6 Ocak Ayaklanması Duruşmaları Isınıyor


Ev komitesi 6 Ocak saldırısını soruşturmak hiçbir zaman sessiz bir yaz vaat etmedi, ancak bir ay önce duruşmalar başladığında kesinlikle daha sessiz yaz. En büyük ifşalar olması beklenenlerin birçoğu, duruşmalar başlamadan önce sızdırılmış gibi görünüyordu ve her biri sadece yaklaşık iki saat sürmesi beklenen altı ila sekiz halka açık oturum, özellikle 1973 Watergate ile karşılaştırıldığında, mütevazı hırsları telgraf ediyor gibiydi. 237 saate kadar uzayan duruşmalar, hatta Hillary Clinton’ın tek başına 11 saat boyunca halka açık olarak ifade verdiği 2015’te Cumhuriyet liderliğindeki Bingazi’deki çok daha az önemli duruşmalar.

Ama sonra duruşmalar başladı ve onlarla birlikte, eski ABC News yöneticisi James Goldston tarafından prestijli bir TV dizisini taklit etmek için zarif bir şekilde üretilen, her “bölümün” daha derin bükülmeler ve dönüşler ve her zamankinden daha fazla yolsuzluk ve öfke ortaya çıkardığı duygusal ve gergin bir multimedya hız treni başladı. . Temsilci Liz Cheney ve eski genelkurmay başkanı Mark Meadows’un yardımcısı olan sürpriz tanık Cassidy Hutchinson, yazın en büyük çıkış yapan TV yıldızları olarak ortaya çıktı.

Şimdiye kadar tanıklığın, eski başkan Trump için neredeyse herkesin hayal ettiğinden çok daha zorlayıcı, lanetleyici ve itibarına zarar verdiği kanıtlandı. Görünüşe göre komite mallara sahip ve onları maksimum etki için nasıl paketleyeceğini biliyor. Şimdi kısa bir yaz tatilinden bu hafta, biri Salı günü, diğeri Perşembe günü olmak üzere iki duruşmayla geri dönmeye hazırlanıyorlar.

18 ay boyunca, Trump yönetiminin 6 Ocak’a kadar olan kaotik yapısının tik takları, haberlere, belgesellere ve hükümet belgelerine damlayarak halka yanlış eylemlerin kapsamı ve Amerikan demokrasisine verilen zarar hakkında bir fikir verdi. Ancak olaylar, ülkenin (ve dünyanın) Trump’ın başkan olarak dört yılı boyunca yaşadıklarına benziyordu – düzensiz ve gürültülü bir dizi tedbirsiz ve gelişigüzel açıklama, kötü düşünülmüş tweetler, aceleci politika seçimleri ve pervasız yaygara.

Artık ülke aksini görebiliyor: Trump’ın çılgınlığının bir yöntemi vardı. Kasım ayının başından 6 Ocak’a kadar 10 hafta boyunca gerçekleşen olaylar, önceden bilinenden çok daha organize ve uğursuzdu.

En önemlisi, suçların ve suçluluğun kanıtlanmasının kaçınılmaz olduğu kanıtlanmıştır.

Aslında var gibi çok suç 6 Ocak’ta Capitol’deki ayaklanmaya giden günlerde ve haftalarda – ve Trump’ın yardımcıları, bir cezai hesaplaşmaya doğru yöneldiklerini açıkça anlamış görünüyorlardı. Hutchinson olarak anlattı Beyaz Saray’ın avukatı Pat Cipollone ona, “Eğer istersek akla gelebilecek her suçtan yargılanacağız. [let the President go to the Capitol on January 6.]”

Toplamda, komite yönetimin çabalarının var olduğunu hayal edilenden çok daha organize ve tutarlı bir tablo çizdi. Duruşmalar, açık ve ikna edici bir seçim kaybı karşısında iktidarı elinde tutmak için elindeki her kamu, siyasi ve hükümet aracını silahlandırmak için Trump Beyaz Saray’ın -ve şahsen başkanın- yedi bölümden oluşan koordineli bir çabayı ortaya çıkardı. O ve sadık yardımcılarından oluşan küçük bir kadro, Joe Biden’ın zaferinin meşruiyetini baltalamaya çalıştı, eyaletleri geçerli seçim sonuçlarını bozmaya teşvik etti, Adalet Bakanlığı’na seçimden şüphe duyan müdavimleri yerleştirmeye çalıştı ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’e dışarı çıkması için tutarlı bir baskı uyguladı. anayasal rolü ve seçim kolej sertifikasını reddediyor. Ve sonra – kelimenin tam anlamıyla her şey başarısız olduğunda – Trump, destekçilerini Capitol’e akın etmeye teşvik etti ve onları durdurmak için herhangi bir eylemde bulunmadan, binayı yağmalayarak ve Pence’e ve milletvekillerine zarar vermeye yaklaşırken beklemeye başladı.

Trump ne yaptığını biliyordu, yardımcıları tarafından defalarca ve geniş bir şekilde bunun yanlış olduğu söylendi ve yine de baskı kampanyasını sürdürdü. 6 Ocak kendiliğinden bir isyan değildi; o zamana kadar her adımda başarısız olan son darbe girişimiydi. Ve Hutchinson’a göre, Kongre üyelerinden Beyaz Saray şefine kadar pek çok katılımcının Mark Meadows Görünüşe göre kendisi, Trump yönetiminin son günlerinde yaptıkları için başkanlıktan af talep etti, savcıların “mens rea” dediği şeyin suçlu bir zihin olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Capitol’deki olaylardan bu yana 18 ay içinde, Adalet Bakanlığı, Oath Keepers gibi beyaz milliyetçi milis üyelerinden bazılarına karşı göz açıcı suçlamalar da dahil olmak üzere ayaklanmalara karışan 800’den fazla kişiye suçlamada bulundu. ve bu haftaki kongre oturumlarında öne çıkması gereken Gururlu Çocuklar. Henüz suçlananların hiçbiri Trump’ın yakın çevresinde yer almadı.Kaynak : https://www.wired.com/story/january-6-insurrection-hearings-heating-up/

Yorum yapın