketinle ve cüzdanınla.”

Şunlarla konuştuk:


Hessie Jones, ortak, MATR Ventures

Roe’nun devrilmesine ilk tepkiniz ne oldu? Roe’nun devrilmesinin firmanız ve yatırım stratejiniz üzerindeki diğer etkileri nelerdir?

Kürtaja ve kadınların kendi bedenleriyle ne yapacaklarına karar verme hakkına şiddetle karşı çıkan Katolik sistemde büyüdüm. Ben de bir Kanadalıyım ve kürtaj ve anne haklarıyla ilgili yasalarımız ABD’den çok farklı

Dobbs – Jackson’ın Kadın Sağlığı kararı, 14. Değişiklik’te atıfta bulunulan haklara atıfta bulunur – özellikle, bir kadının kürtaj yaptırıp yaptırmamayı seçme hakkını teyit eden “gerekli süreç maddesi” kapsamındaki mahremiyet hakkı – tüm medeni hak emsallerini savunmasız bırakır devrilmeye.

Bu görüşe göre 14. Değişikliğin varsayılan yanlış yorumlanması, kadınların yıllardır mücadele ettiği haklar konusunda zamanı geriye alıyor.

Mevzuatın gecikmeye devam ettiği durumlarda, teknolojinin mevcut ve gelecekteki yeniliklere şeffaflık getirmek ve bugün gördüğümüz risk türlerini azaltmak için proaktif bir duruş sergilemesi önemlidir: bireylere ve gruplara zarar verir.

Bu zaten oluyor ve şimdi üreme verilerinin veri öznelerine karşı kullanıldığı topluluklarda yolunu buldu.

Dobbs kararı, durum tespiti yapmak için kullandığınız kriterleri etkileyecek mi?

Kesinlikle! Kadınlara yardımcı olmak için kullanılan uygulamalar, örneğin Akış, Parlayan ve İşaret, kürtaj olan veya olabilecek kişileri belirlemek için izinlerle silahlandırılabilir. Bu uygulamalar ve Big Tech tarafından toplanan veriler, konunun hakları dikkate alınmadan satılabilir, ihlal edilebilir veya devlet garantileri yoluyla elde edilebilir.

Durum tespitinin, kurucu “niyetlerinin” ötesine geçmesi gerekiyor. Kendimize şu soruyu sormalıyız: Bu teknolojinin mevcut amacının ötesinde başka kullanım durumları için kullanılma potansiyeli nedir? İnsanlar veya gruplar için yaklaşan risk nedir? Ayrıca, en azından, tasarım gereği gizlilik standartlarını ve herhangi bir kişisel veriyi alan altyapının güvenliğini talep etmeliyiz.

Kurucuların niyetlerini, verilerin nasıl kullanılacağını, ortakların kim olduğunu, verilerin ne ölçüde ve hangi amaçlarla paylaşılacağını dikkatle incelemeliyiz. Teknolojinin zararlara katkıda bulunduğu tehlikeli bir yol ayrımına geldik ve şimdi, inşa ettikleri şeyden daha sorumlu olmaları için sorumluluğu kuruculara yüklemeliyiz.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/22/8-investors-discuss-whats-ahead-for-reproductive-health-startups-in-a-post-roe-world/

Yorum yapın