3D Baskı Ayakkabıları İçinde | Hackaday


3D baskılı ayakkabılar hakkında hiç düşündüyseniz, aşağıdaki videoyu izlemekten keyif alacaksınız. Portland merkezli şirket HP MJF 5200 3D yazıcı kullanarak talep üzerine ayakkabı üreten. Verilmiş, bu muhtemelen bodrumunuzda sahip olduğunuz bir yazıcı değil. Bir tonluk yazıcının maliyeti yarım milyon dolara kadar çıkıyor, ancak işini yapmasını izlemek oldukça ilginç.

Yazıcı, ayakkabının tamamını oluşturmaz, yalnızca süngerimsi, köpük benzeri bir TPU tabanlık ve topuğu oluşturur. Yazıcıyı bir gecede çalıştırıyorlar ve aynı anda yaklaşık bir düzine çift alıyorlar. Parçayı hazırlamak için epeyce temizlik var. Tabii ki, hesaba katılması gereken ayakkabının geri kalanının montajı da var.

Bu yaklaşımın avantajlarından biri, görünüşe göre atık olmamasıdır. Bilmiyorduk ama görünüşe göre geleneksel ayakkabılar çöplüklere gidiyor. Bu ayakkabılar geri dönüşüm için yapılıyor ve şirket eski çift gönderenlere indirim yapıyor.

Tabii bir diğer avantajı da yeni tasarımlar üretme hızı. Bununla birlikte, bir gecede bir düzine çift ayakkabı üretmek için en az 300.000 dolara mal olan bir yazıcı kullanmanın ekonomisini merak ediyoruz. Ayakkabılar ucuz değil – bir çifti 175 dolardan 375 dolara çıktıklarını duyduk, ama o kadar da pahalı değiller. Kötü iş matematiğimiz, %100 kar elde edebilseniz ve 0 ayakkabınız harap olsa bile, bu yazıcılardan birini geri ödemenin onlarca yıl alacağını gösteriyor. Gerçek maliyetler, karlar ve diğer hususlar göz önüne alındığında, bu sayı yüzlerce yıla itilir. Yine de, belki yazıcıyı kiralarlar ya da zaman paylaşırlar, emin değiliz.

Gitmek ister misin? Dijital Ayakkabı Tasarım Kitini deneyin. Bu ayakkabılar oldukça şık, ancak 3D baskı ile sizi bir inek gibi gösterse bile hayal edebileceğiniz her şeyi inşa edebilirsiniz.
Kaynak : https://hackaday.com/2022/06/21/inside-3d-printing-shoes/

Yorum yapın