8 Haziran 2022’de Mortgage Yeniden Finansman Oranları: Oranlar Yükseliyor


Bugün birden fazla önemli ipotek refinansman oranı yükseldi. Hem 15 yıllık sabit hem de 30 yıllık sabit yeniden finansman, ortalama oranlarının yükseldiğini gördü. Ayrıca, 10 yıllık sabit refinansmanın ortalama faizi de artış kaydetti.

Yeniden finansman oranları günlük bazda biraz dalgalanma gösterse de, ev sahipleri bu yıl boyunca oranların artmasını bekleyebilirler. Son aylarda, oranlar pandemi sırasında görülen tarihi düşük seviyelerden yukarı doğru bir seyir izliyor ve şimdi 2018 oran seviyelerine daha yakın. Bu, mevcut aylık ipotek ödemelerinizden dolar ve faiz indirimi yapmak istiyorsanız, bunlar 2022’nin en düşük oranları olabilir. Hedeflerinizi ve koşullarınızı düşündüğünüzden emin olun ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir borç veren bulmak için teklifleri karşılaştırın. .

30 yıllık sabit oranlı yeniden finansman

Şu anda ortalama 30 yıllık sabit yeniden finansman oranı, bir hafta öncesine göre 21 baz puanlık bir artışla %5.54’tür. (Bir baz puan, %0.01’e eşittir.) Daha kısa bir kredi vadesinden 30 yıllık sabit bir krediye yeniden finansman sağlamak, aylık ödemelerinizi azaltabilir. Bu, 30 yıllık yeniden finansmanı, aylık ödemelerini yapmakta zorluk çeken veya sadece biraz daha fazla nefes almak isteyen insanlar için iyi hale getirir. Bununla birlikte, 30 yıllık bir yeniden finansman için faiz oranları, tipik olarak, 15 yıllık veya 10 yıllık bir yeniden finansman için oranlardan daha yüksek olacaktır. Ayrıca kredinizi ödemeniz daha uzun sürer.

15 yıllık sabit oranlı yeniden finansman

15 yıllık sabit refinansman kredisi için ortalama oran şu anda %4,69, önceki hafta gördüklerimize göre 8 baz puanlık bir artış. 15 yıllık sabit yeniden finansman, 30 yıllık bir krediye kıyasla büyük olasılıkla aylık ödemenizi artıracaktır. Bununla birlikte, kredinizi daha hızlı ödeyebilecek ve kredinin ömrü boyunca paradan tasarruf edebileceksiniz. 15 yıllık bir yeniden finansmanın faiz oranları da 30 yıllık bir yeniden finansmanın faiz oranlarından daha düşük olma eğilimindedir, bu nedenle uzun vadede daha da fazla tasarruf edersiniz.

10 yıllık sabit oranlı yeniden finansman

Şu anda ortalama 10 yıllık sabit yeniden finansman oranı, önceki hafta gördüğümüze göre 9 baz puanlık bir artışla %4,60. 10 yıllık bir yeniden finansman, genellikle tüm yeniden finansman koşullarının en yüksek aylık ödemesini, ancak en düşük faiz oranını içerecektir. 10 yıllık bir yeniden finansman, evinizi çok daha hızlı ödemenize ve uzun vadede faizden tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Ancak, daha yüksek aylık ödemeyi karşılayabileceğinizden emin olmak için bütçenizi ve mevcut mali durumunuzu analiz etmelisiniz.

Oranlar nereye gidiyor

Pandeminin başlangıcında, yeniden finansman oranları tarihi düşük seviyelere düştü, ancak şimdi faiz oranları pandemi öncesi seviyelerin etrafında geziniyor. Federal Rezerv geçtiğimiz günlerde oranları 2022’de ikinci kez artırdı ve yıl boyunca birkaç kez daha artırmayı planlıyor. Bu politika göz önüne alındığında, güçlü ekonomik büyüme ve kırk yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonla birlikte, oranların bu yıl yükselmeye devam etmesi bekleniyor. Faiz oranlarında bazı geçici düşüşler olsa da, başka bir düşüşün ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmek imkansız. Bu, şimdi yeniden finansmandan yararlanmaya çalışmanın ve uygun bir oranda kilitlemenin iyi bir fikir olduğu anlamına gelir.

CNET’in ana şirketine ait olan Bankrate tarafından toplanan verileri kullanarak yeniden finansman oranı trendlerini takip ediyoruz. Ülke genelinde borç verenler tarafından rapor edilen ortalama yeniden finansman oranlarını içeren bir tablo:

Ortalama yeniden finansman faiz oranları

Ürün Oran Geçen hafta Değiştirmek
30 yıllık sabit refi %5,54 %5,33 +0.21
15 yıllık sabit refi %4,69 %4.61 +0.08
10 yıllık sabit refi %4,60 %4.51 +0.09

8 Haziran 2022 itibariyle fiyatlar.

En iyi yeniden finansman oranı nasıl bulunur

Yeniden finansman oranları ararken, özel oranınızın çevrimiçi reklamı yapılanlardan farklı olabileceğini bilin. Faiz oranınız, kredi geçmişiniz ve başvurunuzun yanı sıra piyasa koşullarından da etkilenecektir.

En iyi faiz oranlarını elde etmek için genellikle yüksek bir kredi puanına, düşük kredi kullanım oranına ve tutarlı ve zamanında ödeme yapma geçmişine ihtiyacınız olacaktır. Ortalama faiz oranları için genellikle çevrimiçi ortamda iyi bir fikir edinebilirsiniz, ancak hak ettiğiniz belirli oranları görmek için bir ipotek uzmanıyla konuştuğunuzdan emin olun. Ayrıca, bir yeniden finansmanın potansiyel tasarruflarını dengeleyebilecek tüm ücretleri ve kapanış maliyetlerini de hesaba katmalısınız.

Pandeminin başlangıcından bu yana, birçok borç veren, krediyi onaylayacakları kişiler konusunda daha katı davrandı. Düşük bir kredi puanınız veya kötü bir kredi geçmişiniz varsa, en düşük faiz oranlarında yeniden finansman sağlama konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

Yeniden finansman başvurusunda bulunmadan önce, mevcut en iyi oranları elde etmek için başvurunuzu mümkün olduğunca güçlü hale getirmelisiniz. Henüz yapmadıysanız, kredi raporlarınızı izleyerek, krediyi sorumlu bir şekilde kullanarak ve mali durumunuzu dikkatli bir şekilde yöneterek kredinizi iyileştirmeye çalışın. Ayrıca, en iyi oranı aldığınızdan emin olmak için birden fazla borç verenle alışveriş yapmalı ve teklifleri karşılaştırmalısınız.

Bir ipotek yeniden finansmanı ne zaman düşünülmeli?

Yeniden finansmanın mantıklı olması için, genellikle mevcut oranınızdan daha düşük bir faiz oranı elde etmek isteyeceksiniz. Faiz oranlarının yanı sıra, kredi vadenizi değiştirmek de yeniden finansman için başka bir nedendir. Geçen yıl faiz oranlarının tarihi bir düşük seviyede olduğu doğru. Ancak yeniden finanse edip etmeyeceğinize karar verirken, piyasa faiz oranlarının yanı sıra diğer faktörleri de dikkate aldığınızdan emin olun.

Mevcut evinizde ne kadar kalmayı planladığınız da dahil olmak üzere, hedeflerinizi ve mali durumunuzu dikkate aldığınızdan emin olun. Aylık ödemenizi azaltmak veya kredinizin vadesini ayarlamak gibi, yeniden finansman için belirli bir hedefinizin olması yararlıdır. Ve ekleyebilecek ücretleri ve kapanış maliyetlerini unutmayın.

Bazı borç verenlerin pandeminin başlangıcından bu yana gereksinimlerini sıkılaştırdığını unutmayın. Sağlam bir kredi puanınız yoksa, en iyi oranı almaya hak kazanamayabilirsiniz. İyi bir oran alırsanız veya kredinizi daha erken ödeyebiliyorsanız, yeniden finansman harika bir hamle olabilir – ancak bunun sizin için doğru seçim olup olmadığını dikkatlice değerlendirin.Kaynak : https://www.cnet.com/personal-finance/mortgages/mortgage-refinance-rates-on-jun-8-2022-rates-move-higher/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın