3D Yazıcı Bilgisayar Kasasını DAS’a Dönüştürüyor


Depolama teknolojileri, sunulan NAS, SAN ve DAS sistemleri ile biraz alfabe çorbasıdır. Bu, Ağa Bağlı Depolama, Depolama Alanı Ağı ve Doğrudan Bağlı Depolama’dır. DAS, genellikle bu amaç için özel olarak yapılmış ayrı bir kutuda bir makineye bağlı en basit, yalnızca fiziksel sürücülerdir. Bu fiziksel kutu, özellikle onun gibi bir adada yaşıyorsanız pahalı olabilir. [Nicholas Sherlock]nakliye maliyetlerinin aşırı derecede yüksek olabileceği yerlerde. Peki becerikli bir bilgisayar korsanı, özellikle de 3 boyutlu yazıcısı olan biri ne yapar? Doğal olarak, bir dönüştürme kiti tasarlar ve mevcut bir bilgisayar kasasını bir DAS’a dönüştürür.

Burada, ATX vida düzenini yeniden kullanan taban plakasından başlayarak, zekice bir çalışma var. Bu plakaya, her biri dört adede kadar sürücüyü tutan dört sürücü rafı cıvatalanmıştır. Böylece, 16 sürücüyü kullanışlı bir kasaya sığdırabilirsiniz. Bir sonraki akıllı bit Voronoi deseni, minimum filament ile hava akışını ve yapısal gücü en üst düzeye çıkaran organik bir yapı. 140 mm’lik bir çift fan, testlerde sürücüleri sabit bir 32C’de tutuyor, ancak bu, ABS’nin yapı için gitmenin yolu olduğu kadar sıcak. Bir bilgisayar kasasının kullanılmasının, güç sağlamak için pin-short hilesini kullanan güç kaynağını koymak için kullanışlı bir yer sağladığını da unutmayın.

Veriler, 4 ila 1 SATA – SAS koparma kabloları, dahili – harici SAS dönüştürücüler ve ana bilgisayara giden harici bir SAS kablosu ile işlenir. Elbette, bağlantıları halletmek için ana bilgisayarınızda bir SAS kartına ihtiyacınız olacak. Neyse ki, bunları ebay’den 20 USD ve üstü için alabilirsiniz.

Bu iyi görünüyorsa, belki bu konsepte başka bir bakış atabilirsiniz!
Kaynak : https://hackaday.com/2022/09/17/3d-printer-upcycles-computer-case-to-das/

Yorum yapın