4. Sezon 4. Bölüm, Generation Loss


Ed Harris, Westworld'ün Siyah Giyen Adamı rolünde.

Fotoğraf: John Johnson/HBO

Eğer düşündüysen Batı dünyası zirve yaptı birinci sezon… muhtemelen haklısın. Ama eğer bekliyorsan Batı dünyası size tekrar harika bir bükülme vermek için, ya da belki de gösterinin sizi eskisi kadar heyecanlandırmayacağından ya da vasat sırasında tamamen yolunu kaybettiğinden umutsuzluğa kapıldınız. üçüncü sezon, bu geceki bölüm aksini kanıtladı. Ve eğer birinci sezonun büyüklüğüyle eşleşmediyse, oldukça yakındı.

Westworld Sonunda Aklınızı Nasıl Üfleyeceğinizi Hatırladı başlıklı makale için resim

dikkat: benf hiç umursamıyorsun Batı dünyası, “Generation Loss”u izlemeden önce bunu veya herhangi bir özeti okumamanızı şiddetle tavsiye ederim. İkinci bir spoiler uyarısı verecek kadar ciddiyim. (Ayrıca, görüntüleyene kadar internetten tamamen uzak durmaya çalışın.)

Westworld Sonunda Aklınızı Nasıl Üfleyeceğinizi Hatırladı başlıklı makale için resim

Nasıl övdüğümü hatırla Batı dünyası dördüncü sezon bu kadar canlandırıcı bir şekilde basit olduğu için mi? Hepsini geri alıyorum. “Nesil Kaybı”, son üç bölümden halıyı çeken büyük bir zaman atlaması da dahil olmak üzere, mükemmele yakın ilk sezondan bu yana şovun en büyük bükülmelerini sağladı. “Kutsal saçmalık” anını yaşatmak için sezonun üç hikayesini ustaca bir araya getirirken, Christina’nınki hala başka bir dünyada (ve belki de öyle) geçiyormuş gibi hissettirdiği için başlayabiliriz.

Gizemli Kule’yi boyadıktan sonra, görünüşe göre şaşkına dönmüş, Christina (Evan Rachel Wood) kasabada başka bir geceye ve giderek balıklaşan oda arkadaşı Maya (Ariana DeBose) tarafından başka bir kör randevuya sürüklenir. Ama bu sefer, onun kör randevusu Teddy (James Marsden) – ya da tam olarak Teddy’ye benzeyen adam – ve konuşmaları kesinlikle Dolores ve Westworld parkı hakkında zar zor gizlenmiş alt metinlerle dolu. Her ikisi de, Ana Bilgisayarların takip etmeye programlandığı rutinler gibi, yollarda sıkışıp kalmaya birden çok referansta bulunur. Maybe-Teddy, parktaki rolü olan “altın kalpli bir ödül avcısı” olduğunu söylüyor. Dolores, “Daha önce tanışmış mıydık?” diye bile soruyor. Ama benim favori detayım tarihin nasıl başladığı; Christina rujunu düşürür ve Maybe-Teddy onu alır ve ona verir. Dolores ve Teddy’nin Westworld’de bir süt dışında buluşmaya programlandığı gibi. Yapabilmek. Söylemek yeterli, tarih iyi gidiyor.

Bu arada Bernard (Jeffrey Wright) ve Stubbs’un (Luke Hemsworth) macerası, C (Aurora Perrineau) ve milis lideri J (Daniel Wu) devam edip dinamik ikilimizi öldürmeleri gerekip gerekmediğini tartışınca yarıda kesilir. C, Bernard’ın nasıl bulacağını bildiğini söylediği silahı istiyor, J ise onların ölmesini istiyor. Uzlaşma, J’nin Stubbs’ı teminat olarak alması ve Bernard’ın C’yi silaha yönlendirmesidir. (Bernard hala iğrenç bir şekilde esrarengiz olduğu ve bunun için saçmalık verilmesi gerektiği için ayrılmaları bir serseri.) Arkasında dev bir endüstriyel fan olan bir aracı kaptıktan sonra, Bernard ve C çöle doğru yola çıktılar.

Aurora Perrineau, C.

Aurora Perrineau olarak C.
Fotoğraf: John Johnson/HBO

Maeve (Thandiwe Newton) ve Caleb (Aaron Paul) hikayesi, gerçek aksiyonun tam anlamıyla ve mecazi olarak olduğu yerdir. Bir geçmişe dönüş, Caleb’in o ve Maeve’nin son Rehoboam bilgisayarını yok ettiğinde gerçekten yaralandığını ortaya çıkardıktan sonra, Caleb’in az önce insanları kontrol eden sineklerden biriyle enfekte olduğu ve Hale (Tessa Thompson) onunla böbürlendiği günümüze dönüyoruz. . İyi haber şu ki, parazitin dizginleri ele geçirmesi biraz zaman alıyor, bu yüzden Maeve garip ses konisi şeyini (kontrollü insanlara emir veren) maksimum ses seviyesine çevirerek çok yıkıcı bir dikkat dağıttığında, Caleb Hale’i yakalar ve onlar ve Maeve Mobworld’e kaçarlar… zaten enfekte olmuş park müdavimlerine onlara ve görünüşe göre herkesi öldürmeleri emredilir. Caleb’in yakın bir çağrısı olmasına rağmen ve neredeyse Maeve’i vurur, üçü bir araba çalmayı başarır ve bir çıkarma ekibi tarafından kurtarılmak üzere parktan dışarı çıkar. Muhtemelen Delos’un en yeni parkının cehenneme gittiğini ve birçok insanın ölümüne neden olduğunu belirtmekte fayda var. ilk gecesi.

Yolculuk sırasında Maeve, Caleb’in son Rehoboam görevi sırasında yaralandığında ne olduğunu açıklıyor – Caleb’in saniyeler içinde ölmüş gibi görünmesine rağmen, Maeve onu bir hastaneye götürmeyi başardı ve normal bir hayatın tadını çıkarabilmesi için onu terk etti. Ne yazık ki, yıllar sonra Maeve onu kontrol etmeye karar verdi, o zaman elektrik şebekesini mahvetti ve Hale ve Adam’ı uyardı. Sezonun ilk bölümünde görüldüğü gibi yerlerine siyah.

Bir yıkım alanına gelen Caleb, Hale’i bir kontrol odasına sürükler ve ekibini arar, ancak içerideki Adam Black (Ed Harris) gelir ve Maeve ile savaşır. Caleb’e yine ses-şeyi aracılığıyla Maeve’i vurması emredildi, ama Hale inanamayarak düzene tekrar direnmeyi başarır ve MIB’ye ateş açar. MIB kendini vurmasına rağmen ayrıca yakındaki patlayıcıların kontrolünü ele geçiren ve onları patlatan Maeve’i de vurmayı başarır, deyim yerindeyse Hale’in en heybetli minyonunu satranç tahtasından çıkarmak için kendini feda eder. Caleb bayılıyor.

Vahşi, değil mi? Şovun en önemli karakterlerinden ikisinin (görünür) ölümü, bir sonraki ile karşılaştırıldığında hiçbir şey. Caleb uyandığında, Hale özgür ve kendini beğenmiş bir halde ona, “Buraya nasıl geldiğini hatırlıyor musun?” diye sorar. Kafası karışan Caleb, birden kontrol odasında Hale’in adamları tarafından vurulduğunu hatırlıyor. “Öldün,” diye onayladı Hale. Bu arada, Bernard ve C, şimdi çorak olan aynı yıkım alanına girerler. Kazdıkça, C’nin gerçekten öldüğüne inanmasa da aynı yerde babasını aradığı ortaya çıkar. “Burada olduğunu söylüyorlar” diyor. “Eğer bu doğruysa, bir ceset olacak.” Arkadaşlarım, C, Caleb’in artık yetişkin kızı Frankie ve zaman resmen atladı.

Westworld Sonunda Aklınızı Nasıl Üfleyeceğinizi Hatırladı başlıklı makale için resim

Fotoğraf: John Johnson/HBO

“Nesil Kaybı” hâlâ yapılmadı. Hale, Caleb’in parktan kaçma girişiminden 278. kez geçtiğini açıklar. Neden? Niye? Tabii ki sadakat. Evet, Caleb artık bir Ev Sahibi (beni geriye dönük olarak doğru yapıyor, ki bunu alacağım) ve Hale gerçek kötü adam moduna giriyor. Gloating, o olduğunu ortaya koyuyor 23 tam yıl gerçek Caleb öldüğünden beri ve Hale artık dünyayı kontrol ediyor. Özellikle çocuklar, büyüyen beyinleri çok esnek olduğundan. Bazı yetişkinler aykırı değerlerdir ve açıkçası milisleri oluştururlar. Bu hediyede Bernard, kuma gömülü silahı ortaya çıkarır. Bu Maeve’nin bedeni.

Caleb bir test alanında uyanır ve sadece bir kule görmek için dışarıdaki bir plazaya koşar—en Kule—ses konisi cihazının devasa bir versiyonunu içerir. Her ihtimale karşı Hale onu harekete geçirir ve meydandaki her insan olduğu yerde donar. “Kazandın,” diye gakladı Caleb. Hale, umutsuzluğunun tadını çıkararak, “Benim dünyama hoş geldiniz,” diye yanıtlıyor. Oh, bu arada, şu test alanı mı? Christina’nın çalıştığı yer olan Olympiad Entertainment’ın içinde, video oyunlarındaki yan karakterler hakkında hikayeler yazıyor. Ve Hale’in maskeli yardakçılarından biri mi? Belki de Christina’ya ve oda arkadaşına Maybe-Teddy ile çıktığı sırada hizmet eden barmenlerden biri.

Lanet etmek. Nefesim kesilen heyecanımı bağışlayın ama “Generation Loss” birdenbire hoşuma giden birçok büyük ifşaya sahip oldu. geçen haftanın sıkıcı bölümü çünkü verdi Bu bölüm etkisi daha da fazla. Ve sezonun sadece yarısının bittiğini düşünmek için! Christina durumu dışında ne sürprizler kaldığını hayal edemiyorum ama birdenbire kendime çok güvenim geldi. Batı dünyası sakladığı daha çok sır var. Belki bu kadardır ve şov inişe geçemeyecek, ancak yine de bu bölümün ne kadar sıklıkta kafamı karıştırdığını takdir edeceğim. En kötü durumda, Batı dünyası ilk büyülü sezonu izlediğimde nasıl olduğumu hissettirdi. Ve bundan sonra ne olursa olsun bunu takdir edeceğim.

Çeşitli Müzikler:

  • Dünyanın dört bir yanına dağılmış yedek Rehoboam bilgisayarları olacağı çok mantıklı, ancak bu, Caleb’in bir tanesini sildiği zaman Serac’ın yıkımıyla tamamen çelişiyor. üçüncü sezon finali. Ama sanırım üçüncü sezonu hiç düşünmemek en iyisi.
  • Caleb’in Mobworld’ün altındaki laboratuvarda Hale ile konuşurken sesi çok alçak ve çakıllı, bu çok saçma. Batman sesini yapan Christian Bale tarafından da dublaj yapılmış olabilir.
  • Hale’in Caleb’i hayatta tutmasının, sonra da onu bir Orduya çevirmeye zahmet etmesinin nedeni, Dolores ve Maeve’in onunla o kadar ilgilenmeleriydi ki, Caleb’in “bütün yaygaranın ne hakkında olduğunu görmek istiyordu”. Bu izler.
  • Bu, Bernard ve Stubbs’ın hikayesinin, bugün olduğunu düşündüğümüzden 23 yıl sonra kurulduğu anlamına geliyor ve bu kesinlikle tüm bu tozu açıklıyor. Bu aynı zamanda Bernard’ın, Maeve’nin cesedini “deneme yanılma” yoluyla bulmak da dahil olmak üzere, Hale’i durdurmanın yollarını bulmak için 23.000 yılını harcadığı anlamına geliyordu.
  • Bernard bir böceği kurtarmak için kendini tehlikeye atar. Bunun dünyayı kurtarma görevinde önemli bir an olduğu ortaya çıkarsa, bundan memnun olmayacağım.
  • Mobworld’ün kurulduğu şehrin adı Temperance, yani Mobworld adını verdiğim parkın adı Temperance olabilir. Günümüzde pek kullanılmamaktadır, ancak özellikle alkolden tamamen uzak durma konusunda kendinizi ılımlı hale getirme yeteneği anlamına gelir. Tanım bir yana, bence bu park için aptal bir isim ve Mobworld olmaya devam edecek.

Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları sürümler, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.Kaynak : https://gizmodo.com/westworld-generation-loss-recap-season-4-ep-4-hbo-max-1849171615

Yorum yapın