70.000 saatlik Minecraft videosu izleyen bir bot, AI’nın bir sonraki büyük şeyinin kilidini açabilir


Araştırmacılar, yaklaşımlarının AI’yı başka görevleri yerine getirmesi için eğitmek için kullanılabileceğini iddia ediyor. Başlangıç ​​olarak, web sitelerinde gezinmek, uçuş rezervasyonu yapmak veya çevrimiçi yiyecek satın almak için klavye ve fare kullanan botlar için kullanılabilir. Ancak teoride, robotları fiziksel, gerçek dünyadaki görevleri yerine getirmek için, bu şeyleri yapan insanların birinci şahıs videosunu kopyalayarak eğitmek için kullanılabilir. Stone, “Bu makul,” diyor.

Yapay zekaya Super Mario Bros gibi oyunların kurallarını öğretmek için videolar kullanan Kanada, Alberta Üniversitesi’nden Matthew Gudzial, bunun yakın zamanda gerçekleşeceğini düşünmüyor. Minecraft ve Super Mario Bros. gibi oyunlardaki eylemler, düğmelere basılarak gerçekleştirilir. Fiziksel dünyadaki eylemler, bir makinenin öğrenmesi için çok daha karmaşık ve zordur. Gudzial, “Bir sürü yeni araştırma probleminin kilidini açıyor” diyor.

Google’da ve California Üniversitesi, Berkeley’de çok aracılı pekiştirmeli öğrenme üzerinde çalışan Natasha Jaques, “Bu çalışma, iyi performans elde etmek için modelleri büyütmenin ve büyük veri kümeleri üzerinde eğitim vermenin gücünün bir başka kanıtıdır” diyor.

Jaques, büyük internet boyutlu veri kümelerinin kesinlikle yapay zeka için yeni yeteneklerin kilidini açacağını söylüyor. “Bunu tekrar tekrar gördük ve bu harika bir yaklaşım.” Ancak OpenAI, yalnızca büyük veri kümelerinin gücüne çok fazla inanıyor ve şöyle diyor: “Şahsen, verilerin herhangi bir sorunu çözebileceği konusunda biraz daha şüpheliyim.”

Yine de Baker ve meslektaşları, bir milyon saatten fazla Minecraft videosu toplamanın yapay zekalarını daha da iyi hale getireceğini düşünüyor. Baker, muhtemelen şimdiye kadarki en iyi Minecraft oynayan bot olduğunu söylüyor: “Ancak daha fazla veri ve daha büyük modellerle, bir insanı taklit etmeye çalışan bir bebek yapay zekanın aksine, oyunu oynayan bir insanı izliyormuşsunuz gibi hissetmesini beklerdim. ”Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/11/25/1063707/ai-minecraft-video-unlock-next-big-thing-openai-imitation-learning/

Yorum yapın