5 inşaat teknolojisi yatırımcısı 2022 trendlerini ve fırsatlarını analiz ediyor – Teknolojik Haberler


Çoğu zaman, bu endüstriler Bozulma potansiyeli yüksek olanlar, aynı zamanda son teknolojiyi benimsemeye en dirençli olanlar. Ulaştırma ve enerji gibi eski sektörler yeni teknolojiyi benimserken, inşaat sektöründeki yeniliklerin tutunması yavaş oldu.

Birçok büyük inşaat firması dahili Ar-Ge birimlerini yönetse de, çalışanların üçte birinden fazlası yeni teknolojiyi benimseme konusunda isteksiz olduklarını söylüyor. Speedinvest’in ortağı Heinrich Gröller, “Bu, oldukça düşük marjlar olduğu ve her şey proje bazlı olduğu için endüstrinin yapısal bir sorunudur” dedi. “Projelerinde en son teknolojiyi uygulama riskini almaya istekli bir proje yöneticisi bulmak zor.”

Konuştuğumuz tüm yatırımcılar, işçi bulmanın sektördeki en büyük zorluklardan biri olduğu konusunda hemfikirdi, ancak sıkıntı şantiyelerle sınırlı değil. D20 Capital’in ortağı Sungjoon Cho, Büyük İstifa ve göçmenlik yasalarına getirilen kısıtlamalar nedeniyle “bu işgücü sıkıntısı hem mavi yakalı hem de beyaz yakalı emeği etkiliyor” dedi. “Geçen yıl beyaz yakalı çalışanlarının yaklaşık %10’unu inşaat sektöründen tamamen ayrılan çalışanlara kaptıran büyük bir inşaat şirketinin bölge ofisini duyduk!”


Teknolojik Haberler, sektörlerindeki sorunlar ve zorluklar hakkında en iyi profesyonelleri yokladığımız anketlerimize dahil etmek için daha fazla yatırımcı arıyor.

Bir yatırımcıysanız ve gelecekteki anketlere katılmak istiyorsanız, doldurun bu form.


Yine de yatırımcılar inşaat sürecine robotik, veri yönetimi, otomasyon ve artırılmış gerçeklik getiren girişimleri destekliyor. ABD GSYİH’sının yaklaşık %6,3’ünü temsil eden endüstri ile, özellikle harcamalar arttıkça, pazar fırsatı çok büyük – ABD inşaat endüstrisi, harcamaların geçen yıl tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,57 trilyon dolara ulaştığını gördü. yakın zamanda yapılan bir Deloitte araştırması.

ABD hükümeti de bu çok önemli sektörde yeniliği artırmaya yardımcı olmak istiyor. Yakın zamanda yürürlüğe giren 1,2 trilyon dolarlık Altyapı Yatırım ve İş Yasası, dijital inşaat teknolojileri için yalnızca 100 milyon dolar içeriyor, ancak yeni teknoloji kamu altyapı projelerinde kullanılıyorsa, sektör için bir nimet olabilir.

Bu sektörü yönlendiren piyasa güçlerini daha iyi anlamak ve aradıkları fırsatları öğrenmek için beş aktif yatırımcıyla konuştuk:

Nikitas Koutoupes, genel müdür, Insight Partners

Şu anda inşaat teknolojisindeki en heyecan verici gelişme nedir? Yatırımcılardan ve kuruculardan nerede daha fazla ilgi görüyorsunuz – konut veya ticari?

Endüstrinin zihniyetini, iş akışlarını basitçe dijitalleştirmekten, içgörüler, otomasyon ve yapay zeka kullanılarak projelerin inşa edilme şeklini dönüştürmeye nasıl değiştirdiği konusunda heyecanlıyız. Her önemli inşaatçı, bu yeni teknolojilerin şantiyede üretkenliği nasıl artıracağını araştırıyor.

Bu noktada ticari projelere daha fazla ilgi görüyoruz. Büyük ticari projelerde, gecikmelerin ve diğer sorunların ortaya çıkabileceği pek çok yer vardır, bu nedenle yeni teknoloji sağlayıcıları iş akışlarını iyileştirerek ciddi bir yatırım getirisi sağlayabilir.

Bu projelerin geniş kapsamı ve bütçeleri göz önüne alındığında, daha verimli olmak çok para tasarrufu sağlayabilir ve mal sahipleri ve genel yükleniciler (GC’ler) yenilikçi teknolojiler için ödeme yapmaya isteklidir. Bizi şimdi zamanlama konusunda heyecanlandıran şey, görünüşe göre GC’ler ve mal sahipleri, daha önce olmadığı gibi benimsemeye ve ödemeye istekli.

Q3 2022’de inşaat teknolojisinde fırsatları nerede arıyorsunuz?

Planlama ve teklif verme gibi inşaat öncesi araçlardan, ilerleme takibi ve veri + analitiği de dahil olmak üzere şantiye araçlarına kadar tüm inşaat yaşam döngüsü boyunca yatırım yapmak istiyoruz.

Insight platformunun esnekliği göz önüne alındığında, tohumdan büyümenin son aşamasına kadar tüm aşamalarda ortaklık kurabiliyoruz, bu nedenle büyüme yolculuklarının herhangi bir aşamasında endüstrinin zorluklarını ele alan ilginç girişimlerle ortak olmak istiyoruz.

Büyük ticari projelerde, gecikmelerin ve diğer sorunların ortaya çıkabileceği pek çok yer vardır, bu nedenle yeni teknoloji sağlayıcıları iş akışlarını iyileştirerek ciddi bir yatırım getirisi sağlayabilir. Nikitas Koutoupes, MD, Insight Partners

Mevcut piyasa koşullarına rağmen, 3. çeyrekte oldukça aktif kalmayı planlıyoruz. İnşaat teknolojisine ilişkin uzun vadeli görünümün değiştiğini düşünmüyoruz ve yatırım yapmaya hevesli olduğumuz birkaç yüksek öncelikli segmentimiz var.

Örneğin, robotik, satın alma ve finans ve işgücü yönetimi alanlarında henüz herhangi bir şirketle ortaklık kurmadık, ancak birçok ilginç erken oyuncunun ortaya çıktığını görüyoruz. Stratejimize sadık kalmayı planlıyoruz ve çok çeşitli aşamalarda yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Pandemi başladığından beri bu alan nasıl değişti? Sektör ne kadar olgun; Bunlar hala erken günler mi?

COVID’i inşaat teknolojisi endüstrisi için bir arka rüzgar olarak gördük. Pandemi nedeniyle, birçok contech çalışanı iş sahalarını özgürce ziyaret edemedi ve sahada neler olup bittiğini görmek istediklerinden daha az görünürlükleri olduğunu fark etti. Tarihsel olarak teknolojiden hoşlanmayan bir endüstri için bu acı noktayı hissetmek, benimsemek için gerçek bir katalizördü.

Segmentler arasında, saha çalışanlarının dijital platformları keşfetmeye ve projelere sunabilecekleri yatırım getirisine daha açık hale geldiklerini gördük.

İnşaat teknolojisinin henüz başlangıç ​​aşamasında olduğunu düşünüyoruz. Son birkaç yılda Procore ve Autodesk, endüstrinin yazılımları benimsemeye hazır olduğunu ve büyük kamu teknoloji sonuçları oluşturmaya hazır olduğunu gösterdi, ancak hala ele alınması gereken çok sayıda iş akışı var. İnşaat teknolojisine yatırım yapmak için heyecan verici bir zaman.

Bu teknolojinin çoğu şantiyelere odaklanıyor, ancak veri toplama ve analiz ihtiyacı göz önüne alındığında, arka uç teknolojilerinde ne gibi ilerlemeler görüyorsunuz? Öldüren bir uygulama var mı?

Portföy şirketlerimizden biri olan Versatile, GC’ler için eyleme dönüştürülebilir içgörüler sağlamak için iş sahası veri toplamayı kullanmanın harika bir örneğidir. Çok yönlü, özünde yalnızca bir veri toplama aracı değil, bir veri bilimi şirketidir. Vincin perspektifinden veri toplama, Versatile’ın bir şantiyede yapılandırılmış veri elde etmeye yönelik takozudur.

Oradan, verimliliğe ilişkin güçlü içgörüler üretebilirler. Bu nedenle, veri toplama için güçlü bir ihtiyaç olsa da, gerçek kazananlar, tüm bu verilerden eyleme geçirilebilir içgörüler sağlamak için güçlü bir arka plana sahip şirketler olacaktır.

Teknoloji şu anda inşaat sektörünün hangi alanlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir? Önümüzdeki beş ila on yıl içinde en büyük potansiyel atılımları nerede görüyorsunuz?

Veri toplama ve analiz alanında çok sayıda firma görüyoruz. Pazar bugün çok parçalanmış durumda, ancak tüm bu sistemlerin birbiriyle konuşma potansiyeli ve tüm açılardan veri alabilen kapsamlı bir araç takımı için çok heyecanlıyız.

Önümüzdeki beş ila on yıl içinde bu platformlar konsolide olurken, GC’lerin projeleri için ilerlemeyi, verimlilik içgörülerini, güvenlik önlemlerini ve daha fazlasını izlemeye büyük ölçüde yardımcı olacak tek bir gerçek kaynağı kullandığını görmekten heyecan duyuyoruz.

Son teknoloji robotiğin potansiyel etkisi konusunda da heyecanlıyız. Örneğin düzeni alın. Bugün birçok proje sahası, kilometrelerce uzayabilen altyapı projeleri için bile tebeşir ve ip kullanarak yerleşim planlarını çiziyor. Yeni nesil robotik şirketleri, proje katında hassas modelleri otomatik olarak basmak için robotlar inşa ediyor. İnsan tarafından çizilen düzenlerden anlamlı bir şekilde daha doğrular ve çok daha hızlılar.

Bu sadece bir örnek, ancak yeni teknolojinin daha iyiye doğru inşa etme şeklimizi önemli ölçüde değiştireceğini gösteren bir örnek.

İnşaat sektörü, son teknoloji teknolojileri benimseme konusunda oldukça isteksiz davrandı. Bu bir pazarlama sorunu mu yoksa ürün-pazar uyumu sorunu mu?

Endüstrinin teknolojiyi benimseme konusunda isteksiz olduğunun düşünülmesinin büyük bir kısmının, bazı inşaat teknolojisi araçlarının mevcut inşaat iş akışlarına entegre olacak şekilde tasarlanmamasından kaynaklandığını düşünüyoruz. İnşaat ekipleri her şeyden önce proje yürütmeye odaklanır ve yeni bir araç hemen yürütmelerine ve yatırım getirisini artırmalarına yardımcı olmazsa, onu keşfetmek için çok az bant genişliğine sahip olurlar.

Diğer zorluk, çoğu çözümün daha geniş inşaat sürecine dahil edilmesi gerektiğidir. Takımın yarısının bir sistemi, geri kalanının başka bir sistemi kullanmasını sağlayamazsınız. Müşteri, değişiklik yönetiminin nasıl sorunsuz olacağını görmelidir.

Araçların mevcut inşaat iş akışlarına ne kadar kolay entegre olduğu ve bir projede ölçülebilir yatırım getirisini ne kadar hızlı sağlayabildikleri (zaman tasarrufu veya maliyet tasarrufu yoluyla) contech startup’larında aradığımız iki önemli şeydir.

1 trilyon dolar Altyapı Yatırım ve İş Yasası ABD’nin bu yıl geçmesi inşaat teknolojisi için bir atış olması bekleniyor. Hükümetlerin tedarik, teşvikler, hibeler, sübvansiyonlar vb. yoluyla inşaat teknolojisini teşvik etmede ne kadar büyük bir rol oynayacağını düşünüyorsunuz?

Proje riskini azaltmak ve şantiye güvenliğini artırmak için yazılım kullanma yetkileriyle birlikte daha fazla kamu finansmanının geleceğini umuyoruz. Obamacare’in tıbbi kayıtlarda evlat edinmeyi teşvik etmesinin doğrudan bir sonucu var.

Bununla birlikte, ofis tarafından yeni araçlar satın alınıyor olsa bile, sahada satın almanın gerekli olduğuna inanıyoruz. İster bir GK’yi sübvansiyonlara ya da sahipler ve hükümet GC’lere itiyor olsun, çözümleri insanlara zorlamak zordur – gerçek değeri gösterebilmelisiniz.

Düşük işçilik maliyetleri, dünyanın bazı bölgelerinde inşaatla ilgili otomasyonu daha zor bir satış haline mi getiriyor? Tersine, ABD gibi uzun vadeli işgücü kıtlığının olduğu bölgelerde, bu teknolojinin maliyetleri düşürdüğünü ve proje zaman çizelgelerini hızlandırdığını nerede görüyorsunuz?

Teknolojinin çoğu, işgücü eksikliklerini gidermekten çok, emeğin koordineli, üretken ve yolda kalmasına yardımcı olmakla ilgilidir. İşçilik maliyetinin düşük olduğu pazarlarda bile, hataların, yeniden işlemenin ve gecikmelerin maliyetleri, müteahhitlerin ilk seferde doğru inşa etmek için teknolojiyi kullanmayı umursadığı kadar önemlidir.

Bununla birlikte, işgücü sıkıntısı, müşterilerin yeni çözümler tedarik etmesi için zorlayıcı bir neden olabilir ve birçok yeni teknoloji şirketinin işgücü eksikliklerini olumlu bir arka rüzgar olarak değerlendirdiğini görüyoruz.

Portföy şirketlerine, acil bir modernizasyon ihtiyacı görmeyen potansiyel müşterilere nasıl yaklaşmalarını önerirsiniz?

İnşaat sektörü, dışarıdan gelenlerin onlara değişmeleri gerektiğini söylemelerine şüpheyle yaklaşıyor, ancak aynı zamanda rekabete ayak uydurmak için değişmeleri gerektiğini de biliyorlar.

Şirketlerimize, endüstride gerçek ortaklar olarak göründüklerinden emin olmalarını ve çözümlerinin nasıl güvenilir ve kanıtlanabilir bir yatırım getirisi sağlayabileceğini vurgulamalarını tavsiye ediyoruz. Birçok şirketimiz, ilk pilot müşterileriyle derin ortaklıklar yoluyla başarıyı yakalar – müşterinin ihtiyaçlarını doğrudan karşılayan bir çözüm tasarlamak için büyük bir GC ile yakın bir şekilde çalışacak ve daha sonra kanıtlandıktan sonra daha geniş dağıtımlar için çalışabilir (her ikisi de pilot müşterilerinin projeleri içinde ve dışında).

Bu “arsa ve genişleme” yaklaşımını bir dizi portföy şirketi ve potansiyel şirkette gördük.

Bir inşaat teknolojisi girişimine yatırım yaparken, hangi yeşil bayraklara dikkat ediyorsunuz? Sektörde tecrübesi olmayan kurucuları desteklemeye açık mısınız?Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/5-construction-tech-investors-analyze-2022-trends-and-opportunities/

Yorum yapın