6 ilk kez fon yöneticisi, kriz sırasında nasıl gelişmeye hazırlandıklarını detaylandırıyor – Teknolojik Haberler


birkaç taneye kadar aylar önce, girişim piyasası, on yılın daha iyi bir kısmı boyunca süren tarihi bir boğa koşusundaydı. Birçok yeni yatırımcı ve fon mücadeleye girdi, ancak son birkaç yılda yeni girişim şirketlerinin çoğalması da görüldü. Bu eğilim, 2021’de, 270 ilk fonun toplu olarak 16,8 milyar dolar topladığı 2021’de zirveye ulaştı. PitchBook verileri.

Bu, şu anda yalnızca ABD’de boğa piyasasında ilk fonlarını artıran ve bugün kendilerini çok farklı piyasa koşullarında faaliyet gösteren yaklaşık 300 firma olduğu anlamına geliyor.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, pek çok yerleşik yatırımcı, bu yeni fonların çoğunun, hayatta kalsalar bile, piyasalar kötüleştikçe mücadele edeceği konusunda hızlı bir şekilde spekülasyon yaptı. Ancak bu eski VC’ler, yeni girenlerin her bir kararı vermeden önce düzinelerce girişimden oluşan mevcut bir portföy hakkında düşünmek zorunda olmadığını unutuyor.


Sektörlerindeki zorluklar hakkında en iyi profesyonelleri yokladığımız Teknolojik Haberler anketlerine dahil etmek için daha fazla ve daha çeşitli yatırımcıları arayarak merceğimizi genişletiyoruz.

Gelecekteki anketlere katılmak isteyen bir yatırımcıysanız, doldurun bu form.


Bu ilk kez fon yöneticilerini geceleri ayakta tutan şey, hayatta kalma şansları veya ikinci bir fon toplayıp sağlamayacakları değil, daha çok, görünüşte değişken bir piyasada zamanlarını ve varlıklarını en iyi şekilde nasıl yönetecekleri. Vicdan VC’nin kurucusu Ariana Thacker, “En büyük zorluk, ekibimin zamanını ölçeklendirmek, özellikle de kurucu desteğinin kritik olduğu bir zamanda büyüyen bir portföyü yönetmek konusunda oldu” dedi.

Cambrian’ın kurucu ortağı Rex Salisbury gibi birkaç yatırımcı, uzun vadeli hedefleri göz önüne alındığında düşüşün aslında yeni fonlar için iyi bir şey olduğunu söyledi: “Mevcut makro ortam B Serisi ve ötesinde en fazla acıya neden oluyor. Ancak bizim gibi çok erken yatırım yapan bir fon için önemli olan çıkış ortamı, yedi yıldan fazla bir gelecektedir” dedi. “Yani, girişim piyasasının ilk aşamalarına yeni damlamaya başlayan kısa vadede fiyat sıkıştırması, eğer bir şey olursa, bir kuyruk rüzgarıdır.”

Bu, bu VC’lerin neye bahse girmek istedikleri konusunda temkinli olmadıkları anlamına gelmez. 186’nın kurucu ortağı ve yönetici ortağı Giuseppe Stuto, “Şirketleri değerlendirme sürecimiz değişmedi, ancak yatırım yapmayı düşündüğümüz şirketlerin gelecekteki tahmini değeri yerine mevcut değeri değerlendirmek için pusulamızı kesinlikle yeniden ayarladık” dedi. Girişimler.

Portföy oluşturma konusunda şimdiye kadar olduğundan daha düşünceli olmamız ve herhangi bir vintage veya ‘şirket aşaması’ fiyatlandırmasında, örneğin 2021, ürün öncesi, gelir öncesi gibi aşırı kaldıraçlı olmadığımızdan emin olmamız mantıklı. ”dedi.

Peki bu ilk kez fon yöneticileri nasıl olacak? Teknolojik Haberler+, altı kişiden bu değişken pazarla nasıl başa çıkmaya hazırlandıklarını, bu ortamın yatırımlara yaklaşımlarını nasıl değiştirdiğini ve Fon II’yi artırmanın en iyi yolunu ve daha fazlasını öğrenmelerini istedi.

Şunlarla konuştuk:


Giuseppe Stuto, kurucu ortak ve yönetici ortak, 186 Ventures

Fonunuzun tezini ve yapısını nasıl tanımlarsınız?

Fintech, web3, kurumsal SaaS, dijital sağlık ve tüketici temelli yenilikler gibi birden fazla sektör grubuna odaklanan 37 milyon dolarlık bir tohum öncesi ve tohum aşaması fonuyuz. Coğrafi olarak agnostik olmamıza rağmen, Fon I’in yatırımlarının çoğunun ABD merkezli olacağını tahmin ediyoruz (bugün Nijerya’da uluslararası bazda sadece bir tane var).

Stratejimiz, tohum aşaması genelciliğidir. Bununla birlikte, kurucumuzun/operatörümüzün geçmişleri ve birden fazla sektörde endüstri liderleri ağına erişim göz önüne alındığında, avantajımızı pragmatik “0’a 1” şirket büyüme bilgisi sağlama yeteneğimiz olarak görüyoruz.

10 yıllık bir yaşam döngüsünde geleneksel bir VC araç yapımız var. Bugün ekip üç tam zamanlı çalışandan oluşuyor – ben (kurucu, yatırım ekibi), Julian Fialkow (kurucu, yatırım ekibi) ve Sophie Pananese (platform ve operasyonlar).

Boğa piyasasında ilk kez fon topladıktan sonra mevcut, daha muhafazakar piyasa koşullarına nasıl hazırlanıyorsunuz?

Hem boğa piyasası hem de mevcut piyasa aracılığıyla yatırım fırsatlarını nasıl tedarik ettiğimiz ve değerlendirdiğimiz konusunda tutarlı olduğumuzu düşünmekten hoşlanıyoruz.

Eylül 2021’de yatırım yapmaya başladık, bu nedenle kemerimizin altında adil miktarda boğa piyasası yatırımı var (11 yatırımımızın yaklaşık 10’u boğa piyasası zamanlarında tamamlandı). İki tane ödenmemiş taahhüdümüz var, bu yüzden Ağustos ayı sonuna kadar boğa piyasasından sonra en az üç yatırımı tamamlamış olacağımızı tahmin ediyoruz.

Şirketleri değerlendirme sürecimiz değişmedi, ancak yatırım yapmayı düşündüğümüz şirketlerin gelecekteki tahmini değeri yerine mevcut değerini değerlendirme pusulamızı kesinlikle yeniden ayarladık.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/04/6-first-time-fund-managers-detail-how-theyre-preparing-to-thrive-during-the-downturn/

Yorum yapın