500’den fazla kadın, sürücülerin cinsel saldırıları nedeniyle Uber’e dava açtıBugün bir San Francisco Eyalet Yüksek Mahkemesi’ne, 550’den fazla kadın sürücünün Uber Technologies Inc. için çalışan sürücüler tarafından cinsel saldırıya uğradığını iddia eden bir şikayette bulunuldu.

Şikayet, “birden fazla eyalette kadın yolcuların kaçırıldığını, cinsel saldırıya uğradığını, cinsel olarak dövüldüğünü, tecavüze uğradığını, haksız yere hapsedildiğini, takip edildiğini, taciz edildiğini veya başka bir şekilde saldırıya uğradığını” söylüyor. Slater Slater Schulman’ın müvekkillerini temsil eden avukatları, şu anda yaklaşık 150 davanın soruşturulmakta olduğunu söylüyor.

Haber, bir dizi sızdırılmış belgenin birkaç medya şirketine sızdırılmasından sadece birkaç gün sonra geldi. Yaklaşık 124.000 dosya, şirketin dört yıllık bir süre boyunca dünya çapında büyümesini teşvik etmek için bazı kabataslak taktikler kullanan Uber’in bir resmini çiziyor.

Uber için harika bir görünüm olmayan şey, ikinci güvenlik raporunu henüz yayınlamış olması. Uber otomobillerinde meydana gelen en kötü şeylerden bazılarını detaylandıran 2019’daki ilkinden sonra, şirket güvenliği artırma sözü verdi. İkinci rapor yaklaşık iki hafta önce yayınlandığında, Uber güvenliğin arttığını söyledi.

Şirket, 2019’dan 2020’ye kadar orada, bir sürücünün kendisini bir sürücüye zorlamasından ve onları öpmesine kadar, rıza dışı cinsel penetrasyona kadar 3,824 ciddi cinsel saldırı bildirimi olduğunu söyledi. Uber, bu tür saldırıların ilk rapora göre %38 azaldığını söyledi. Yeni davaya göre, Uber yeterince yapmıyor.

Hukuk firması, “Şirket, son yıllarda bu cinsel saldırı krizini kabul etse de, gerçek yanıtı korkunç sonuçlarla birlikte yavaş ve yetersiz oldu” dedi. “Uber’in sürücüleri korumak için yapabileceği çok daha fazla şey var: saldırıları caydırmak için kameralar eklemek, sürücüler üzerinde daha sağlam arka plan kontrolleri yapmak, sürücüler bir varış noktasına giden yolda kalmadığında bir uyarı sistemi oluşturmak.”

Uber, yıllar boyunca bir dizi güvenlik özelliği sunmuştu. Son davadan şirket, devam eden bir dava hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

Fotoğraf: Paul Honaoke/Sıçramayı kaldır

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/07/13/500-women-suing-uber-sexual-assaults-drivers/

Yorum yapın