24 Kasım 2022 Mortgage Yeniden Finansman Oranları: Oranlar Düşüyor


15 yıllık sabit faizli yeniden finansman için ulusal oran ortalaması yükselirken, 30 yıllık sabit yeniden finansman oranları düştü. 10 yıllık sabit yeniden finansman için ortalama oranlar düştü.

Mortgage oranları gibi, yeniden finansman oranları da günlük olarak dalgalanır. Enflasyon 40 yılın en yüksek seviyesindeyken, Federal Rezerv, artan enflasyonu yavaşlatmak için 2022’de federal fon oranını altı kez artırdı. Mortgage oranları merkez bankası tarafından belirlenmese de, oran artışları borçlanma maliyetini artırır ve nihayetinde ipotek ve yeniden finansman oranlarını ve daha geniş konut piyasasını etkiler. Yeniden finansman oranlarının yükselmeye veya düşmeye devam edip etmeyeceği, büyük ölçüde enflasyonla işlerin nasıl yürüdüğüne bağlı olacaktır. Enflasyon düşerse, oranlar muhtemelen aynı şeyi yapacaktır. Ancak enflasyon yüksek kalırsa, yeniden finansman oranlarının yukarı yönlü gidişatını koruduğunu görebiliriz.

Bir refi için oranlar şu anda mevcut ipotek oranınızdan düşükse, şimdi bir oran belirleyerek paradan tasarruf edebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, hedeflerinizi ve koşullarınızı göz önünde bulundurun ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir ipotek kredisi veren bulmak için oranları ve ücretleri karşılaştırın.

30 yıllık sabit oranlı yeniden finansman

30 yıllık sabit yeniden finansmanlar için ortalama oran, bir hafta öncesine göre 3 baz puan düşüşle şu anda %6,80’de. (Bir baz puan %0,01’e eşittir.) 30 yıllık bir sabit yeniden finansman, genellikle 15 yıllık veya 10 yıllık bir yeniden finansmandan daha düşük aylık ödemelere sahip olacaktır. Bu, 30 yıllık yeniden finansmanı, aylık ödemelerini yapmakta güçlük çeken veya sadece biraz daha nefes almak isteyen insanlar için iyi hale getirir. Bununla birlikte, 30 yıllık bir yeniden finansman için faiz oranları, genellikle 15 yıllık veya 10 yıllık bir yeniden finansman için olan oranlardan daha yüksek olacaktır. Ayrıca borcunuzu ödemeniz daha uzun sürecektir.

15 yıllık sabit oranlı yeniden finansman

15 yıllık sabit yeniden finansman kredisi için ortalama oran, bir önceki hafta gördüğümüzden 3 baz puan artışla şu anda %6,19’dur. 30 yıllık sabit bir krediden 15 yıllık sabit bir krediye yeniden finansman sağlamak, muhtemelen aylık ödemenizi artıracaktır. Bununla birlikte, kredinizi daha hızlı ödeyebilecek ve kredinin ömrü boyunca size para kazandırabileceksiniz. 15 yıllık yeniden finansman oranları genellikle 30 yıllık yeniden finansman oranlarından daha düşüktür ve bu da uzun vadede daha fazla tasarruf etmenize yardımcı olur.

10 yıllık sabit oranlı yeniden finansman

10 yıllık sabit yeniden finansman için, ortalama oran şu anda %6,25’te, önceki hafta gördüğümüzden 2 baz puan düşüş. On yıllık sabit yeniden finansmanla, 30 yıllık veya 15 yıllık yeniden finansmana kıyasla her ay daha fazla ödersiniz, ancak aynı zamanda daha düşük bir faiz oranınız olur. 10 yıllık bir yeniden finansman, evinizi çok daha hızlı ödemenize ve faizden tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Ancak, daha yüksek aylık ödemeyi karşılayabileceğinizden emin olmak için bütçenizi ve mevcut mali durumunuzu analiz etmelisiniz.

Oranlar nereye gidiyor

Pandeminin başlangıcında, yeniden finansman oranları tarihi düşük seviyelere düştü, ancak 2022’nin başından bu yana istikrarlı bir şekilde tırmanıyor. Fed kısa süre önce faiz oranlarını 0,75 puan daha artırdı ve ekonomiyi yavaşlatmak için oranları yeniden artırmaya hazırlanıyor. Bundan sonra ne olacağı tam olarak belli olmasa da, enflasyon yükselmeye devam ederse oranların artması muhtemel. Enflasyon düşerse, oranlar aynı seviyeye gelebilir ve düşmeye başlayabilir.

CNET’in ana şirketine ait olan Bankrate tarafından toplanan bilgileri kullanarak yeniden finansman oranı eğilimlerini izliyoruz. Ülke çapında borç verenler tarafından sağlanan ortalama yeniden finansman oranlarını içeren bir tablo:

Ortalama yeniden finansman faiz oranları

Ürün Oran Bir hafta önce Değiştirmek
30 yıllık sabit refi %6.80 %6,83 -0.03
15 yıllık sabit refi %6,19 %6,16 +0.03
10 yıllık sabit refi %6,25 %6,27 -0.02

24 Kasım 2022 itibarıyla fiyatlar.

Yeniden finansman oranları için nasıl alışveriş yapılır?

İnternette reklamı yapılan fiyatların sizin için geçerli olmayabileceğini anlamak önemlidir. Faiz oranınız, kredi geçmişiniz ve başvurunuzun yanı sıra piyasa koşullarından da etkilenecektir.

Yüksek kredi notuna, düşük kredi kullanım oranına ve tutarlı ve zamanında ödeme geçmişine sahip olmak genellikle en iyi faiz oranlarını almanıza yardımcı olur. Çevrimiçi olarak ortalama faiz oranları hakkında iyi bir fikir edinebilirsiniz, ancak hak kazandığınız belirli oranları görmek için bir ipotek uzmanıyla konuştuğunuzdan emin olun. En iyi yeniden finansman oranlarını elde etmek için öncelikle başvurunuzu olabildiğince güçlü hale getirmek isteyeceksiniz. Kredi notunuzu yükseltmenin en iyi yolu, mali durumunuzu düzene sokmak, krediyi sorumlu bir şekilde kullanmak ve kredinizi düzenli olarak izlemektir. Birden fazla borç verenle konuşmayı ve alışveriş yapmayı unutmayın.

İyi bir oran elde ederseniz veya kredinizi daha erken ödeyebiliyorsanız, yeniden finansman harika bir hareket olabilir – ancak şu anda sizin için doğru seçim olup olmadığını dikkatlice düşünün.

Ne zaman yeniden finanse etmeliyim?

Çoğu kişi, piyasa faiz oranları mevcut oranlardan daha düşük olduğu için veya kredi vadelerini değiştirmek istedikleri için yeniden finanse eder. Yeniden finanse edip etmemeye karar verirken, ne kadar kalmayı planladığınız da dahil olmak üzere piyasa faiz oranlarının yanı sıra diğer faktörleri de dikkate aldığınızdan emin olun. mevcut evinizde, kredi vadenizin uzunluğu ve aylık ödemenizin miktarı. Birikebilecek ücretleri ve kapanış maliyetlerini de unutmayın.

Faiz oranları yılbaşından bu yana istikrarlı bir şekilde yükselirken, yeniden finansman başvuru havuzu önemli ölçüde küçüldü. Faiz oranları mevcut oranlardan daha düşükken evinizi satın aldıysanız, ipoteğinizi yeniden finanse etmekten muhtemelen herhangi bir mali fayda elde edemeyebilirsiniz.Kaynak : https://www.cnet.com/personal-finance/mortgages/mortgage-refinance-rates-on-nov-24-2022-rates-decline/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın